Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 grudnia 2024 r., imieniny Sławomiry, Wiktorii



Świat widziany za oknem
Niepublikowane dotąd wiersze malarza, pisarza, poety Antoniego Gawińskiego (1876-1954) ujrzały światło dzienne dzięki Stowarzyszeniu „Bractwo Zabrodzkie”

(Zam: 09.09.2016 r., godz. 11.17)

Prezentacja tomiku odbyła się 8 września w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej. Antoni Gawiński urodził się w Warszawie i tam mieszkał, a także tworzył. Po II wojnie światowej (w czasie Powstania Warszawskiego całkowicie zniszczona została jego pracownia artystyczna) wraz z żoną i siostrą zamieszkał w ponorwidowskim dworku w Głuchach (dziś gmina Zabrodzie) korzystając z gościny krewnych żony. Nie były to szczęśliwe lata dla A. Gawińskiego – utracił swoje miejsce w ukochanej Warszawie, był schorowany i daleko od świata artystycznego stolicy. Mimo to tworzył. Z lat 50. XX w. pochodzą opublikowane staraniem Bractwa Zabrodzkiego wiersze (przypuszcza się, że powstały w latach 1951-1952 lub w 1952 r.). Podstawą dla twórców tomiku był rękopis zachowany w rodzinnym archiwum. Wiersze znajdowały się w 55-kartkowym zeszycie, na którego okładce widniał napis „Mimochodem i Ukradkiem (świat za oknem)”. Taki też tytuł nosi tomik promowany w miejskiej bibliotece. Prezentował go Arkadiusz Redlicki – członek zarządu Bractwa. W książeczce znalazły się ilustracje wykonane w większości przez uczestników warsztatów Gawiniana, realizowanych przez Bractwo w 2014 r. Elementy biografii Antoniego Gawińskiego zaprezentował krewny A. Gawińskiego Marcin Romeyko-Hurko. Wiersze zawarte w tomiku „Mimochodem…” wyrecytowali zebranym uczniowie ze szkół gminy Zabrodzie. Edycja tomiku wierszy była możliwa dzięki pomocy Stowarzyszenia „Pepisko”.
J.P.
Więcej na ten temat w najbliższym numerze „Wyszkowiaka”








































Komentarze

Rodzice - krewnymi Norwida
Dodane przez Anonim, w dniu 09.09.2016 r., godz. 19.15
Staroświecki marzyciel. ,,A więc:przede wszystkim tworzyć samemu Z duszy, z głębi własnej studiami natury wzbogaconej, Bez oglądania się na twórczość cudzą, bez podszeptów.'' Jak widać uczciwie. Godna dużej uwagi jest twórczość Gawińskiego jako malarza , plastyka. Piękne obrazy, grafika w książkach dziecięcych. Czerpał z wyobraźni , nastroju chwili. Na prawdę byłaby piękna wystawa prac plastycznych Antoniego Gawińskiego.
Dodane przez Anonim, w dniu 10.09.2016 r., godz. 11.27
Ukończył krakowską ASP, prywatnie studiował malarstwo w Bonn ale opublikowany niedawno zeszyt z rodzinnego archiwum też bardzo dużo mówi.Z pewnością tomik opublikowany na podstawie 55 kartkowego zeszytu będzie jeszcze nie raz powielony. Publikacje nieznanych tekstów powtarza się ponownie to już rutyna.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta