Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 listopada 2024 r., imieniny Erazma, Katarzyny



Kiedy warto zaciągnąć kredyt konsumpcyjny?

(Zam: 29.10.2021 r., godz. 10.39)

Zaciągnięcie kredytu najczęściej kojarzone jest z dużymi wydatkami, często o charakterze inwestycyjnym. Niemniej jednak większość banków ma w swojej ofercie także kredyty konsumpcyjne, które - co do zasady - udzielane są na niezbyt wysokie kwoty. Czym dokładnie jest kredyt konsumpcyjny i kiedy warto się na niego zdecydować?

Kredyt dla osób fizycznych
Kredyt konsumpcyjny nie doczekał się jeszcze swojej prawnej definicji, dlatego pod jego pojęciem może kryć się wiele, różnego rodzaju zobowiązań finansowych. Niemniej jednak cechą charakterystyczną kredytu konsumpcyjnego jest fakt, iż udziela się go jedynie osobom fizycznym, a nie przedsiębiorcom do celów prowadzenia działalności gospodarczej. Z reguły kredyt konsumpcyjny  opiewa na stosunkowo niskie kwoty (choć zależy to oczywiście od oferty konkretnego banku), dlatego też nie potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia. Kredytobiorca musi natomiast wykazać, że posiada pewne źródło dochodów, a także czystą historię kredytową. Uproszczenie formalności sprawia, że kredyt konsumpcyjny można otrzymać w znacznie krótszym czasie, niż kredyt tradycyjny.
<Kiedy warto zaciągnąć kredyt konsumpcyjny?
Ze względu na niskie kwoty kredytu, zobowiązanie to polecane jest głównie osobom, które chciałyby podreperować swój budżet lub zamierzają ponieść niewielkie wydatki inwestycyjne. Co ważne, kredyt konsumpcyjny może przybierać różne formy. Najwygodniejszą z nich jest limit w rachunku kredytowym, który ma charakter odnawialny. Kredytobiorca co miesiąc może wykorzystać pewną kwotę pieniędzy, którą następnie musi zwrócić w określonym terminie. Po dokonaniu spłaty może on ponownie korzystać z przyznanego limitu. Do kategorii kredytu konsumpcyjnego zaliczmy również kredyt studencki, który jednak zawsze musi posiadać poręczenie osoby trzeciej. Kredyt może mieć formę gotówkową - wtedy pieniądze są wypłacane "do ręki" bądź bezgotówkową - wtedy też bank przelewa odpowiednia kwotę na rachunek klienta. 
Kto może uzyskać kredyt konsumpcyjny?
Procedura zaciągania kredytu o charakterze konsumpcyjnym jest uproszczona, niemniej jednak banki wciąż wymagają od klientów posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Jest ona badana przez analityków, na podstawie dostarczonej dokumentacji. Bank ocenia wysokość dochodów klienta, a także jego potencjalne, miesięczne wydatki. Dodatkowo bank bierze pod uwagę rodzaj zatrudnienia (ceniona jest w szczególności umowa o pracę) oraz historię kredytową klienta. Ważne jest również, czy kredytobiorca posiada obecnie jakieś zobowiązania finansowe. Im wyższa kwota kredytu, tym większa zdolność kredytowa jest przez banki wymagana. Kredyt konsumpcyjny z reguły nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia, niemniej jednak znajdziemy tutaj pewne wyjątki. Przykładowo, kredyt studencki zawsze musi zostać poręczony, głównie ze względu na swoją specyfikę - jest on bowiem udzielany osobom, które z zasady nie posiadają stałych dochodów. Jeśli zobowiązanie opiewa na wysoką kwotę, to bank również może zażądać zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia czy poręczenia.








Materiał promocyjny

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta