Czy trzeba mieć pozwolenie na przydomową oczyszczalnię ścieków?
(Zam: 28.11.2022 r., godz. 18.45)Niestety, nadal nie wszystkie gospodarstwa domowe posiadają możliwość przyłączenia się do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Dotyczy to zarówno nowo wybudowanych nieruchomości, jak i istniejącej już zabudowy, zazwyczaj na obrzeżach miasta lub na wsi. W związku z tym na właścicieli domów spada obowiązek zapewnienia prawidłowych warunków odprowadzania zanieczyszczeń. Wciąż niezwykle popularne są tradycyjne szamba, ale w ostatnich lat wiele osób decyduje się na bardziej ekologiczne rozwiązanie, a mianowicie właśnie przydomową oczyszczalnię ścieków. Sprawdźmy, jak działa taka instalacja i o czym należy pamiętać przed jej budową!
Największe zalety budowy przydomowej oczyszczalni
Przydomowe oczyszczalnie ścieków nie bez powodu są wykorzystywane na coraz większą skalę. Instalacja ta jest przede wszystkim ekologiczna, ponieważ w procesie oczyszczania ścieków sięga się po naturalne zasoby, a ponadto, nie marnuje się wody, ponieważ po oczyszczeniu trafia ona z powrotem do środowiska. Budowa przydomowej oczyszczalni nie jest co prawda tanią inwestycją, ale w większości przypadków zwrot i to z nawiązką nastąpi bardzo szybko. Wszystko dzięki niewielkim kosztom eksploatacyjnym, które sprowadzają się wyłącznie do wydatków związanych ze zużyciem energii (np. w oczyszczalniach biologicznych), a także opróżnianiem zbiornika z resztek raz lub dwa razu w roku.
Przydomowa oczyszczalnia a kwestie formalne
W myśl Prawa budowlanego, budowa przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę nie wymaga pozwolenia, ale nie oznacza to bynajmniej, że nie trzeba zadbać o kilka podstawowych formalności. Chodzi w szczególności o sprawy związane z przygotowaniem terenu, zapisami w planie zagospodarowania przestrzennego i zachowaniem wszelkich norm dotyczących odległości m.in. od innej zabudowy. Należy przy tym zebrać wszystkie niezbędne dokumenty, mapki i projekt całej instalacji, co przyda się w momencie zgłaszania tej inwestycji we właściwym urzędzie.
Gdzie i jak zgłosić budowę oczyszczalni?
Brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę nie zwalnia inwestora z obowiązku zgłoszenia takiego faktu w starostwie powiatowym właściwym dla adresu, pod którym zamierza się przeprowadzić inwestycje. Zanim jednak złoży się odpowiedni dokument, trzeba zaopatrzyć się m.in. w mapę opiniodawczą działki, a kolejno nanieść na nią projekt oczyszczalni. Poza tym, inwestor musi dołączyć do zgłoszenia oświadczenie o posiadaniu prawa własności do gruntu oraz opis techniczny przydomowej oczyszczalni. Komplet dokumentów należy złożyć na minimum 21 dni przed rozpoczęciem prac, jeśli w tym czasie starostwo nie wyda sprzeciwu, można rozpocząć budowę.
Materiał promocyjny
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl