Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 13 sierpnia 2020 r., imieniny Diany, Heleny

Szczątki znalezione po 65 latach

(Zam: 01.02.2018 r., godz. 20.09)

W Pałacu Prezydenckim Instytut Pamięci Narodowej ogłosił nazwiska 22 osób, których szczątki odnalezione zostały w Polsce i za granicą, ofiar zbrodni niemieckich, komunistycznych i sowieckich. Wśród nich jest urodzony w Rząśniku Jan Kmiołek. Jego szczątki zostały odnalezione w maju 2017 r. podczas prac prowadzonych przez IPN w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Podczas uroczystości, która odbyła się 1 lutego wręczono noty identyfikacyjne członkom rodzin ofiar totalitaryzmów.
- Mamy wielkie zobowiązanie wobec walczących o wolną Polskę – każdego dnia budować taką Polskę, o jakiej oni marzyli – powiedział prezydent Andrzej Duda. – To dla mnie już trzecia taka uroczystość w Pałacu Prezydenckim, kiedy wręczymy najbliższym żołnierzy Rzeczypospolitej – poległych, pomordowanych za to, że do samego końca wierni byli złożonej przysiędze i walczyli o wolną suwerenną Polskę – noty identyfikacyjne poświadczające to, że po tych dziesiątkach lat udało się odnaleźć miejsca ukrycia zwłok ich najbliższych, co w efekcie umożliwi także pogrzebanie szczątków, tych którzy za Polskę walczyli – powiedział.
Prezydent zwrócił uwagę na fakt, że uroczystość odbywa się w roku jubileuszowym odzyskania przez Polskę niepodległości, która była tak ważna także dla upamiętnianych tego dnia ofiar totalitaryzmów.
- Jeżeli ktoś by mnie zapytał, jakie my mamy wobec nich zadanie, zobowiązanie, to powiedziałbym „każdego dnia starać się budować taką Polskę, o jakiej oni marzyli – silną, zamożną, decydującą samą o sobie, czyli suwerenną, niezależną od żadnych zakazów z zewnątrz, a jednocześnie dumną, która dba o swoich obywateli, która jest w stanie się sama obronić” – mówił Andrzej Duda.
Jan Kmiołek pseud. „Wir”, „Fala”, „Mazurek” urodził się 23 lutego 1919 r. w Rząśniku. Jesienią 1941 r. wstąpił do ZWZ-AK w obwodzie Pułtusk. Po zakończeniu okupacji niemieckiej kontynuował działalność konspiracyjną w Obwodzie Ostrów Mazowiecka Zrzeszenia WiN, a od 1948 r. w XV Okręgu NZW. Brał udział m.in. w akcji na więzienie w Pułtusku w listopadzie 1946 r. w wyniku której uwolniono ponad 70 więźniów. W lipcu 1949 r. rozpoczął samodzielne dowodzenie oddziałem operującym na terenie północnego Mazowsza. W latach 1947-1951 oddział Jana Kmiołka przeprowadził ok. 100 akcji zbrojnych.
Został aresztowany 27 sierpnia 1951 r. w Katowicach i skazany na 28-krotną karę śmierci, którą wykonano 7 sierpnia 1952 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie.
Oprac. J.P.
Źródło: prezydent.pl
Komentarze

Dodane przez Tropem Wilczym, w dniu 01.02.2018 r., godz. 20.39
Temat odnalezienia szczątków Jana Kmioła, od lat był kanwą spotkań organizowanych przez rodziny oraz środowisko przyjaciół Żołnierzy Wyjlętych Ziemi Wyszkowskiej w miejscu dawnej leśniczówki w Jurgach. Część i Chwała Bohaterom! PS. Kolejne, wrześniowe spotkanie w związku z okolicznością będzie wyjątkowe.
O Janku Kmiołku, który się ruskim i zdrajcom ojczyzny nie kłaniał!
Dodane przez Śmierć wrogom ojczyzny!, w dniu 01.02.2018 r., godz. 22.48
Wcześniej ,na wiosne będzie uroczysty pogrzeb na Wojskowych Powązkach w Panteonie Żołnierzy Wyklętych. Cześć i chwała bohaterom!
Dodane przez JankoS., w dniu 02.02.2018 r., godz. 12.49
To jeszcze zostały nieodnalezione szczątki trzech żołnierzy Jana Kmiołka, którzy zginęli w Jurgach tj. Franciszka Kmiołka, Franciszka Ampulskiego i Juliana Nasiadko. Ciała zamordowanych w obławie KBW załadowano na pakę ciężarówki i wywieziono w nieznanym kierunku.
Dodane przez Anonim, w dniu 02.02.2018 r., godz. 21.08
Już się cieszę na bieg Tropem Wilczym organizowany co roku przez stowarzyszenie PEPISKO, ku pamięci Żołnierzy Wyklętych. Cześć i Chwała Bohaterom.
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 02.02.2018 r., godz. 21.57
Jan Kmiołek, bohaterski żołnierz z naszej ziemi odnaleziony !!! Co za niezwykła wiadomość przed kolejnym świętem Żołnierzy Wyklętych !!! Nareszcie będzie mógł być pochowany z honorami na jakie zasłużył !!!
Dodane przez SP, w dniu 02.02.2018 r., godz. 23.35
Z wymienionymi żołnierzami Jana Kmiołka, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Jan Kmiołek na śmierć wyprowdzony został z celi smierci więzienia przy Rakowieckiej. Zabitych tam chowano na tzw. Łączce. Poległych pod Jurgami wywieziono w nieznanym kierunku i dziś nie wiadomo nawet gdzie ich szczątków szukać. Może w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie mieściła się siedziba powiatowego UB, lub w Pułtusku, a może zakopani zostali gdzieś w lesie po drodze.
Klęska urodzaju
Dodane przez 2B, w dniu 04.02.2018 r., godz. 23.50
"Tropem Wilczym" i "Psim Pędem"
Wyklęci : UB KBW
Dodane przez Aga, w dniu 05.02.2018 r., godz. 19.19
Jedni tańczyli z wilkami, a inni ścigali z psami.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl