Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 24 listopada 2024 r., imieniny Flory, Jana



Kocioł grzewczy do mieszkania - jaki wybrać?

(Zam: 27.03.2022 r., godz. 17.33)

Coraz większa świadomość ekologiczna Polaków w połączeniu z poszukiwaniem wygodnych rozwiązań powodują, że w ostatnich latach znacząco wzrosła liczba mieszkań ogrzewanych gazowo. Kotły grzewcze to już nie tylko domena zabudowy jednorodzinnej. Gazowe systemy grzewcze znajdują swoje zastosowanie w mieszkaniach, nawet tych o niedużym metrażu. Jak wybrać dobry kocioł grzewczy do mieszkania?

Zalety ogrzewania gazowego w mieszkaniu
Nie wszystkie polskie mieszkania są podłączone do sieci centralnego ogrzewania. Ich właściciele mają kilka rozwiązań do dyspozycji, które różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem zastosowanej technologii i wykorzystywanym paliwem. Ogrzewanie gazowe jest jedną z korzystniejszych opcji, na jaką mogą sobie pozwolić mieszkańcy kamienic i bloków mieszkalnych. Do największych atutów tej formy ogrzewania należy zaliczyć:
- oszczędność - dobra instalacja gazowa pozwoli znacząco zmniejszyć rachunki za ogrzewanie w porównaniu do konkurencyjnych metod
- komfort - piec gazowy nie wymaga od domowników dodatkowych prac, jakie są nieodzowne np. w przypadku ogrzewania węglem
- ergonomię - nowoczesne kotły grzewcze nie zajmują dużo miejsca, a kocioł kondensacyjny wiszący może zostać zainstalowany w kuchni lub łazience, gdzie zajmuje podobną przestrzeń co junkers
- estetykę - z łatwością możemy dobrać do mieszkania piec, który będzie miał elegancki wygląd
Posiadanie ogrzewania gazowego to też większa kontrola nad temperaturą w mieszkaniu w porównaniu do np. pieców węglowych.

Jaki kocioł grzewczy do mieszkania

Gazowe systemy grzewcze występują w wielu odsłonach, spośród których łatwo dopasować odpowiedni rodzaj do typu i powierzchni nieruchomości. Do mieszkań najlepszym rozwiązaniem są kotły kondensacyjne, które cechuje bardzo wysoka wydajność. Piec kondensacyjny zużywa mniej paliwa niż tradycyjny kocioł, co w dłuższej perspektywie przekłada się na oszczędności dla gospodarstwa domowego. Przykłady takich kotłów wraz z cenami można zobaczyć na stronie firmy zajmującej się dostarczaniem rozwiązań grzewczych dla przedsiębiorców i osób prywatnych: https://hydrotermo.pl/

Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?
Część właścicieli mieszkań waha się między wyborem pieca jednofunkcyjnego a tym z dwiema funkcjami. Podejmując ostateczną decyzję warto brać pod uwagę przede wszystkim wielkość mieszkania oraz odległość punktu montażu kotła od ujęć wody w lokalu. Piece dwufunkcyjne są wyposażone w zasobnik ciepłej wody użytkowej, dzięki czemu zajmują mniej miejsca - z tego powodu idealnie nadają się do niedużych mieszkań.

Tego rodzaju piec, aby prawidłowo funkcjonować, powinien być zamontowany w miejscu, które znajduje się w niedużej odległości od wszystkich punktów poboru wody w mieszkaniu. Idealnie jest, gdy kuchnia sąsiaduje przez ścianę z łazienką, bo wtedy taki piec w szybki sposób jest w stanie dostarczyć ciepłą wodę użytkową do obu tych pomieszczeń. Tego rodzaju komfort ucieszy szczególnie te osoby, które wcześniej mieszkały w bloku zapewniającym ciepłą wodę prosto z sieci miejskiej.

Piec jednofunkcyjny nadaje się z kolei nawet do dużych mieszkań, ale wymaga podłączenia podgrzewacza pojemnościowego, przez co ten system zajmuje więcej miejsca.

Kocioł grzewczy wiszący czy stojący?
Wybierając kocioł grzewczy, możemy zdecydować się na model stojący lub wiszący - wersja wisząca świetnie sprawdzi się tam, gdzie nie ma miejsca na wydzielenie osobnego pomieszczenia na piec. Najczęściej piece wiszące instaluje się w kuchniach lub łazienkach. Często stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach jest również zabudowa pieca gazowego - jest ona dopuszczalna jedynie w przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania.
Zaleca się, by montaż zabudowy przeprowadzał fachowiec, który zadba, by zapewniała ona odpowiedni dostęp powietrza. Bardzo ważna jest dobra wentylacja również w samym pomieszczeniu. Dodatkowym elementem, który powinien znaleźć się w pomieszczeniu jest czujnik gazu. Znacząco podnosi on komfort psychiczny i bezpieczeństwo domowników.












Materiał promocyjny

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta