Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 listopada 2024 r., imieniny Adeli, Klemensa



Czy trzeba mieć pozwolenie na przydomową oczyszczalnię ścieków?

(Zam: 28.11.2022 r., godz. 18.45)

Przydomowe oczyszczalnie ścieków z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony właścicieli domów i nie tylko. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Osoby, które decydują się na budowę takiej oczyszczalni zadają sobie jednak pytanie, czy potrzebują do tego pozwolenia? Jakie formalności trzeba spełnić, aby przystąpić do prac? Wyjaśniamy!

Niestety, nadal nie wszystkie gospodarstwa domowe posiadają możliwość przyłączenia się do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Dotyczy to zarówno nowo wybudowanych nieruchomości, jak i istniejącej już zabudowy, zazwyczaj na obrzeżach miasta lub na wsi. W związku z tym na właścicieli domów spada obowiązek zapewnienia prawidłowych warunków odprowadzania zanieczyszczeń. Wciąż niezwykle popularne są tradycyjne szamba, ale w ostatnich lat wiele osób decyduje się na bardziej ekologiczne rozwiązanie, a mianowicie właśnie przydomową oczyszczalnię ścieków. Sprawdźmy, jak działa taka instalacja i o czym należy pamiętać przed jej budową!

Największe zalety budowy przydomowej oczyszczalni


Przydomowe oczyszczalnie ścieków nie bez powodu są wykorzystywane na coraz większą skalę. Instalacja ta jest przede wszystkim ekologiczna, ponieważ w procesie oczyszczania ścieków sięga się po naturalne zasoby, a ponadto, nie marnuje się wody, ponieważ po oczyszczeniu trafia ona z powrotem do środowiska. Budowa przydomowej oczyszczalni nie jest co prawda tanią inwestycją, ale w większości przypadków zwrot i to z nawiązką nastąpi bardzo szybko. Wszystko dzięki niewielkim kosztom eksploatacyjnym, które sprowadzają się wyłącznie do wydatków związanych ze zużyciem energii (np. w oczyszczalniach biologicznych), a także opróżnianiem zbiornika z resztek raz lub dwa razu w roku.

Przydomowa oczyszczalnia a kwestie formalne


W myśl Prawa budowlanego, budowa przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę nie wymaga pozwolenia, ale nie oznacza to bynajmniej, że nie trzeba zadbać o kilka podstawowych formalności. Chodzi w szczególności o sprawy związane z przygotowaniem terenu, zapisami w planie zagospodarowania przestrzennego i zachowaniem wszelkich norm dotyczących odległości m.in. od innej zabudowy. Należy przy tym zebrać wszystkie niezbędne dokumenty, mapki i projekt całej instalacji, co przyda się w momencie zgłaszania tej inwestycji we właściwym urzędzie.

Gdzie i jak zgłosić budowę oczyszczalni?


Brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę nie zwalnia inwestora z obowiązku zgłoszenia takiego faktu w starostwie powiatowym właściwym dla adresu, pod którym zamierza się przeprowadzić inwestycje. Zanim jednak złoży się odpowiedni dokument, trzeba zaopatrzyć się m.in. w mapę opiniodawczą działki, a kolejno nanieść na nią projekt oczyszczalni. Poza tym, inwestor musi dołączyć do zgłoszenia oświadczenie o posiadaniu prawa własności do gruntu oraz opis techniczny przydomowej oczyszczalni. Komplet dokumentów należy złożyć na minimum 21 dni przed rozpoczęciem prac, jeśli w tym czasie starostwo nie wyda sprzeciwu, można rozpocząć budowę.











Materiał promocyjny

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta