Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 maja 2024 r., imieniny Mikołaja, Piotra



Odnotowano przypadek odry

(Zam: 21.02.2019 r., godz. 09.46)

  • źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie
W lutym w powiecie wyszkowskim zanotowano jeden przypadek zachorowania na odrę.

W Polsce, jak i w innych rejonach Europy, rejestrowana jest coraz większa liczba zachorowań na tego wirusa. Według Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie, w okresie od 1 do 14 lutego do Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych na Mazowszu zgłoszono 38 nowych przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na odrę w powiatach: warszawskim – 15, radomskim – 6, pułtuskim – 4, wołomińskim – 4, pruszkowskim – 2, mińskim – 2, warszawskim zachodnim – 1, węgrowskim – 1, żyrardowskim – 1, wyszkowskim – 1, łosickim - 1.Osoby, które zachorowały w tym okresie to dorośli w wieku od 20 do 64 lat (28 osób) i dzieci w wieku od 3 tygodni do 16 lat (10 osób).
Wśród zgłoszonych chorych 24 osoby nie były szczepione przeciwko odrze, 10 osób to obcokrajowcy. Według wojewódzkiej inspekcji sanitarnej „W ramach prowadzonych dochodzeń epidemiologicznych, w każdym przypadku zgłoszenia zachorowania lub podejrzenia zachorowania na odrę prowadzone są działania mające na celu ustalenie osób z kontaktu z chorym, określenie statusu uodpornienia tych osób oraz weryfikację laboratoryjną przypadku. Nieuodpornione osoby z otoczenia chorego na odrę są kierowane przez inspekcję sanitarną na szczepienia z nadzoru”.
Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny „Odra jest wysoce zakaźną chorobą wirusową szerzącą się drogą powietrzno-kropelkową. Osoba, która wcześniej nie chorowała na odrę i nie była szczepiona przeciw odrze jest podatna na zakażenie i w przypadku styczności z osobą chorą ulegnie zakażeniu z prawdopodobieństwem wynoszącym ok. 98%.
Osoba zakażona wirusem odry jest zakaźna dla otoczenia jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek klinicznych objawów choroby (nawet do 5 dni przed wystąpieniem wysypki), z największym nasileniem zakaźności w okresie 2-3 dni przed wystąpieniem wysypki odrowej, tj. w okresie występowania wstępnych nie charakterystycznych objawów: gorączki, nieżytu dróg oddechowych (nieżyt nosa i suchy kaszel) i zapalenia spojówek.
Po tym czasie zakaźność odry zmniejsza się, lecz utrzymuje się do 3 dni od pojawienia się wysypki odrowej.”
J.P.

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 21.02.2019 r., godz. 21.21
Wincej Ukraińców ściągać
Dodane przez Anonim, w dniu 22.02.2019 r., godz. 15.27
Inspekcja Sanitarna niech wezmie sie za kontrole I sprawdzanie zywnosci,ktora kupujemy. Produkty nafaszerowane chemia I innymi swinstwami to jest dopiero problem. Smieszna jest troska o zachorowania na odre,a nie ma troski o najwieksza smiertelnosc ludnosci po wojnie,nic nie robi sie,aby znalezc przyczyne. Wiekszosc z nas chorowala na odre,byla to choroba nie wymagajaca leczenia.A tu teraz ,wlasnej teraz robi sie larum.Wlaczmy myslenie.
Dodane przez Anonim, w dniu 22.02.2019 r., godz. 17.43
Jakby kontrolowali, to może by coś znaleźli i co wtedy? Trzeba by było dojść kto, kiedy, ile i co. A wiecie ile to roboty papierkowej? No i trzeba ruszyć się w teren. Po co sobie stwarzać robotę w pracy. Pensja taka sama czy się siedzi, czy się robi. Statystycznie wymagana ilość kontroli zapowiadanej i po sprawie.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta