Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 listopada 2024 r., imieniny Adeli, Klemensa



PEC pożycza na zakup węgla

(Zam: 28.07.2022 r., godz. 19.34)

5 mln zł nieoprocentowanej pożyczki na zakup miału węglowego gmina Wyszków pożyczy swojej spółce - Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej. W ten sposób PEC chce sfinansować zakup miału na najbliższy sezon grzewczy.

Nad tym tematem dyskutowali radni podczas zdalnych obrad połączonych komisji 28 lipca.
- PEC stara się pozyskać surowiec, o który niełatwo. Mamy pod tym względem znacząco inną sytuację niż w latach poprzednich, dlatego dobrze jest mieć węgiel na składzie - wyjaśniał skarbnik gminy Dariusz Korczakowski. - W ustawie o dodatku węglowym jest wstępna informacja o wsparciu dla lokalnych przedsiębiorstw energetycznych, nie wiadomo, czy to wpłynie na dostępność towaru. Chcemy zabezpieczyć naszych mieszkańców kupując węgiel dzięki pożyczce. Ona nie jest oprocentowana. PEC jest w 100 proc. naszą spółką, więc nie ustanawiamy zabezpieczenia pożyczki.

Jak wyjaśnił prezes PEC Ireneusz Mroczek, miał węglowy podrożał o ponad 600 proc.
- Przychody ze sprzedaży ciepła w 2021 r. wynosiły ok. 16 mln zł, a dziś, by kupić miał na sezon grzewczy 2022/2023 spółka potrzebuje 24 mln netto, czyli powyżej 29 mln w brutto. To szacunek, ale nie odbiegający od realiów - podkreślił. - Podnosimy ceny dla klientów, ale jeśli chodzi o poprawę płynności finansowej podwyżki będą miały skutek za ok. 9 miesięcy. A spółka powinna powinna dokonać zakupów już teraz. Są ogromne problemy z cenami, dostępnością węgla, nie chcemy podejmować ryzyka, tylko dokonać systematycznych zakupów, bo w środku zimy może się okazać, że będą środki, ale nie będzie węgla. Już w minionym sezonie grzewczym Polska miała duże problemy z zaopatrzeniem w odpowiednią ilość miału węglowego.
Pytany przez radnych prezes wyjaśnił, że dziś węgiel jest podstawowym paliwem PEC i nie ma dla niego alternatywy.
- Dla nas zakup miału węglowego to kwestia absolutnie fundamentalna - stwierdził.

Na terenie PEC-u trwał budowa nowej instalacji, która ma pozwolić na użycie biomasy do produkcji energii. Zaawansowanie inwestycji Ireneusz Mroczek ocenił na 75-80 proc.
- Gros robót budowlanych jest zakończonych, urządzenia główne są w Wyszkowie, w przygotowanych budynkach. Pozostały roboty instalacyjne i drogowe plus automatyka. Termin zakończenia mieliśmy wyznaczony na koniec września i wykonawca go nie dotrzyma. Realny termin na rozpoczęcie rozruchów technologicznych to pierwszy kwartał 2023 r. - poinformował.
J.P.

Komentarze

Dodane przez anonim, w dniu 29.07.2022 r., godz. 08.23
Nie wprowadzając wyższych podwyżek za ciepło prezes PEC działa na szkodę spółki i burmistrz to toleruje. Za wszystko płacą mieszkańcy Wyszkowa, choć z tego nie wszyscy korzystają. Dlaczego ja płacę grubo za węgiel a mieszkańcy korzystają z niższych opłat za ciepłą wodę i ciepło w zimie z PEC ?
Dodane przez ~(), w dniu 30.07.2022 r., godz. 12.28
w dniu dzisiejszym pec kopci jakby oponami palili

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta