„Bema pamięci..." - 25 plenerowa inscenizacja
(Zam: 23.09.2021 r., godz. 06.46)Miało ono wymiar szczególny wymiar, bo odbyło się w roku 200 rocznicy urodzin Cypriana Norwida. Było częścią uroczystych powiatowych obchodów tego jubileuszu.
Na dziedzińcu szkoły spotkała się młodzież przebrana za płaczki i rycerzy. Byli też goście - przedstawiciele samorządu powiatowego i jego jednostek organizacyjnych, emerytowani nauczyciele, a także dzieci w wieku przedszkolnym, które wraz z młodzieżą wzięły udział w inscenizacji. Spotkanie poprowadziła nauczycielka Marzena Deluga.
Gości witała dyrektor Dorota Piotrowicz, która przypomniała, że pomysłodawczynią plenerowej inscenizacji w 1997 r. była polonistka, ówczesna wicedyrektor Maria Czuber.
- Podczas smutnych wieczorów na drugiej zmianie w zaciszu swojego gabinetu snuła refleksje, jak uczynić atrakcyjną dla uczniów tzw. pracę z patronem szkoły. I wtedy przy lekturze „Bema pamięci żałobnego - rapsodu”, utworu od lat obecnego w programie nauczania, zrodził się pomysł, by uczniów klas II, wchodzących w okres literacki romantyzmu, zachęcić do przebrania się za rycerzy i płaczki żałobne zgodnie z motywami zawartymi w wierszu Cypriana Norwida - wspomniała Dorota Piotrowicz. - Pierwszy raz uczniowie i uczennice uczestniczyli w tym przedsięwzięciu w roku szkolnym 1997/1998, jesienią. I tak jest teraz, już po raz 25. Od początku, przez wszystkie te lata, towarzyszył nam śpiew Czesława Niemena.
Tego dnia również uczestnicy wysłuchali utworu tego muzyka skomponowanego do słów wiersza Norwida.
- Pomysłem dla mnie był wstęp instrumentalny, jaki Czesław Niemen stworzył z muzykami do wstępu wiersza, który śpiewał. Tak narodził się pomysł - zabrała głos Maria Czuber. -
- Mam nadzieję, że plenerowa inscenizacja stała się znakiem rozpoznawczym naszej szkoły, że jak co roku pozostawia ślad w pamięci uczniów, absolwentów, nauczycieli, gości, że jest źródłem refleksji, ale i chwil zabawy, pojedynków na drewniane miecze, pełnych emocji przygotowań, które zmieniają wygląd uczestników nie do poznania - zaznaczyła Dorota Piotrowicz. - Jak policzyłam, niemal 4000 uczniów od początku wzięło udział w inscenizacji. Na pewno jest to piękne wspomnienie z czasów licealnych.
Minutą ciszy uczczono pamięć nauczycielek, które przed laty były zaangażowane w tworzenie inscenizacji - Ewy Cudnej-Dąbrowskiej i Ewy Saulewicz.
Nauczycielka historii Agnieszka Głowacka opowiedziała o historii Józefa Bema, któremu Norwid poświęcił wiersz. Młodzież złożyła kwiaty pod pomnikiem Norwida znajdującym się na terenie szkoły. Potem W kondukcie ulicami miasta przeszła pod pomnik wieszcza znajdujący się w parku. Tam również złożyła bukiety.
J.P.
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl