Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 01 listopada 2024 r., imieniny Andrzeja, Seweryna



Chcesz wystartować w zamówieniach publicznych? Sprawdź szanse i zagrożenia!

(Zam: 22.07.2022 r., godz. 12.52)

Jeśli jesteś świadomym przedsiębiorcą, na pewno spotkałeś się z pojęciem rynku zamówień publicznych. Ogłoszenia przetargowe to praktycznie niewyczerpane źródło nowych zleceń, które każdego dnia czekają na firmy z całej Polski. Składanie swoich ofert może przynieść firmie wiele korzyści finansowych, organizacyjnych i technicznych. Równocześnie brak strategicznego podejścia nie jeden raz przyczynił się do przysporzenia kłopotów przedsiębiorcom prywatnym. W tym artykule przedstawimy szanse i zagrożenia, jakie niesie za sobą startowanie w przetargach publicznych.

Ogłoszenia przetargowe – potencjalne źródło zysków!
Nie ma wątpliwości, że przetargi publiczne są potencjalnym źródłem stabilnych zysków. Wpływ na to ma szereg czynników:
-Liczba wszczynanych postępowań jest bardzo duża.
- Przetargi najczęściej nie podlegają sezonowym ograniczeniom.
- Szacowanie wartości zamówienia i instytucja rażąco niskiej ceny pozwala zminimalizować ryzyko wygrania zamówienia poniżej jego realnej wartości.
- Konkurencja jest mniejsza niż na wolnym rynku.
- Pewność zapłaty wynagrodzenia w terminie umownym.
- Brak kosztów marketingowych i handlowych.
- Szansa na uzyskanie dodatkowych zamówień z poleceń.
Biorąc pod uwagę te wszystkie elementy, trudno przejść obojętnie obok klientów czekających na nasze propozycje.

Ogłoszenia przetargowe – dodatkowe benefity!
Rzadko się o tym mówi i pisze, ale przetargi publiczne uczą firmy stawać się profesjonalistami. Każdy kiedyś zaczynał pracę w nowej branży i nie zawsze był na tę działalność w pełni przygotowany. W związku z mnogością wytycznych branżowych, ograniczonym dostępem do wysokowykwalifikowanych pracowników, a przede wszystkim ograniczonymi zasobami finansowymi, spora część przedsiębiorstw wygrywających przetargi po raz pierwszy dopiero wtedy spotyka się ze ścisłą i profesjonalną kontrolą ze strony inspektora nadzoru i zamawiającego. To oni wyłapują wszelkie niedociągnięcia, zwracają uwagę na dokładne czytanie projektu budowlanego lub opisu dostaw, trzymają też pieczę nad procedurami, które wcześniej mogły nie być stosowane w firmie. Zdarzają się także sytuacje, gdy do realizacji dużej inwestycji wymagany jest specjalistyczny sprzęt np. podnośnik koszowy, winda dekarska czy pojazd specjalistyczny. Wykonawca, który w normalnej sytuacji tego typu maszyn nie użytkuje bądź płaci każdorazowo za wypożyczenie, jest skłonny do poszerzenia parku maszynowego, jeśli taki koszt jest w stanie zrekompensować sobie w kilku zamówieniach publicznych. Przetargi publiczne zwiększają zatem potencjał techniczny, finansowy i organizacyjny jednostki.

Szukam podwykonawcy – strategiczne współprace!
Realizacja przetargów publicznych to także szansa na rozwój bazy kontaktów. Czasami na etapie budowy/dostawy/świadczenia usługi wymagana jest pomoc partnera biznesowego. Wiąże się to z tym, że zamawiający chce zlecić całe zamówienie w jednym postępowaniu, nie dzieli go na części. W ten sposób przykładowo firmy wykonujące budowę żłobka korzystają z usług przedsiębiorstw zajmujących się montażem pomp ciepła, okien czy ogrodzenia, podczas gdy normalnie wykonałyby tylko prace murarskie, hydrauliczne, elektryczne i wykończeniowe. Pomocna w nawiązaniu współpracy może się okazać zakładka szukam podwykonawcy na serwisie https://www.oferent.com.pl. Dodanie ogłoszenia dla zarejestrowanego użytkownika jest bezpłatne i w wielu sytuacjach zapewnia szybkie podjęcie współpracy.

Ogłoszenia przetargowe – potencjalne zagrożenia
Przedsiębiorca dopiero wchodzący na rynek zamówień publicznych musi zdawać sobie sprawę, że źle przygotowane oferty mogą powodować pewne zagrożenia dla firmy. Dotyczą one kilku kluczowych obszarów, do których zaliczamy:
- Utratę wadium.
- Kłopoty z płynnością.
- Błędną analizę przedmiotu zamówienia.

Przetargi publiczne - utrata wadium
Ustawa z dnia 11 września 2019 roku Prawo zamówień publicznych określa sytuację, gdy wniesione zabezpieczenie wadialne może zostać zatrzymane. Zasadniczo są tylko trzy takie przypadki:
1) wykonawca w odpowiedzi na wezwanie, o którym mowa w art. 107 ust. 2 lub art. 128 ust. 1, z przyczyn leżących po jego stronie, nie złożył podmiotowych środków dowodowych lub przedmiotowych środków dowodowych potwierdzających okoliczności, o których mowa w art. 57 lub art. 106 ust. 1, oświadczenia, o którym mowa w art. 125 ust. 1, innych dokumentów lub oświadczeń lub nie wyraził zgody na poprawienie omyłki, o której mowa w art. 223 ust. 2 pkt 3, co spowodowało brak możliwości wybrania oferty złożonej przez wykonawcę jako najkorzystniejszej;
2) wykonawca, którego oferta została wybrana:
a) odmówił podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego na warunkach określonych w ofercie,
b) nie wniósł wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy;
3) zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego stało się niemożliwe z przyczyn leżących po stronie wykonawcy, którego oferta została wybrana.
Unikanie tego typu okoliczności nie jest trudne, dzięki czemu zatrzymanie wadium zdarza się w praktyce niezwykle rzadko.

Przetargi publiczne – kłopoty z płynnością
Jedną z podstawowych zasad zamówień publicznych jest strategiczne podejście. Każde przedsiębiorstwo dysponuje ograniczonymi zasobami finansowymi, ludzkimi i technicznymi. Odpowiedzi wysyłane na ogłoszenia przetargowe mogą doprowadzić do sytuacji, gdy jednocześnie wygramy zbyt wiele zamówień. Co w tej sytuacji można zrobić? Albo odstąpić od podpisania umów i narazić się na utratę wadium (jeśli było wymagane), albo podpisać porozumienia i skorzystać z opcji szukam podwykonawcy. Próba samodzielnego wykonania zadań przekraczających nasze możliwości, praktycznie zawsze kończy się problemami finansowymi. Kłopoty z płynnością mogą także wystąpić wtedy, gdy jednocześnie realizujemy wiele umów z długimi terminami wykonania i wynagrodzeniem płatnym dopiero po podpisaniu protokołu końcowego.

Przetargi publiczne – analiza przedmiotu zamówienia
Największym zagrożeniem dla wykonawców składających oferty na przetargi publiczne są oni sami. Niedokładne czytanie specyfikacji warunków zamówienia, opisów, szkiców, projektów i umów, skutkuje bardzo często niedoszacowaniem. Jeśli już po podpisaniu umowy okazuje się, że oferowane produkty czy roboty nie spełniają wymagań zamawiającego, wykonawca musi znaleźć najlepsze rozwiązanie. Tym może być rozwiązanie umowy i pogodzenie się z karami lub dopłata do lepszej jakości materiałów.

Szanse i zagrożenia zamówień publicznych – podsumowanie
Przetargi publiczne to duża szansa dla przedsiębiorstw na zapewnienie sobie ciągłości zleceń. Rynek Pzp przy odpowiednim, strategicznym podejściu pozwala uzyskać ponadprzeciętne zyski, przyczynia się do efektywnej reorganizacji firmy, otwiera także szansę na zaistnienie w nowych lokalizacjach. Wszelkie zagrożenia z uczestnictwa w przetargach związane są z brakiem wiedzy lub małym doświadczeniem. Przy odpowiednim, strategicznym podejściu i dokładności w analizie przedmiotu zamówienia, obecność na rynku zamówień publicznych niesie za sobą same korzyści.

















Materiał promocyjny

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta