Co należy wiedzieć o chorobie Hashimoto?
(Zam: 05.07.2022 r., godz. 11.28)Cóż to za choroba?
Zacznijmy od tego co to jest choroba Hashimoto? Na pewno jest to choroba, która uchodzi za najczęstszą przyczynę niedoczynności tarczycy. Jak można łatwo się domyśleć, to choroba ta głównie dotyczy kobiet. Co więcej, są to kobiety najczęściej w średnim wieku. Choroba ta dotykać może także mężczyzn, a nawet dzieci. Na pewno tym ostatnim zdaniem wiele osób jest zaskoczonych.
Choroby nie można w żadnym wypadku zdiagnozować w stu procentach „na oko”. Aby potwierdzić tę chorobę, konieczne jest przeprowadzenie badań samych funkcji tarczycy. Leczenie to polega na niczym innym jak na stosowaniu zastępczej terapii. Co mamy na myśli? Na myśli mamy podawanie hormonów tarczycy. Właśnie tego typu leczenie jest najbardziej efektywne.
Jakie są objawy choroby Hashimoto?
Najgorsze w chorobie Hashimoto jest to, że na początku osoba chora może nawet nie odczuwać żadnych objawów. Jedynie można zauważyć niewielkie powiększenie części przedniej szyi. O części tej mówi się wola. Choroba Hashimoto postępuje najczęściej wolno wraz z biegiem lat. W konsekwencji (u jednych osób szybciej, a u innych później) powoduje uszkodzenie przewlekłe narządu tarczycy. To uszkodzenie doprowadza do obniżenia we krwi poziomu hormonów. Symptomy i dolegliwości to głównie te, które to się wiążą z funkcją niedostateczną tarczycy. O czym konkretnie mowa? Mowa o senności, ogólnemu zmęczeniu, zaparciach, bladości, suchości skóry, opuchliźnie na twarzy, łamliwych paznokciach, wypadaniu włosów, bólach mięśni, osłabieniu, bólu stawów, sztywności, problemów z pamięcią, a nawet z depresją.
Jak widać na powyższym przykładzie, nie jest to wcale takie pozytywne, jakby mogło się nam wydawać. Gdy tylko zauważymy u siebie powyższe objawy, to powinniśmy się udać do lekarza. Do jakiego lekarza z podejrzeniem choroby Hashimoto należy się udać? Tak naprawdę to w pierwszej kolejności i tak musimy się udać do lekarza rodzinnego. Lekarz rodzinny wypisze nam skierowanie i dopiero wtedy udajemy się do właściwego specjalisty. Tym specjalistą jest lekarz endokrynolog. Specjalizuje się on ogólnych chorobach tarczycy, ale w tym także w chorobach tarczycy.
Kiedy powinniśmy się udać do lekarza?
Wiemy już do jakiego lekarza powinniśmy się udać. Jednak nie wiemy jeszcze, kiedy do niego powinniśmy się zapisać. Na pewno powinniśmy niezwłocznie się udać do lekarza, gdy występują u nas poniższe symptomy oraz objawy. Są to zaparcia, spuchnięta i blada twarz, sucha skóra, jak i zmęczenie bez wyraźnego powodu. Musimy zaznaczyć, że najczęściej to właśnie po zmęczeniu bez żadnego powodu diagnozuje się u siebie podejrzenie o chorobę Hashimoto.
Gdy zauważymy u siebie takie objawy, to na pewno lekarz skieruje nas na odpowiednie badanie. Są to badania określane jako badania czynności tarczycy. Są one wykonywane u osób, które były leczone radioaktywnym jodem, mieli operację tarczycy, czy też były poddane radioterapii szyi, głowy, czy też części górnej klatki piersiowej.
Ogólnie to osoby podejrzane o chorobę Hashimoto są wysyłane na badania krwi. Badania te są niezbędne. Lekarz po żadnym innym badaniu nie jest konkretnie w stanie zbadać naszej tarczycy i ustalić jej prawidłowego stanu.
Osoby, które mają bardzo wysoki poziom cholesterolu, powinny także o tym wspomnieć swojemu lekarzowi. Czasami może właśnie niedoczynność tarczycy powoduje tak wysoki poziom cholesterolu. Gdy mamy u siebie już zdiagnozowaną tę chorobę, to bez dwóch zdać musimy wykonywać regularnie badania okresowe. Do tego musimy także badać hormony tarczycy. Nie może być inaczej.
Po co są wykonywane te wszystkie badania? Musimy wiedzieć, że z biegiem czasu dawka zażywanych hormonów może ulec zmianie. Nie można podawać zbyt dużej dawki hormonów, czy też zbyt małej dawki hormonów. Oczywiście częstotliwość wszystkich badań jak ustalana przez naszego lekarza. Nie ma tutaj miejsca na przypadki. Najważniejsze jest to, aby nie dopuścić do zaniedbań związanych z tą chorobą. Niestety możemy nabawić się bardzo poważnych konsekwencji. Nawet nie chcemy o tym myśleć. Bycie pod stałą opieką lekarską jest absolutną normą. Będziemy mieli swojego endokrynologa i na pewno się to nie zmieni. Musimy mieć to na uwadze.
Zanim pierwszy raz się wybierzemy do endokrynologa, to powinniśmy dokonać pewnej selekcji. Niestety nie każdy lekarz, który przyjmuje pacjentów, jest dobrym lekarzem. Musimy mieć to na uwadze. Czasami jest coś z danym specjalistą nie tak. Może nam po prostu nie pasować jego styl bycia. Należy mieć to na względzie. Gdy wybieramy lekarza specjalistę, to najlepiej natrafić do lekarza z polecenia.
Jednak gdy nikt z naszego otoczenia nie miał do czynienia z lekarzem endokrynologiem, to możemy mieć niemały problem. Jednak pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach każdy z nas ma dostęp do Internetu i to właśnie w sieci jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedniego lekarza. Najlepiej nie sugerować się bliskością gabinetu względem naszego miejsca zamieszkania. Dużo ważniejsze jest to, aby lekarza miał dobre opinie wśród pacjentów.
W sieci ze znalezieniem opinii o danym specjaliście nie będziemy mieli żadnego problemu. W związku z powyższym znajdźmy takiego, który na swojej karcie z opiniami ma prawie same pozytywne opinie. Jak najbardziej takich specjalistów nie brakuje. Musimy także zaznaczyć, że w obecnych czasach nie jest także tak, że przyjmuje jeden endokrynolog na Śląsku. Lekarzy specjalistów jest znacznie więcej. Mamy w czym wybierać. Jednocześnie musimy wiedzieć, że nie wybieramy pierwszego lepszego. Porównajmy poszczególnych specjalistów i wybierzmy takiego, któremu możemy zaufać. Czy będzie to trudne? I tak i nie. Podejdźmy do tego jednak naprawdę rozsądnie. Spontaniczne decyzje tutaj nie powinny mieć miejsca.
Materiał zewnętrzny
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl