Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 24 listopada 2024 r., imieniny Flory, Jana



"Tacy sami #wspieraMY" - happening w centrum miasta

(Zam: 15.07.2022 r., godz. 14.20)

Przemarsz ulicami Wyszkowa, piknik na placu Miejskim, wystawy, występy, dyskoteka - to elementy happeningu, który zorganizowało koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Happening „Tacy sami #wspieraMY” odbył się 14 lipca w ramach Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Była to impreza otwarta dla wszystkich mieszkańców powiatu wyszkowskiego. Na placu Miejskim można było obejrzeć wystawy prac uczestników placówek koła PSOUU, wziąć udział w imprezie tanecznej, odwiedzić kącik plastyczny, fotobudkę, punkt medyczny itp.
Happening był jednocześnie podsumowaniem projektu „Poznać, przeżyć, zrozumieć V”, który miał na celu kształtowanie pozytywnych postaw wobec osób z niepełnosprawnościami. W ramach tych działań PSOUU zorganizowało kampanię społeczną „Tacy sami #wspieraMY” - od połowy maja w przestrzeni publicznej dostępne były bannery z wizerunkami osób niepełnosprawnych i je wspierających.
W ramach kampanii „Obywatel włączONy” opracowany został pakiet informacyjny dla osób niepełnosprawnych. Zorganizowane zostały też punkty informacyjne usytuowane w różnych instytucjach. W kampanię zaangażował się Urząd Miejski w Wyszkowie, Powiatowy Urząd Pracy, oddział banku Millenium, Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik”, klub Tenis w Rybienku Leśnym, Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
W czerwcu odbyła się druga edycja gry miejskiej „Tacy sami - w kręgu wsparcia” mająca na celu podniesienie świadomości i rozszerzenie wiedzy uczestników o instytucjach oraz uwrażliwienie na pomaganie, życzliwość dla innych.
- Pracownikom naszych placówek chcę podziękować za ogromny wkład pracy włożony w realizację tych zadań, otwartość na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, empatię, kreatywność i duże zaangażowanie w pracy codziennej - podkreśliła podczas happeningu przewodnicząca koła PSOUU Ewa Gałązka. - Dziękuję wolontariuszom, na których zawsze można liczyć. Są bardzo pomocni i otwarci na nasze potrzeby.
- Dziś wołacie „Chcemy tu żyć, pracować, chcemy być zauważalni”. Życzę, by całe miasto was widziało i was szanowało - zwróciła się do niepełnosprawnych przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Piórkowska. - Po raz kolejny spotykamy się się w tak dużym gronie, by uczcić waszą godność i mówić o niej.
Głos zaprała także członkini Zarządu Powiatu i pracująca w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie Teresa Czajkowska. Tak jak inni uczestnicy tego wydarzenia wspomniała zmarłą w styczniu tego roku wieloletnią przewodniczącą koła PSOUU Urszulę Mikołajczyk.
- Mile wspominam ją jako człowieka, zawsze doceniała naszą współpracę, byliśmy ze sobą w chwilach trudnych i radosnych. Zapisała się w pamięci jako wyjątkowa osoba - stwierdziła Teresa Czajkowska.
Tego dnia na placu Miejskim zaśpiewano „Hymn Niepełnosprawnych”. Odbył się taniec z chustą terapeutyczną i inne zajęcia rekreacyjne. Była też strefa gastronomiczna, porady żywieniowe, dmuchana zjeżdżalnia, koncert zespołu Golden Eye, dyskoteka pod chmurką.
Zadanie „Poznać, przeżyć, zrozumieć V” koło PSOUU realizuje dzięki wsparciu finansowemu samorządu powiatu wyszkowskiego.
J.P.




































Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta