Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 24 listopada 2024 r., imieniny Flory, Jana



Wyszków doczekał się księgi pamięci

(Zam: 26.01.2022 r., godz. 10.59)

Prawie 650 not biograficznych zawiera publikacja „Ziemia wyszkowska i Puszcza Biała - kto kim był”, która miała swoją oficjalną premierę 25 stycznia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej. Książka przedstawia osoby, które zaznaczyły się w dziejach Wyszkowa i okolic.

Podczas spotkania autorskiego gości witała dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko.
- To jest naprawdę wyjątkowa chwila w Wyszkowie, na pewno wielu z was wiele lat czekało na taką książkę - podkreśliła.
Przytoczyła motto publikacji - fragment wiersza Norwida: „Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej: (…) Nie jakieś tam coś, gdzieś, Gdzie nigdy ludzie nie bywali!…”
- Norwid też znalazł się w tej publikacji, która jest leksykonem prezentującym postaci związane z szeroko rozumianą ziemią wyszkowską, Puszczą Białą i Kamieniecką. To postaci sprzed wielu lat, epok, ale też z ostatnich dziesięcioleci, które mieliśmy możliwość znać - stwierdziła Małgorzata Ślesik-Nasiadko.
Przewodniczący zespołu redakcyjnego Adam Mickiewicz zaznaczył, że publikacja ma charakter niekomercyjny, nie jest przeznaczona do sprzedaży. Ma trafić do bibliotek, gmin współfinansujących wydawnictwo, osób zainteresowanych. Otrzymali ją bezpłatnie uczestnicy wtorkowego spotkania w bibliotece. Książka ukazała się w nakładzie 700 egzemplarzy. To ponad 400 stron, treść stworzyło 11 autorów. Noty biograficzne dotyczą wyłącznie osób już nieżyjących.
- Czuję wdzięczność do autorów i wszystkich, którzy przyczynili się do tej publikacji - podkreślił Adam Mickiewicz. - Mam satysfakcję, bo według mnie udało się we względnie krótkim czasie wykonać bardzo ambitne założenie. Ziemia wyszkowska, nasza okolica nie miała dotąd tego typu publikacji, leksykonu, kompendium wiedzy o osobach, które w jakiś sposób wyróżniły się, zaznaczyły w historii tej okolicy - dodał. - Mam świadomość, że może można byłoby zrobić tę publikację lepiej, ale proszę o spojrzenie łaskawym okiem, bo przygotowywaliśmy tę publikację w dość krótkim czasie. I jest też pytanie, czy na 400 stronach można wyrazić dorobek tak wielu ludzi? - stwierdził. - Wydaje się, że Wyszków nie miał do tej pory takiej księgi pamięci. Może powstanie jej ciąg dalszy? - zaznaczył.

Treść książki opracował zespół redakcyjny: Adam Michał Mickiewicz (przewodniczący), Elżbieta Borzymek (sekretarz), Antoni Biernacki, Artur Gałązka, Maria Weronika Kmoch, Piotr Płochocki, Mirosław Powierza, Teresa Przygoda, Elżbieta Szczuka, Jan Szymanik, Mirosław Widlicki. Członkowie zespołu gościli podczas spotkania autorskiego w bibliotece. Adam Mickiewicz wręczył im pamiątkowe dyplomy
Na zlecenie Stowarzyszenia Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej książkę wydał Edytor SC, który odpowiadał także za skład, projekt graficzny i druk. Publikację dofinansowali: samorząd województwa mazowieckiego, powiat wyszkowski, gminy Wyszków, Brańszczyk, Długosiodło, Rząśnik, Somianka, Zabrodzie. Wsparcia udzieliło też Nadleśnictwo Wyszków.
J.P.
































Komentarze

Może jednak wydać
Dodane przez Monter, w dniu 26.01.2022 r., godz. 15.48
Kupię 1 SZT. Myślę, że zainteresowanie byłoby ze strony choćby sąsiednich miast. Pozdrawiam
Czytelnik
Dodane przez Uważny, w dniu 26.01.2022 r., godz. 23.46
Jak to wydał Edytor, to na pewno będzie dużo literówek...
Ku pamięci
Dodane przez Obsever z Wyszkowa, w dniu 27.01.2022 r., godz. 14.32
Dziś 77. rocznica wyzwolenia Auschwitz i Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ofiarami Holokaustu było też prawie 5000 obywateli Wyszkowa pochodzenia żydowskiego. Pamiętajmy o nich bo byli częścią tego miasta, tworzyli je w wielu dziedzinach. Przeżyli tylko nieliczni. Szkoda, że władze tego miasta od lat nie potrafią upamiętnić tych, którzy byli zginęli w imię chorej ideologii. Żebyśmy nie zapomnieli i żeby historia nigdy się nie powtórzyła. Nam, naszym dzieciom, wnukom i przyszłym pokoleniom. Przypomnieć wypada słowa Mariana Turskiego - „Nie bądźcie obojętni, jeżeli widzicie kłamstwa historyczne. Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana do aktualnych potrzeb polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne, już istniejące. Bądźcie wierni przykazaniu. Jedenaste przekazanie: nie bądź obojętny.”
@Observer 14.32
Dodane przez roms, w dniu 27.01.2022 r., godz. 15.13
Wyrażałeś gdzieś kiedyś swoją nieobojętność w tej materii? Przez dziesiątki lat żydowskość to był temat tabu w Wyszkowie. W przedmiotowej publikacji uderza wielość biogramów żydów/Żydów.
Dodane przez Anonim, w dniu 27.01.2022 r., godz. 15.54
Czyżby to była zapowiedź drugiego tomu, o mieszkańcach żydowskich. Może USrael dofinansuje?
Dodane przez Jaco, w dniu 31.01.2022 r., godz. 12.19
Proszę poprawić Zdjęcie Pana Leona Karpińskiego ps LOLEK ponieważ pod tekstem jest zdjęcie ale Pana Feliksa Karpińskiego .To trochę zenujace

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta