Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 grudnia 2024 r., imieniny Sławomiry, Wiktorii



W niebieskich koszulkach i kolorowych skarpetkach
20 kwietnia przez ulice Wyszkowa przeszli uczestnicy marszu solidarności z osobami niepełnosprawnymi

(Zam: 20.04.2017 r., godz. 13.36)

Po raz trzeci wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Rodzin Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju „Bądźmy w kontakcie”. Marszowi zawsze towarzyszy hasło „Niepełnosprawność + integracja = godnego życia gwarancja”. W ten sposób uczestnicy – nie tylko osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, ale też podopieczni przedszkoli, uczniowie – obchodzili dwie ważne daty. Pierwszą jest Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony co roku 21 marca z inicjatywy Europejskiego Zrzeszenia Zespołu Downa pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Data nawiązuje do trisomii 21 chromosomu (obecność dodatkowego chromosomu), której przejawem jest zaburzenie zwane Zespołem Downa. Symbolem solidarności z chorymi są kolorowe skarpetki – niepasujące do reszty stroju, jak dodatkowy chromosom.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, drugi z powodów czwartkowego marszu, obchodzony jest 2 kwietnia i ma na celu podnoszenie społecznej świadomości na temat dziecięcego autyzmu. Uczestnicy marszu nieśli niebieskie balony, założyli koszulki, chusty w tym kolorze (niebieski jest symbolem solidarności z osobami z autyzmem) itp.
Marsz rozpoczął się na ul. Sowińskiego (zbiórka zorganizowana była przy fontannie). Potem uczestnicy przeszli ul. Prostą, I Armii Wojska Polskiego, Strumykową na Skwer Jana Pawła II.
J.P.


























































Komentarze

Autyzm zaskakuje …....
Dodane przez Anonim, w dniu 20.04.2017 r., godz. 16.56
Brawa dla Stowarzyszenia. Autyzm to temat obcy wielu osobom. Krótko: Dzieci z autyzmem unikają kontaktów z innymi ludźmi. Wycofują się, bo dobrze i bezpiecznie czują się we własnym świecie. Z przyczyn dotąd nie wyjaśnionych autyzm występuje 4-krotnie częściej u chłopców niż u dziewcząt. Objawia się najczęściej przed ukończeniem 3 roku życia dziecka (autyzm dziecięcy) lub zdecydowanie rzadziej, po ukończeniu 3 roku życia (autyzm atypowy).
od kilkunastu lat obserwujemy znaczący wzrost ilości osób cierpiących na autyzm,
Dodane przez Anonim, w dniu 20.04.2017 r., godz. 17.07
Według szacunkowych danych w Polsce jest ok. 30 tys. osób chorych na autyzm (w tym 20 tys. dzieci oraz 10 tys. osób dorosłych). Liczba zachorowań stale wzrasta, choć przyczyny tego stanu rzeczy nie są w pełni znane. Pierwsze objawy: Najczęściej rodzice deklarują, że w okolicach 2. roku życia dziecko przestaje mówić lub nie mówi/ mówi pojedyńcze słowa i niewyrażnie, unika kontaktów z ludźmi i nie chce bawić się z rówieśnikami.
warto wiedzieć ....
Dodane przez Anonim, w dniu 20.04.2017 r., godz. 17.09
"Jeżeli dziecko w wieku 18 miesięcy: - nie używa swojego palca wskazującego, żeby pokazać Ci coś, co je zainteresowało; - nie jest zainteresowane innymi dziećmi (innymi osobami); - nie bawi się „na niby” – nie udaje np. że robi herbatkę, sprząta itp.; - często macha rączkami w okolicach oczu, kiwa się w stereotypowy sposób, jest wrażliwe na dźwięki, zapachy, rodzaje materiałów i powierzchni; - gwałtownie reaguje na zmiany w swoim otoczeniu i codziennej rutynie; to może być AUTYZM!"
Dodane przez Anonim, w dniu 23.04.2017 r., godz. 19.16
Moglby ktos podac adres Stowarzyszenia i ewentualnie osobe, ktora zna sie na objawach autyzmu...
do Anomina 19.16
Dodane przez Anonim, w dniu 24.04.2017 r., godz. 08.17
proszę wrzucić nazwę stowarzyszenia w wyszukiwarkę......... co do osoby: diagnozę stawia lekarz, ale rzeczywiście rozmowa i wymiana doświadczeń rodziców z autyzmem jest nieoceniona.... Jesli Pan/Pani nie będzie mogła odnaleść kontaktu do Stowarzyszenia, proszę o wpis na forum, moze uda mi się pomóc....
do 08.16
Dodane przez Anonim, w dniu 24.04.2017 r., godz. 21.17
Dziekuje.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta