Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 listopada 2024 r., imieniny Adeli, Klemensa



Defibrylator AED – co to i jak go używać?

(Zam: 21.06.2023 r., godz. 16.42)

W miejscach publicznych coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których u drugiego człowieka dochodzi do zatrzymania akcji serca. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy podjąć się działań resuscytacyjnych, które pomogą przywrócić akcję serca. Jak to zrobić z pomocą defibrylatora AED? Przeczytaj i zobacz, jakie to proste.
Automatyczne urządzenie do defibrylacji to specjalistyczny sprzęt, który można coraz częściej spotkać w dużych biurowcach, na parkingach, a także w obleganych przez ludzi miejscach publicznych. Samoprzylepne elektrody, w które wyposażony jest defibrylator, są w stanie przywrócić akcję serca nawet przy użyciu przez niewykwalifikowaną osobę.

Czym jest defibrylator automatyczny?


Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny to sprzęt, z którego może skorzystać każdy – nawet bez wykształcenia medycznego. Zasada działania AED jest wyjątkowo prosta. Wystarczy przykleić elektrody na ciele poszkodowanego, a następnie wywołać impuls elektryczny. Oczywiście cała procedura powinna odbywać się zgodnie z instrukcją na ekranie sprzętu.
Urządzenia tego typu są coraz powszechniej dostępne w miejscach publicznych jak np. szkoła, przedszkole, biurowiec, centrum handlowe. To właśnie w takich miejscach najczęściej dochodzi do wielu nieprzewidzianych sytuacji. Co ciekawe, AED weryfikuje EKG poszkodowanej osoby i automatycznie ustala czy defibrylacja jest w ogóle konieczna.

Ogólnodostępne defibrylatory AED – realna szansa na przeżycie!


Nagłe zatrzymanie akcji serca wymaga wręcz natychmiastowej reakcji – w przeciwnym razie może dojść do trwałego uszkodzenia mózgu poprzez niedotlenienie lub nawet do śmierci. Defibrylatory powinny być umieszczone w widocznych miejscach. Dzięki temu nawet przypadkowy przechodzień będzie w stanie skorzystać z urządzenia.
Warto wiedzieć, że defibrylacja wykonana w czasie 1-3 minut od zatrzymania krążenia krwi zwiększa szanse na przeżycie o 75%. To całkiem sporo, dlatego w awaryjnej sytuacji zawsze warto rozejrzeć się za ogólnodostępnym urządzeniem do defibrylacji.

Jak wykonać defibrylację przy użyciu urządzenia AED?


W czasie zwykłej przechadzki po galerii handlowej lub innym miejscu publicznym może zdarzyć się, że będziesz świadkiem zatrzymania akcji serca u innej osoby. Wtedy musisz zachować zimną krew, zabezpieczyć poszkodowanego i poszukać przenośnego defibrylatora.
Chcesz dowiedzieć się, jak poprawnie wykonać defibrylację? W pierwszej kolejności ustaw urządzenie na płaskiej powierzchni i włącz defibrylator. Następnie przyklej elektrody
do odsłoniętej klatki piersiowej.
Kolejne kroki to tylko postępowanie zgodnie ze wskazówkami defibrylatora AED. Jeśli defibrylacja okaże się wskazana, odsuń się od poszkodowanego i wciśnij przycisk defibrylacji. Po zakończeniu sesji należy przejść do resuscytacji krążeniowo-oddechowej i wykonywać
ją aż do przyjazdu pogotowia ratunkowego.
Pamiętaj! RKO przy użyciu automatycznego defibrylatora nigdy nie można przerywać akcji ratunkowej – o ile poszkodowany nie zacznie sam oddychać lub na miejsce nie dojadą służby ratunkowe.




Materiał zewnętrzny

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta