Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 listopada 2024 r., imieniny Adeli, Klemensa



W 102 rocznicę Bitwy Warszawskiej

(Zam: 16.08.2022 r., godz. 10.24)

Jak co roku w Rybienku Leśnym wyszkowianie uczcili rocznicę Bitwy Warszawskiej. W miejscowym kościele 15 sierpnia odprawiona została msza w intencji ojczyzny. Po niej uczestnicy przeszli pod pomnik pomordowanych przez czerezwyczajkę.

Pochód poprowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP pod kierunkiem kapelmistrza Franciszka Józefa Bieganowskiego. Uroczystość pod pomnikiem rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego. Rys historyczny przedstawił prowadzący uroczystość piłsudczyk Ireneusz Elward.
- Ojczyznę można bardzo łatwo stracić, trudniej ją odzyskać. Kiedy ją odzyskaliśmy nikt jej nam nie dał za darmo – była przelana krew, łzy, olbrzymie straty. W wyniku I wojny światowej w 1918 r. powstała II Rzeczpospolita Polska, która jeszcze nie miała określanych granic. One płonęły. Cała ściana wschodnia płonęła, na południu konflikt z Czechami, na zachodzie z Niemcami, na północnym wschodzie z Litwinami. O co? O granice – podkreślił. – Kiedy granice mniej więcej się ustabilizowały nastąpiła wojna polsko-bolszewicka. Dlaczego do niej doszło? Nie została sprowokowała. Bolszewicy w swoim założeniu mieli nieść komunizm całej Europie. Państwo rosyjskie, potem sowieckie charakteryzuje się dążeniem do poszerzania granic na zachód, do imperializmu. Początkowe sukcesy armii polskiej kończyły się wraz z przełomem 1919/1920, kiedy bolszewicy podjęli olbrzymią ofensywę dwoma frontami. Chcieli po trupie „bękarta wersalskiego” nieść zarzewie rewolucji całej Europie. Tym bękartem Trocki, potem Lenin i Stalin, nazywali Polskę. I tak bolszewicy mając niesamowitą przewagę liczebną zaczęli spychać wojsko polskie. Aż na przedpola Warszawy.
Ireneusz Elward przypomniał relację ks. Mieczkowskiego, morderstwo Polaków przez czerewzyczajkę, historię rybienkowskiego pomnika. Pod nim uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i znicze. Jej częścią było wspólne odśpiewanie pieśni patriotycznych, a także wystawa, którą przygotowała miejska biblioteka.
Uroczystość zorganizowała gmina Wyszków i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna.
J.P.






































Komentarze

Chyba nie pilsudczyk, lecz członek stowarzyszenia tradycji pilsudczykowskiej?
Dodane przez Maciek Rywali, w dniu 16.08.2022 r., godz. 17.18
O niech mnie! To ile lat ma pilsudczyk Ireneusz E. Ponad 120? Sumiasty was nie daje prawa do nazywania się piłsudczykiem.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta