Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 24 listopada 2024 r., imieniny Flory, Jana



Dobrze, że powstała ta książka

(Zam: 30.03.2022 r., godz. 11.55)

„Ziemia wyszkowska i Puszcza Biała - kto kim był” to książka, po którą zdążyło już sięgnąć wielu wyszkowian. 29 marca w miejskiej bibliotece odbyło się popremierowe spotkanie poświęcone tej publikacji.

Oficjalna prezentacja książki odbyła się w miejskiej bibliotece 25 stycznia 2022 r. Zawiera ona prezentację zmarłych osób, zasłużonych dla ziemi wyszkowskiej i regionu. Treść opracował zespół redakcyjny: Adam Michał Mickiewicz (przewodniczący), Elżbieta Borzymek (sekretarz), Antoni Biernacki, Artur Gałązka, Maria Weronika Kmoch, Piotr Płochocki, Mirosław Powierza, Teresa Przygoda, Elżbieta Szczuka, Jan Szymanik, Mirosław Widlicki. Na zlecenie Stowarzyszenia Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej książkę wydał Edytor SC, który odpowiadał także za skład, projekt graficzny i druk. Publikację dofinansowali: samorząd województwa mazowieckiego, powiat wyszkowski, gminy Wyszków, Brańszczyk, Długosiodło, Rząśnik, Somianka, Zabrodzie. Wsparcia udzieliło też Nadleśnictwo Wyszków.

Spotkanie, które odbyło się 29 marca było podsumowaniem reakcji czytelników na treść publikacji. Jak przyznali twórcy i goście - w zdecydowanej większości książka się spodobała.
- Od nikogo nie usłyszałem, że to chybione przedsięwzięcie, a raczej często słyszę, że książka była potrzebna i dobrze, że się ukazała - poinformował Adam Mickiewicz. - Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i na pewno weźmiemy je pod uwagę przygotowując drugi tom publikacji.
Adam Mickiewicz podkreślił, że grono osób tworzących ją nie jest zamknięte, osoby chętne do współpracy mogą się zgłaszać.
- Mam wielką satysfakcję, że na wyszkowskim rynku udało się wydać publikację, która stanowi nową jakość, początek większego przedsięwzięcia - stwierdził Adam Mickiewicz. - Wiele osób opisanych w tej książce znałem osobiście. Publikacja to ukłon wobec wielu ważnych ludzi, których wśród nas już nie ma, a których pamiętam m.in. z takich spotkań, jak to dzisiejsze - dodał. - Przyjęliśmy założenie, że książka obejmuje całą historię - niektóre notki są z początku dziejów Wyszkowa, niektóre dotyczą osób, które wszyscy znaliśmy. Można by tę książkę traktować jako rodzaj wyszkowskiej księgi pamięci o ludziach, którzy tu żyli i dokonali czegoś dla dobra wspólnego.

- Wszystkie opisane osoby są w naszych głowach i sercach - stwierdziła goszcząca podczas spotkania przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Piórkowska. - Wszystkim autorom należą się podziękowania za to, że doszło do powstania tej książki.
- Gratuluję, bo to solidny leksykon, który był bardzo potrzebny. Szczególnie w okresie letnim przychodzą do nas turyści, a dzięki tej książce mamy rzetelną wiedzę, by opowiadać zainteresowanym o lokalnych bohaterach - dodała naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu Urzędu Miejskiego Edyta Wittich. - Po przeczytaniu naszła mnie refleksja, że nasze miasto i region są niesamowicie różnorodne, różni ludzie tu się przysłużyli. Wyszków jest miastem przepływów, miastem otwartym, tolerancyjnym, w którym były różne narodowości, kulturowe wpływy.

- Cieszy mnie, że będzie druga edycja książki. Jest wiele osób, które znałam osobiście - nauczyciele, których pięknie będzie wspomnieć w takiej publikacji, a także także za 20 czy 30 lat - zabrała głos naczelnik wydziału promocji i rozwoju Starostwa Powiatowego Ewa Michalik. - Kiedy jako starostwo dostaliśmy pierwszą partię książki, egzemplarze rozeszły się w jednej dzień. Mam nadzieję, że będzie jeszcze możliwość dystrybuowania tej publikacji, bo jest duże zapotrzebowanie. Jesteśmy dumni, że jako powiat migliśmy w tym projekcie partycypować.

Prócz drugiego tomu wydawca ma zamiar opracować i udostępnić książkę w formie elektronicznej, tak, by mogła dotrzeć do niej jak największa liczba zainteresowanych odbiorców. Papierowa wersja, udostępniana bezpłatnie m.in. w urzędach gmin, starostwie, bibliotekach, rozeszła się wśród czytelników bardzo szybko.
- Tak, było bardzo duże zainteresowanie tą książką, wiele osób zostało odesłanych z kwitkiem, bo egzemplarze szybko się rozeszły. Są osoby, które nie mogły wziąć udziału w pierwszym promocyjnym spotkaniu, a chciałyby mieć tę publikację w domu. Może dobrze byłoby umożliwić zakup zainteresowanym. Dodruk byłby pożądany - podkreśliła dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko.
- Mogę obiecać, że w bibliotece pojawi się pewna partia książek - deklarował Adam Mickiewicz.
Opiniami na temat książki, a także refleksjami na temat tego, o kim warto wspomnieć w kolejnych publikacjach dzieliło się wielu uczestników spotkania. W jego trakcie można było nabyć wznowiony właśnie przez bibliotekę II i III numer „Zeszytów Wyszkowskich”. Zainteresowani zakupem „Zeszytów Wyszkowskich” powinni kontaktować się z biblioteką.
J.P.


























Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta