„Przez rok mieliśmy uchwałę z wadą prawną”
(Zam: 03.01.2022 r., godz. 12.02)W porządku obrad sesji, na skutek zmian koalicyjnych, znalazł się punkt o odwołaniu wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej (Marek Tauter) i odwołaniu z komisji rewizyjnej Piotra Pokraśniewicza (przewodniczył tej komisji).
Na kwestie prawne zwrócili uwagę radni z klubu Masz Wybór.
- Przeanalizowaliśmy uchwałę w sprawie wyboru wiceprzewodniczącego z 10 września 2020 r. Stwierdziliśmy, że zawiera błąd formalny - zabrał głos Bogdan Osik.
Jak wykazał, ustawa o samorządzie gminnym nie pozwala na zasiadanie w komisji rewizyjnej, jeśli radny pełni funkcję wiceprzewodniczącego rady. A taka sytuacja miała miejsce w przypadku Marka Tautera.
- Właśnie na tej sesji dokonujecie państwo stosownych zmian - stwierdziła sekretarz Anna Gołębiewska.
- Czy nie będzie skutków prawnych? Błędu nie wyłapała obsługa prawna, pani sekretarz, wojewoda - dodał Bogdan Osik.
- Państwo jako radni też tego nie wyłapaliście. Nadzór wojewody, do którego wysyłamy uchwały, też nie zwrócił uwagi. Skoro mamy uchwały w procedurze w mojej ocenie błąd formalno-prawny będzie usunięty. Jeśli tak zdecydujecie, Marek Tauter nie będzie pełnił funkcji - stwierdziła sekretarz.
- To jest dobry moment, by ponaprawiać kwestie związane z procedurą i zgodnością z przepisami - dodała radca prawny Sylwia Sendrowicz.
- Przez rok mieliśmy uchwałę z wadą prawną, niezgodną z ustawą o samorządzie gminnym, na podstawie której wiceprzewodniczący pobierał niezgodnie z przepisami wyższą dietę - zauważył Adam Szczerba. - Teraz słyszymy, że eliminujemy wadę prawną. Zgoda, nie ma innej opcji, ale jakie są konsekwencje poprzedniej błędnej uchwały, skoro jednak miała skutki prawne w postaci pobierania wyższej diety przez wiceprzewodniczącego, procedowania przez niego na sesjach - dodał. - Nasz klub radnych wyłapuje pewne kwestie, choć wielokrotnie słyszeliśmy już, że przecież uchwały są przygotowywane przez urzędników kompetentnie i nie powinniśmy mieć do nich zastrzeżeń, bo wszystko jest sprawdzane pod kątem prawnym. W ostatnich miesiącach to chyba trzecia uchwała, w której musimy naprawiać błędy formalne. Tak było przy lex deweloper. Zastanawiam się ile może być błędów, o których nie wiemy. To jest co najmniej niepokojące.
Za odwołaniem Marka Tautera z funkcji wiceprzewodniczącego było 14 radnych, przeciw 6 (1 radny był nieobecny na sesji). Na tę funkcję radni (za - 11, przeciw - 9) wybrali Danutę Kukwę, która przed Markiem Tauterem była wiceprzewodniczącą rady.
- Przed głosowaniem nie było pytania, czy radna Kukwa wyraża zgodę na kandydowanie? - zwrócił uwagę Eugeniusz Zaremba.
- Swoim zachowaniem wyraziła, że chce kandydować, bo gdyby nie chciała, w każdej chwili mogłaby to zgłosić - wyjaśniła Sylwia Sendrowicz.
Danuta Kukwa dodatkowo potwierdziła (choć już po głosowaniu radnych), że chce objąć funkcję wiceprzewodniczącej.
Radni odwołali Piotra Pokraśniewicza z komisji rewizyjnej (za 10, przeciw 9, 1 wstrzymujący). Jeszcze przed głosowaniem i wyborem nowego członka komisji Adam Szczerba zwrócił uwagę, że zgodnie ze statutem gminy, radny może być członkiem nie więcej niż dwóch komisji. Według niego, do komisji rewizyjnej mógł być zgłoszony tylko Mirosław Powierza jako zasiadający do tej pory w jednej komisji. Eugeniusz Zaremba zgłosił kandydaturę Mirosława Powierzy. Tymczasem Wojciech Rojek zaproponował Radosława Biernackiego (dotychczasowy członek komisji finansów oraz komisji promocji).
- Jeśli radny zostanie wybrany do komisji rewizyjnej może niezwłocznie złożyć rezygnację z udziału w jednej z komisji. Dlaczego już teraz mamy wykluczać jego kandydaturę? Do niego będzie należał wybór, w której komisji będzie pracował - stwierdziła sekretarz Anna Gołębiewska.
- Radny przez głosowaniem powinien złożyć rezygnację - uznał Eugeniusz Zaremba.
Radosław Biernacki uzyskał w głosowaniu niezbędną większość i został członkiem komisji rewizyjnej.
- Dziękuję za wybór i zaufanie. Obiecuję, że postaram się jak najlepiej wykonywać obowiązki przewodniczącego komisji rewizyjnej - stwierdził.
- Pan jeszcze nie został wybrany przewodniczącym komisji - zauważył Bogdan Osik.
Dopiero w kolejnym głosowaniu większość (11 za, 9 przeciw) wybrała Radosława Biernackiego na przewodniczącego komisji rewizyjnej. Sam zainteresowany zadeklarował, że zrezygnuje z członkostwa w jednej z komisji.
J.P.
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl