Wspomnienie wyszkowskiego Września
(Zam: 09.09.2021 r., godz. 16.01)Związek Piłsudczyków i Starostwo Powiatowe przygotowało ją z okazji 82 rocznicy bitwy pod Wyszkowem Grupy Operacyjnej „Wyszków” z niemieckim najeźdźcą. Na terenie Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie Gości witał prezes oddziału Związku Piłsudczyków Sylwester Raniszewski. Samorządowcy, przedstawiciele szkół, organizacji społecznych pod pomnikiem GO „Wyszków”złożyli kwiaty i wieńce. Odbyło się też złożenie zniczy pamięci na ramionach kotwicy symbolizującej trzy dywizje oraz Mazowiecką Brygadę Kawalerii walczące w ramach GO „Wyszków.” Aktu tego dokonali kadeci oddziału przysposobienia wojskowego III LO Bezpieczeństwa Publicznego im. Mikołaja Kopernika (Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik”).
Sekretarz gminy Brańszczyk Beata Wójcik przedstawiła rys historyczny dotyczący początków II wojny światowej na terenie gminy Brańszczyk.
- Wojsko niemieckie wkroczyło do Brańszczyka 9 września. Mimo kilkugodzinnej obrony Polaków bitwa zakończyła się porażką. Zaczęła się pięcioletnia okupacja terenu naszej parafii, represje, częściowe pacyfikacje wsi, konfiskaty mienia, łapanki, wywozy ludności na roboty i do obozu - zaznaczyła.
O walkach pod Wyszkowem mówił nauczyciel CEZiU „Kopernik sierż. rez. Andrzej Grajczyk. O tragedii Września wspomniał też Ireneusz Elward ze Związku Piłsudczyków.
- Z racji istnienia mostów Wyszków był bombardowany już od 4 września. Ze wspomnień jednego z oficerów wiemy, że wyglądało to jak piekło Dantego. Płonęły domy, ludzie leżeli na poboczach martwi i popaleni. Samoloty niemieckie bombardowały i ostrzeliwały z broni pokładowej. W Wyszkowie wszechobecny był krzyk zabijanych, palonych, mordowanych ludzi. Sytuacja uspokoiła się, gdy do Wyszkowa przybył gen. Kowalski i zarządził uporządkowaną ewakuację miasta - stwierdził.
W ramach uroczystości uczniowie CEZiU „Kopernik” dali pokaz sprawnościowy. Odbył się też piknik historyczny.
W ramach wydarzenia zatytułowanego Wyszkowski Wrzesień 1939 r. 4 września odbyły się uroczystości w Nowym Bosewie i Lipniaku Majoracie, zaś 7 września - wieczór z historią w kościele w Brańszczyku.
12 września w Brańszczyku o godz. 10.00 odbędzie się uroczysta msza z Wojskową Asystą Honorową i apel pamięci na cmentarzu w Brańszczyku. Przewidziano złożenie kwiatów, zapalenie zniczy na grobie poległych żołnierzy w 1939 r.
J.P.
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl