Z krwi żołnierskiej wyrosła wolna Polska
(Zam: 02.09.2022 r., godz. 11.42)Wartę honorową przy pomniku pełniła Pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty. Spotkanie poprowadził Ireneusz Elward ze Związku Piłsudczyków. Rys historyczny zaprezentował Mirosław Powierza z działu regionalnego miejskiej biblioteki.
- We wrześniu 1939 r. Wyszków podzielił los wielu miast Polski. Był bombardowany przez niemieckie lotnictwo, domy legły w gruzach, grzebiąc ciała zabitych mieszkańców. Niebo rozświetlały łuny pożarów - zaznaczył. - Przez most ciągnął się sznur uciekającej ludności cywilnej przemieszany z wycofującymi się oddziałami Wojska Polskiego. 8 września po godz. 18.00 polscy saperzy zniszczyli mosty kolejowy i drogowy, i zajęli pozycje do obrony na linii rzeki Bug. Walki frontowe trwały niewiele ponad 1 dzień - w nocy z 9 na 10 września wykonując rozkaz naczelnego wodza dowódca Grupy Operacyjnej „Wyszków” gen. Wincenty Kowalski zarządził zaprzestanie walk i odwrót podległych mu jednostek na południowy-wschód.
Mirosław Powietrza wspomniał o kwestach na rzecz zakupu sprzętu dla wojska m.in. w Wyszkowie w 1938 r. w ramach zbiórki kupiono dwa ciężkie CKM-y z wyposażeniem przekazane na ówczesnym rynku.
- Żołnierze walczyli i ginęli. Dziś cała Polska o nich pamięta. Ofiara nie poszła na marne. Z krwi żołnierskiej wyrosła wolna i niepodległa Polska. Dziś oddajemy wam najwyższą cześć. O waszym męczeństwie wolna Polska nie zapomni - zaznaczył M. Powietrza. - Na ziemi wyszkowskiej pozostały mogiły, w których leżą obrońcy ojczyzny, żołnierze wchodzący w skład Grupy Operacyjnej „Wyszków”, pułków piechoty, artylerii, kawalerii i lotnicy. Takie mogiły znajdziemy m.in. w Wyszkowie, Brańszczyku, Kółku koło Skuszewa, Woli Mystkowskiej, Kręgach Nowych, Nowym Lubielu, Kamieńczyku. Tam dziś nie zabraknie kwiatów i zniczy - dodał.
Również uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem Gloria Victis. Na koniec odbył się pokaz Pułtuskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty.
Uroczystość zorganizowały gmina Wyszków oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna.
J.P.
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl