Mural w rocznicę odzyskania niepodległości
(Zam: 11.11.2022 r., godz. 20.08)Uroczystość odbyła się 11 listopada w ramach gminnych obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozpoczęła się od mszy w intencji Ojczyzny odprawionej w kościele Matki Bożej Królowej Polski. Oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Wyszkowa pod kierownictwem Franciszka Józefa Bieganowskiego.
Po wspólnej modlitwie na ścianie szkoły odsłonięto mural, który powstał w ramach programu „Mur, ale historia Wojska Polskiego” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Autorem projektu muralu jest dr Przemysław Klimek - wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wykonawcą firma Wallart – Murale Artystyczne i Reklamowe. Projekt zrealizowała Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stanisława Wróbla „Jaskółki” wraz ze Stowarzyszeniem Historyczno-Patriotycznym „Macierz”.
Druga część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej szkoły. Gości witał dyrektor Paweł Deluga.
- Historia muralu była skomplikowana, jego powstanie kosztowało nas dużo pracy. Praktycznie dwa lata staraliśmy się o jego namalowanie - podkreślił dziękując wszystkim zaangażowanym w projekt.
- Kiedy rok temu uroczyście nadawaliśmy imię Stanisława Wróbla „Jaskółki” Szkole Podstawowej nr 3 w Wyszkowie, słowo „wojna” miało w Europie wymiar historyczny. Siatki maskujące, mundury, uzbrojenie – kojarzyły się raczej z nauką w klasach mundurowych, niż otaczającą rzeczywistością. O patronie tej szkoły, Stanisławie Wróblu, mówiliśmy pięknie podsumowując te wystąpienia: nigdy więcej wojny… - podkreślił burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Tymczasem dziś słowo „niepodległość” zyskuje zupełnie nowe znaczenie. W obliczu toczącej się od dziewięciu miesięcy za naszą granicą wojny ten piękny mural, który dziś odsłaniamy, też zyskuje zupełnie nowe znaczenie. Przez lata żyliśmy w poczuciu bezpieczeństwa, w świadomości, że po całym barbarzyństwie minionych wojen Europa nie będzie krainą, w której młodzi mężczyźni, jak nasz „Jaskółka”, będą musieli bronić swoich granic, swojej niepodległości. A jednak…tak niedaleko stąd młodzi Ukraińcy porzucają uniwersytety i stają do zbrojnej walki.
Andrzej Biernacki ze Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic przypomniał historię Stanisława Wróbla i jego upamiętnienie na terenie Wyszkowa. Z prelekcją historyczną wystąpił prezes stowarzyszenia Macierz i Związku Piłsudczyków w Wyszkowie Sylwester Raniszewski, który również podziękował osobom wspierającym projekt powstania muralu.
W części artystycznej wystąpili uczniowie szkoły i Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie.
W ramach uroczystości odbył się Bieg Tropem Wilczym i Bieg Jaskółki. O tym w oddzielnej relacji.
J.P.
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl