Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 02 maja 2024 r., imieniny Eugeniusza, Zygmunta



Inicjatywa dla obywateli

(Zam: 16.11.2018 r., godz. 14.29)

Zgodnie z nowym prawem, mieszkańcy będą mogli wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. Szczegółowe rozwiązania w tej sprawie przyjęli już radni gminy Somianka.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, grupa mieszkańców gminy posiadających czynne prawa wyborcze do Rady Gminy, może wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. W gminie do 5000 mieszkańców wystąpić może co najmniej 100 osób, w gminie do 20 000 mieszkańców – co najmniej 200 osób, w gminie powyżej 20 000 mieszkańców – co najmniej 300 osób. Projekt uchwały zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej staje się przedmiotem obrad rady gminy na najbliższej sesji po złożeniu projektu, jednak nie później niż po upływie trzech miesięcy od dnia złożenia projektu. Komitet inicjatywy uchwałodawczej ma prawo wskazywać osoby uprawnione do reprezentowania komitetu podczas prac rady gminy.
Rady gmin mają określić w uchwale szczegółowe zasady wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasady tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasady promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych, formalne wymogi, jakim muszą odpowiadać składane projekty, z zastrzeżeniem przepisów niniejszej ustawy. Takie zasady określili radni gminy Somianka podejmując uchwałę na sesji 15 listopada. W gminie Somianka inicjatywę uchwałodawczą, zgodnie z ustawą, może podjąć co najmniej 200 osób składając podpisy pod projektem (nie może on dotyczyć spraw, dla których ustawy zastrzegają wyłączność inicjatywy uchwałodawczej wójta). Projekt należy złożyć przewodniczącemu Rady Gminy. Powinien on odpowiadać wymogom zawartym w statucie gminy oraz rozporządzeniu w sprawie zasad techniki prawodawczej.
Czynności związane z przygotowaniem projektu uchwały, jego rozpowszechnianiem, kampanią promocyjną, a także organizacją zbierania podpisów mieszkańców popierających projekt wykonuje komitet inicjatywy uchwałodawczej (występuje on pod nazwą uzupełnioną o tytuł projektu uchwały). Komitet może utworzyć co najmniej 20 mieszkańców. W imieniu komitetu występuje pełnomocnik (lub jego zastępca) i to on zawiadamia Przewodniczącego Rady Gminy o utworzeniu komitetu. Do zawiadomienia musi być dołączony projekt uchwały. Po przyjęciu zawiadomienia komitet ogłasza miejsca udostępnienia projektu uchwały do publicznego wglądu (od dnia przyjęcia zawiadomienia treść projektu uchwały nie może być zmieniona). Kampania promocyjna ma służyć przedstawieniu i wyjaśnieniu przez komitet treści projektu uchwały. Zarówno kampania promocyjna, jak i zbieranie podpisów mogą się rozpocząć po przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu. Mieszkaniec, który podpisał się pod projektem uchwały nie może wycofać swojego poparcia.
Projekt uchwały wraz z wykazem podpisów pełnomocnik musi wnieść do przewodniczącego Rady nie później niż trzy miesiące od daty przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu komitetu. W pracach rady nad projektem uchwały komitet mogą reprezentować jego przedstawiciele. Radni ostatecznie decydują czy zaproponowane przez mieszkańców rozwiązania wejdą w życie.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 17.11.2018 r., godz. 10.00
Z tym KNF-em to się nie przejmujcie.Zero umorzy.Budyń uniewinni a żona UB-eka TW Wolfganga stwierdzi zgodność z Konstytucją.Pis rządzi.Pis sądzi.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta