Opuszczone auta - kto za nie odpowiada?
(Zam: 18.12.2021 r., godz. 19.24)Porzucone auta nie są wcale rzadkim widokiem. Często można spotkać zaparkowane z boku drogi samochody, którymi nikt się nie interesuje i z czasem coraz bardziej niszczeją. Poza tym, że zajmują potrzebną często przestrzeń, ustawione w niektórych miejscach naruszają przepisy o ruchu drogowym. Jeśli będą stanowiły zagrożenie, zajmie się nimi policja. Większy problem stanowią porzucone auta, które są pozostawione w teoretycznie bezpiecznym miejscu.
Porzucone auta — kiedy kwalifikują się do usunięcia
Jeśli pojazd został pozostawiony na drodze powiatowej, gminnej bądź wojewódzkiej, to sprawa nie podlega dyskusji i zostaje on usunięty, przez powołane do tego organy. Pojazd pozostawiony na drodze nie może tam zgodnie z przepisami przebywać. Inaczej ma się już sprawa z drogami wewnętrznymi, osiedlowymi i dojazdowymi do posesji. Jeśli porzucone samochody nie naruszają przepisów, to z dużym prawdopodobieństwem nikt się nimi nie zainteresuje. Za naruszenie uznaje się zaparkowanie w miejscu, które jest zabronione, utrudnienie w ruchu lub stanowienie zagrożenia bezpieczeństwa na drodze. Szczegółowe zapisy można sprawdzić na stronie http://kalkulatoroc.org.pl/porzucony-samochod-kto-odpowiada-jak-pozbyc-sie-porzuconego-auta/.
Brak tablic rejestracyjnych — czy to już wrak?
Porzucone pojazdy to powszechny problem. Ważne jest też szczegółowe określenie, kiedy mamy do czynienia z wrakiem auta i jakie szczegółowe przepisy wtedy obowiązują. Jeśli chodzi o ubezpieczyciela, wrakiem będzie dla niego pojazd, którego koszty naprawy przekraczają 100% w przypadku OC lub 70% jeśli chodzi o ubezpieczenie AC. To jedna definicja, ale znajdziemy w przepisach także inne zapisy. Według ustawy za wrak uznaje się pojazd porzucony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan jasno wskazuję na to, że nie jest on używany. To bardzo istotna informacja, ponieważ często właśnie brak tablic decyduje o tym, że pojazdy pozostawione przy drodze zostają uznane za wrak. Niektóre samochody stare i bardzo rzadko używane przez właścicieli nie otrzymają, więc tej klasyfikacji.
Czy tylko naruszenie przepisów o ruchu drogowym powoduje odholowanie pojazdu?
Problem zaczyna się, gdy niektóre porzucone auta znajdują się na prywatny terenie, albo są ustawione na wewnętrznej drodze dojazdowej i nie naruszają żadnego z przepisów ruchu drogowego. Czy w takim razie mają prawo zostać usunięte na koszt właściciela? Nawet jeśli w takiej sytuacji wezwiemy funkcjonariuszy, mogą oni odmówić interwencji. Jeśli chodzi o działanie na własną rękę, najlepiej jest dotrzeć do właściciela i skierować do niego wezwanie do odbioru pojazdu. Niestety praktyka pokazuje, że takie działanie jest często nieskuteczne.
Jeśli nasze zgłoszenie nie przyniosło za sobą żadnej interwencji, musimy wiedzieć, że na tym nie kończą się możliwości. Pojazd może przejść na własność gminy. Stanie się tak, gdy zostanie on usunięty z drogi, jednak nie zostanie odebrany przez właściciela w ciągu 6 miesięcy. Druga sytuacja będzie dotyczyła brak możliwości ustalenia właściciela. Według przepisu usuwane samochody mogą zostać poddane utylizacji. Właściciel może zostać obciążony mandatem lub zostanie na niego nałożona grzywna. Karze będzie też podlegał brak polisy OC. Koszty warto sprawdzić na http://kalkulatoroc.org.pl. Policji czasami udaje się po dłuższym czasie dotrzeć do właściciela. Zostanie on wtedy również obciążany kosztami holowania oraz parkowania pojazdu. Procedura jak widać może być rozciągnięta w czasie, ale jej konsekwencje mogą być bardzo poważne.
Materiał promocyjny
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl