Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 02 maja 2024 r., imieniny Eugeniusza, Zygmunta



Spotkanie z wybitnym onkologiem

(Zam: 25.09.2018 r., godz. 12.40)

Gmina Wyszków zaprasza na otwarte spotkanie z prof. dr. hab. n. med. Cezarym Szczylikiem, które odbędzie się w środę 26 września o godz. 17.00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej (III piętro, sala im. prof. L. Maciąga). Będzie dotyczyło profilaktyki nowotworów.

Prof. Cezary Szczylik to wybitny specjalista z zakresu onkologii, profesor nauk medycznych, członek Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Studiował w Wojskowej Akademii Medycznej, uzyskując w 1977 r. dyplom lekarza medycyny. Odbywał staż u profesora Bruna Specka w Klinice Transplantacji Szpiku Szpitala Kantonalnego w Bazylei. Największym osiągnięciem profesora był w tym okresie współudział w wykonaniu pierwszych w Polsce udanych przeszczepów szpiku: allogenicznego – w roku 1983 i autologicznego – w 1984 r. W roku 1988 Cezary Szczylik uzyskał tytuł doktora habilitowanego medycyny na podstawie rozprawy „Kinetyka zmian w układzie krwiotwórczym po podaniu busulfanu i cyklofosfamidu oraz następowym przeszczepieniu szpiku”. Lata 1990-1992 to okres pracy profesora w Filadelfii jako stypendysty American Leukaemia Found – początkowo w Temple University School of Medicine, a następnie w Thomas Jefferson University. Po powrocie do kraju profesor przystąpił do reorganizacji ówczesnego Oddziału Radioterapii z zamiarem utworzenia nowoczesnej Kliniki Onkologii. W roku 1996 uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego CSK WAM, zaś w 2001 r. – nadany przez Prezydenta RP – tytuł profesora.
Przez wiele lat profesor Cezary Szczylik kierował Kliniką Onkologii Centralnego Szpitala Klinicznego MON. Obecnie jest Prezydentem Fundacji Onkologii Doświadczalnej i Klinicznej wspierającej działalność wielu polskich onkologów i biologów molekularnych, a także współtwórcą Studium Medycyny Molekularnej – międzynarodowej instytucji zajmującej się kształceniem młodych lekarzy i biologów. Profesor jest także członkiem Rady Naukowej Fundacji barona Leopolda Kronenberga oraz członkiem Rady Programowej Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier”. W 1990 r. jego nazwisko pojawiło się w „Science”, gdzie wraz z innymi wybitnymi lekarzami wykazał możliwość hamowania wzrostu białaczki pod warunkiem wyłączenia części genów odpowiedzialnych za postęp choroby. W dorobku profesora znajduję się ponad 150 prac naukowych. Jego badania naukowe skoncentrowane są na miejscowym leczeniu guzów pierwotnych i przerzutowych wątroby, chemioimmunoterapii nowotworu nerki, a także przeszczepianiu hematopoetycznych komórek macierzystych.
Oprac. J.P.

Komentarze

Dodane przez NFZ, w dniu 25.09.2018 r., godz. 23.11
Panie burmistrzu!Gdzie pan byl przez 4 lata?Teraz się pan tak uaktywnił! Przepraszam,ale już mnie mdli jak pana wszędzie widzę .Gazety oblepione pana wizerunkiem,na fb. też cały czas jakieś nowe posty...W roku wyborczym się dopiero panu przypomina o ludziach?! Przez tą kampanie tracę sympatię do pana,bo teraz bardziej widać na czym panu najbardziej zależy.Przesiąkł juz pan władzą i poszedł w złym kierunku. I jeszcze jedno;to kiepski żart w pana wykonaniu mówiąc,ze zmniejszy pan kolejki do lekarzy.Aż takich możliwości to pan nie ma! Proszę nie robić z siebie i z ludzi głupich
do NFZ
Dodane przez Jaro, w dniu 26.09.2018 r., godz. 08.26
A ja słyszałem, że cena franka szwajcarskiego zostanie obniżona przez nowe władze. Nie pamiętam jednak które...
Do Jaro
Dodane przez Anonim, w dniu 26.09.2018 r., godz. 21.09
Hahaha ,że też nikt tego burmistrzowi nie podpowiedział :d To mógł być klucz do wygranej

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta