Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 maja 2020 r., imieniny Magdaleny, Urbana

Cieszą się społecznym uznaniem

(Zam: 13.05.2019 r., godz. 13.38)

Na Skwerze Jana Pawła II 12 maja odbyły się powiatowe uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Poprzedziła je msza odprawiona intencji strażaków w Sanktuarium św. Idziego. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie pod dyrekcją Franciszka Józefa Bieganowskiego.

Uroczystość połączona była z oficjalnym przekazaniem i poświęceniem nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego, który komenda powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie otrzymała dzięki zakupom ze środków Komendy Głównej PSP z programu usprawnienia systemu ratownictwa na drogach. Pojazd ten już od kilkunastu dni jest włączony do podziału bojowego Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Wyszkowie. Samochód poświęcił ks. Zdzisław Golan.
Na skwerze zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich, krajowych, strażacy zawodowi i ochotnicy, mieszkańcy. Uroczystość rozpoczęła się od podniesienia flagi państwowej i odśpiewania hymnu.
- To święto jest okazją do przekazania wyrazów szacunku i uznania za codzienną i ofiarna służbę, za trud i poświęcenie. Strażacy zasługują na wielkie podziękowanie nie tylko za odwagę i zaangażowanie podczas ratowania życia, zdrowia i mienia mieszkańców, ale także za działalność społeczną, edukacyjną, uczestnictwo w uroczystościach patriotycznych i religijnych - podkreślił pełniący obowiązki komendanta powiatowego PSP mł. bryg. Marek Krzyżański. - Działalność strażaków zawsze cieszyła się wysokim społecznym uznaniem. Dziękuję za profesjonalizm i niezawodność, z jakimi na co dzień służycie mieszkańcom powiatu wyszkowskiego zapewniając im bezpieczeństwo. Dziękuję za to, że zawsze można na was liczyć. Słowa uznania i podziękowania za służbę na rzecz bezpieczeństwa pożarowego powiatu wyszkowskiego dziękuję też do członków ochotniczych straży pożarnych. To także wasza społeczna działalność na rzecz ochrony życia, zdrowia ludzi i ich mienia oraz środowiska pozwala mieszkańcom czuć się bezpiecznie.
W czasie uroczystości wręczono awanse, wyróżnienia, odznaczenia.

Minister spraw wewnętrznych i administracji nadał Brązową Odznakę „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” st.kpt. Piotrowi Warchołowi, asp. sztab. Dominice Czuper. Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP województwa mazowieckiego odznaczyło Złotym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” asp. sztab. Dominikę Czuper, st. asp. Bożenę Perzynę.
Na wniosek komendanta powiatowego PSP w Wyszkowie nagrody rzeczowe od Zarządu Powiatu Wyszkowskiego otrzymali: st. kpt. Łukasz Król, kpt. Daniel Wachowski, mł. kpt. Łukasz Żelazowski, sekc. Marcin Jaczewski,
Minister spraw wewnętrznych i administracji awansował kpt. Łukasza Króla
do stopnia starszego kapitana.
Komendant główny PSP awansował st. asp. Dominikę Czuper na aspiranta sztabowego, mł. asp. Mateusza Siatkowskiego do stopnia aspiranta.
Mazowiecki komendant wojewódzki PSP awansował ogn. Wojciecha Banaszka i ogn. Kamila Polaka do stopnia starszego ogniomistrza. Na stopień ogniomistrza zostali awansowani mł. ogn. Radosław Abramczyk, mł. ogn. Rafał Rogulski, mł. ogn. Marcin Siemieniewski, mł. ogn. Karol Wojtyra. Na stopień starszego sekcyjnego awansował sekc. Marcin Jaczewski.
Komendant powiatowy PSP awansował do stopnia starszego strażaka str. Daniela Kowalczyka, str. Michała Zawiszę, str. Damiana Jechnę.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej uhonorował dyplomem „Za szczególne zaangażowanie w działaniach ratowniczo-gaśniczych” bryg. Sławomira Pietrzaka.
- Strażak cieszy się ogromnym uznaniem społecznym - zaznaczyła poseł Teresa Wargocka - Ten szacunek jest dzięki waszej misji, którą pełnicie z ogromnym poświęceniem i zaangażowaniem - dodała. - Ważnym elementem budującym etos strażaka i wysoką pozycję społeczną są predyspozycje osobowościowe i moralne. Nie można mówić o zawodzie strażaka i dobrym wykonywaniu obowiązków, jeśli nie cechuje go odwaga - bardzo rzadko spotykany walor w życiu wielu ludzi. Stajecie tam, gdzie dzieje się ludzka krzywda. Za to społeczeństwo wam dziękuje.
Posłanka przypomniała, że ochotnicze straże pożarne w małych miejscowościach pełnią także funkcje ośrodków kultury, spotkań, wychowania młodego pokolenia.
- Życzę, aby święty Florian wspomagał was - zabrał głos przedstawiciel mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Lisiecki. - Dziękuję waszym rodzinom za cierpliwość, wyrozumiałość w czasie wasze nieobecności w domu. Wierzę, że są z was dumni widząc was dzisiaj odznaczonych, awansowanych, stojących w mundurach.
Do strażaków zwrócił się też starosta Jerzy Żukowski.
- Zawsze wtedy, kiedy trzeba, dzielnie stajecie, reprezentujecie nas i robicie ogromne wrażenie swoim profesjonalizmem, wyszkoleniem, oddaniem Bogu i bliźnim. Wy nazywacie to swoją pracą, ale jest to służba, a do niej trzeba mieć powołanie. To wielki zaszczyt być strażakiem i nosić mundur, ale też i wielka odpowiedzialność - podkreślił starosta. - Życzę, abyście nigdy nie zawiedli przełożonych, swoich najbliższych i samych siebie, aby wasz wysiłek był dostrzegany nie tylko w Dniu Strażaka, ale i na co dzień, byście byli traktowani tak, jak na to zasługujecie - jak prawdziwi bohaterowie waszych małych ojczyzn. Życzę zdrowia i pomyślności w służbie, aby nie opuszczało was szczęście i poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Zawsze bezpiecznie wracajcie do domu.
Życzenia strażakom złożyli też prezes powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Bogdan Pągowski, dyrektor oddziału KRUS w Warszawie, radna sejmiku województwa Joanna Bala (OSP W Sieczychach przekazała od KRUS-u torbę do ratownictwa medycznego). Członek Zarządu Powiatu Teresa Czajkowska przeczytała list od wicemarszałek Senatu Marii Koc. List od wojewody mazowieckiego Zdzisław Sipiery odczytał przewodniczący Rady Powiatu Waldemar Sobczak. W trakcie uroczystości odczytano też skierowany do strażaków list od prezydenta Andrzeja Dudy.
Uroczystość zakończyła się defiladą.
J.P.
Komentarze

Dzień Strażaka
Dodane przez Kargul, w dniu 13.05.2019 r., godz. 17.48
Strażakom należą się zasłużone podziękowania i najlepsze życzenia z dniu ich święta. Tylko... Cóż to za smutna uroczystość? Rozumiem że na baczność. Ale nikt się nie cieszy ze święta, awansów, medali . Wszyscy strasznie smutni, i strażacy i trybuna honorowa. Dziwne czasy.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl