Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 24 listopada 2024 r., imieniny Flory, Jana



Uczczą pamięć Żołnierzy Wyklętych - program uroczystości

(Zam: 22.02.2022 r., godz. 14.19)

Powiat wyszkowski wraz z wyszkowskimi parafiami zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W programie:
27 lutego o godz. 12.00 - msza w Sanktuarium Świętej Rodziny, godz. 13.15 - złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconym bohaterom podziemia antykomunistycznego i żołnierzom walczącym o niepodległość (plac przed sanktuarium

1 marca godz. 18.00 - msza w Sanktuarium św. Idziego, po mszy koncert młodzieży szkolnej, godz. 19.30 - złożenie kwiatów pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych i Ofiar Terroru Komunistycznego (ul. Kościelna, przy moście).

Jak przypomina Instytut Pamięci Narodowej „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.
Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku. Stało się to w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu”
(źródło: ipn.gov.pl).
J.P.

Komentarze

Dodane przez Albin, w dniu 22.02.2022 r., godz. 15.19
A czemu w Rząśniku cisza? Tam nie świętują?
Dodane przez 1947/48, w dniu 23.02.2022 r., godz. 07.15
W Rząśniku, Lubielu i okolicach mieszkają nadal ludzie, którzy pamiętają akcje " tych żołnierzy". Podczas takich uroczystości mogli by nie zapanować nad emocjami i opowiedzieć swoje autentyczne wspomnienia. A władze powiatu niech zajmą się posprzataniem swojego bałaganu a wszelkie uroczystości odłożą na inne czasy i okoliczności.
????
Dodane przez Ona, w dniu 23.02.2022 r., godz. 15.54
Nareszcie Ktoś odważył się napisać prawdę " o tych żołnierzach", którą ja również popieram i którą znam z opowieści mojego Ojca. Dwa różne światy.
Dodane przez anonim, w dniu 24.02.2022 r., godz. 10.14
Tylu Ukraińców pracuje w Wyszkowie a na radzie Miejskiej żadnej uchwały solidaryzującymi się z mieszkańcami Ukrainy i bezprawnym atakiem Rosji i Putina.
Dodane przez Iza, w dniu 24.02.2022 r., godz. 15.36
Powinny być wyjaśnione pewne działania tych "żołnierzy"o których krążą rożne opowieści które słyszałam od ludzi żyjących w tamtym okresie .Światków tamtym historii jest coraz mniej

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta