Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 listopada 2024 r., imieniny Erazma, Katarzyny



Zaślubiny z Bugiem

(Zam: 14.09.2021 r., godz. 13.52)

Wzorem historycznych zaślubin Polski z morzem w Wyszkowie 11 września odbyły się symboliczne zaślubiny z Bugiem. Uroczystość zorganizował wyszkowski oddział Ligi Morskiej i Rzecznej oraz gmina Wyszków.

Na początek w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” otwarto wystawę „Z Bugiem do Bałtyku”, do której zwiedzania zaprosiła prezes oddziału LMiR Elżbieta Kasińska wraz z wiceprezesem Ligi Markiem Padjasem oraz prezesem oddziału LMiR w Bielsku-Białej Edwardem Szpoczkiem.
- Organizując tę wystawę chcieliśmy się podzielić kolekcją filatelistyczną. W prezentowanych zbiorach jest też kolekcja prywatna - od 4 lat pływamy Tratwą Pielgrzym, mamy własne wydania kartek pocztowych, znaczków, stempli okolicznościowych. Chcemy się nimi pochwalić, pokazać nasze dokonania - stwierdziła Elżbieta Kasińska.
Marek Padjas wspomniał o prezentowanych znaczkach pocztowych będących pamiątką z zaślubin Polski z morzem w 1920 r. Na wystawie jest też replika obrączki z tego wydarzenia oraz kolekcja pocztowa związana z rejsami Tratwy Pielgrzym, która dotarła m.in. do Westerplatte.
- Poczty wodne tratwy są jedyne w swoim rodzaju. To niesamowicie poszukiwany walor. Poczta była cały czas z nami, byliśmy małym pływającym urzędem pocztowym. Przesyłek było bardzo dużo, maszerowaliśmy przez miasto z workami pełnymi listów. Ukazały się karty, znaczki pocztowe, specjalne datowniki - stwierdził Marek Padjas.
W potkaniu uczestniczył pomysłodawca tratwy Wojciech Chodkowski, a także krewna gen. Józefa Hallera Małgorzata Haller, przedstawiciele organizacji związanych z morzem, marynarką wojenną, polskimi rzekami.
- Mam nadzieję, że ta wystawa będzie przyczynkiem, by kolejne osoby wyruszyły z nami w kolejny rejs Pielgrzymem - podkreśliła Elżbieta Kasińska otwierając drugą część spotkania w sali widowiskowej „Hutnika”. Tu odśpiewano „Hymn do Bałtyku” i wspominano czwartą wyprawę Tratwy Pielgrzym.
Uroczystą chwilą były symboliczne zaślubiny Wyszkowa z Bugiem w obecności pocztu sztandarowego LMiR. Na wierność Bałtykowi i rzece Bug ślubowanie złożyli członkowie 78 Wodnej Drużyny Harcerskiej„Junga”.
- Zgodnie z myślą Stanisława Staszica „Trzymajmy się morza” zdajemy sobie dziś sprawę, jak ważny jest dla kraju dostęp do Bałtyku. Morze i polskie rzeki to wartości, o których musimy mówić młodzieży - podkreślił dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Paweł Pawłowski, który zaprosił na odbywające się 18 września w Dęblinie zaślubiny Polski z Wisłą.
Zwieńczeniem spotkania był koncert Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera”.
J.P.




































Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta