Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 listopada 2024 r., imieniny Erazma, Katarzyny



Historyczny krzyż w nowym miejscu

(Zam: 02.11.2021 r., godz. 10.08)

Na cmentarzu w Rybienku Leśnym 1 listopada odbyło się ponowne odsłonięcie i poświęcenie starego krzyża, upamiętniającego ofiary niemieckiej zbrodni z 1943 r.

Na uroczystość zaprosiło Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic, dzięki któremu krzyż został odnowiony i zyskał nową lokalizację. Jak pisze stowarzyszenie, „Krzyż ten został pierwotnie posadowiony w roku 1947 w lesie między Rybienkiem Leśnym a Skuszewem (który, nieco mylnie, zwykło się nazywać Fidestem) jako upamiętnienie masowego mordu dokonanego w tym miejscu przez hitlerowców w dn. 29 maja 1943 r. Ofiarami tej zbrodni byli przypadkowi pasażerowie pociągu relacji Tłuszcz-Wyszków pochwyceni przez Niemców w łapance na moście kolejowym między Rybienkiem Leśnym a Wyszkowem.
W tej samej obławie został aresztowany Stanisław Wróbel „Jaskółka”, który wracał tym pociągiem do domu z akcji ochrony konspiracyjnej drukarni znajdującej się w, istniejącej do dziś, Willi Janeczka w Rybienku Leśnym u zbiegu ulic Targowej i Granicznej. Pomimo srogich tortur, które doprowadziły do jego śmierci „Jaskółka” nie wydał nikogo ze swoich towarzyszy broni z konspiracji. Jego imię nadano w tym roku Szkole Podstawowej nr 3 w Wyszkowie – Rybienku Leśnym.
W ostatnim czasie wymieniono ten stary krzyż na nowy. Aby uchronić tę cenną pamiątkę historyczną od zniszczenia Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic podjęło się jego renowacji i ustawienia w nowym miejscu na cmentarzu w Rybienku Leśnym.”.

Krzyż 1 listopada poświęcili ks. Jarosław Balikowski i ks. Zenobiusz Mosakowski.
- Dziękuję wszystkim członkom i sympatykom stowarzyszenia, którzy włożyli wiele godzin pracy, osobistego wysiłku, by ten krzyż odnowić i ustawić w tym miejscu - podkreślił prezes Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic Adam Grześkiewicz.
- Członek stowarzyszenia Paweł Kraszewski dał nam sygnał, że będzie wymiana spróchniałego krzyża na nowy. Ruszyła akcja ratowania. Krzyż został wzmocniony, zostało odrestaurowane jego ramię - stwierdził wiceprezes organizacji Andrzej Biernacki. - Będzie służył pamięci o smutnych, ale historycznych czasach, które miały miejsce na naszej ziemi.
Andrzej Biernacki dziękował też Nadleśnictwu Drewnica i lokalnej parafii za wsparcie dla inicjatywy ratowania krzyża.
Oprac. J.P.










Komentarze

BHP
Dodane przez AK, w dniu 04.11.2021 r., godz. 16.40
A ten z wąsaim to kurtka robocza trzeba jakąś kweste zrobić bo wszędzie w niej biedaczek

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta