Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 24 listopada 2024 r., imieniny Flory, Jana



15 padłych dzików - ognisko ASF w powiecie wyszkowskim

(Zam: 06.12.2021 r., godz. 11.41)

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wyszkowie poinformował, że 26 listopada otrzymał dodatni wynik badań mówiący o wykryciu afrykańskiego pomoru świń (ASF) u 15 padłych dzików znalezionych na terenie leśnym w okolicy Nowych Bud (gmina Brańszczyk).

Tusze dzików przekazano do utylizacji pod nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wyszkowie, a miejsce poddano odkażaniu.
To drugie ognisko afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu wyszkowskiego. Pierwsze stwierdzono 6 listopada u dzika odstrzelonego w Nowych Budach. Pierwsze i drugie ognisko afrykańskiego pomoru świń u dzików stwierdzono na obszarze objętym ograniczeniami II – strefie różowej.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wyszkowie przypomina o obowiązku przestrzegania zasad bioasekuracji w gospodarstwach zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 10 sierpnia 2021 r.

W przypadku podejrzenia wystąpienia ASF u świń należy:
1. Zgłaszać wszelkie niepokojące oznaki i objawy podejrzenia choroby Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Wyszkowie lub lekarzowi weterynarii opiekującemu się stadem lub lekarzowi weterynarii w najbliższej lecznicy weterynaryjnej.
2. Pozostawić zwierzęta w miejscu przebywania.
3. Nie wywozić z gospodarstwa zwierząt, zwłok zwierzęcych, produktów pochodzenia zwierzęcego, ściółki, paszy i sprzętu.
4. Uniemożliwić osobom postronnym dostęp do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie lub chorobę.

W przypadku znalezienia padłego dzika należy:
1. Oznakować miejsce znalezienia, aby ułatwić ich odnalezienie przez właściwe służby.
2. Nie dotykać truchła i pozostawić je w miejscu znalezienia.
3. Zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wyszkowie lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej lub straży miejskiej lub miejscowego koła łowieckiego.
4. Osobom mającym kontakt z dzikiem lub będącym w jego pobliżu, nakazuje się stosowanie środków bioasekuracji niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażania rąk i obuwia.
5. Osoby mające kontakt z dzikiem lub będącym w jego pobliżu przez 48 godzin po tym fakcie nie powinny wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą świń.
6. Myśliwi zobligowani są do przestrzegania zasad higieny i bioasekuracji w łowisku.

W związku z zagrożeniem ASF powiatowy Lekarz Weterynarii zaleca:
1. Ograniczenie wchodzenia do lasu.
2. Niespuszczanie psów ze smyczy.
3. Niepozostawianie w lesie odpadków żywnościowych.
4. Niewywoływanie hałasu, który powoduje płoszenie dzików.

Nie należy niszczyć ogrodzeń w przejściach dla zwierząt.
Oprac. J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta