Gmina zainaugurowała ekoprojekt
(Zam: 01.04.2022 r., godz. 14.29)Na realizację gmina Wyszków otrzymała 5 mln zł od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego
- To projekt wielopokoleniowy, trudny, ambitny, innowacyjny, międzynarodowy. Oznacza wspólne działanie na rzecz zielonej konkurencyjnej, sprzyjającej integracji Europy. Realizujemy go, by Europa, Polska, Wyszków były przyjazne, otwarte, zielone, rozwijały się i gwarantowały coraz lepsze warunki życia - podkreślił burmistrz Grzegorz Nowosielski.
Zaznaczył, że projekt to realizacja wielu inwestycji, ale też współpraca z ekspertami i edukacja.
- O tym jak będzie wyglądać nasze środowisko, klimat zdecydują nasze codzienne wybory. Zmiana klimatu to efekt działań człowieka, ekologicznie ogrzewanie domu to kropla w perspektywie świata, ale te krople są istotą proekologicznych działań - dodał.
Kierownikiem zespołu projektowego jest naczelnik wydziału rozwoju Urzędu Miejskiego Żaneta Kozak. W jego skład weszli pracownicy samorządu z różnych wydziałów Urzędu Miejskiego i jednostek gminy. Założenia projektu prócz Żanety Kozak zaprezentowali podczas konferencji skarbnik Dariusz Korczakowski, naczelnik wydziału inwestycji i bezpieczeństwa Adam Mróz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i mieszkalnictwa Robert Garbarczyk, Marta Ciuraj-Makarewicz z wydziału ochrony środowiska.
W ramach projektu gmina ogłosiła już konkursy:
- dla wszystkich mieszkańców „Pokaż jak żyjesz ekologicznie!”, „Wyszkowska przyroda w obiektywie”
- dla uczniów „Piosenka ekologiczna”, „Przedstawienie z dobrą energią”, „Moja podróż ekotransportem”
- dla przedszkolaków „Jak oszczędzam wodę”
Szczegóły konkursów
W planach jest wydanie publikacji z pracami konkursowymi, planszówki przybliżającej kwestie związane ze zmianami klimatu, utworzenie specjalnej strony internetowej projektu. 19 czerwca ma się odbyć impreza plenerowa „Złap klimat w Wyszkowie”, w tym koncert Happysad. Mieszkańcy będą mogli odebrać sadzonki do swoich ogrodów.
W maju odbędzie się tydzień otwarty w stacji uzdatniania wody i laboratorium Przedsiębiorstwa Wodociągów o Kanalizacji. Będą też akcje edukacyjne w szkołach i przedszkolach.
Powstaną nowe formy zieleni w Wyszkowie: parki kieszonkowe, zielony przystanek, zielone ściany, nowe tereny zieleni. Przy szkołach powstaną pojemniki na wodę opadową. Gmina ma zamiar wyznaczyć pasy ruchu dla rowerów na ul Warszawskiej (Wyszków-Tumanek) i na ul. Sowińskiego. Będą nowe wiaty i stojaki rowerowe oraz parking dla rowerów.
Gmina zrealizuje także wymianę dotychczasowego oświetlenia ulicznego na LED-owe.
Wszystko to odbędzie się z udziałem partnerów projektu Norwegian Institute of Bioeconomy Research i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ich przedstawiciele gościli podczas konferencji w ramach debaty eksperckiej na temat przyczyn zmian klimatu, możliwości łagodzenia ich skutków i dobrych praktyk. Poprowadził ją Karol Pych z wydziału promocji Urzędu Miejskiego. Z ramienia SGGW udział wzięli: dr hab. Marzena Wińska-Krysiak, dr hab. Arkadiusz Przybysz, dr hab. Ewa Zaraś-Januszkiewicz, dr hab. Mateusz Grygoruk, dr inż. Robert Popek.
Elementem konferencji był też występ Wyszkowskiego Teatry Tańca z widowiskiem „Ja, ziemia”.
J.P.
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl