Powołali Muzeum Norwida w Dębinkach
(Zam: 27.08.2021 r., godz. 11.54)-
źródło fot. gmina Zabrodzie
Wśród gości uroczystości byli m.in. senator Maria Koc, poseł Maciej Górski, wicewojewoda Sylwester Dąbrowski, radne sejmiku województwa mazowieckiego Katarzyna Lubiak, Joanna Bala, dyrektor delegatury w Sieldcach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Anna Kaszuba, przedstawiciele powiatów wołomińskiego, węgrowskiego, wyszkowskiego, gmin Zabrodzie, Łochów, Wyszków, Długosiodło, Dąbrówka, Strachówka, Jadów, Somianka, Brańszczyk, dyrektorzy instytucji kultury, jednostek samorządowych, sołtysi, członkowie powiatowego komitetu obchodów 200 rocznicy urodzin Cypriana Norwida.
W zorganizowanych w pałacu obradach Rady Powiatu wzięło udział 14 radnych.
Projekt uchwały przedstawiła inspektor w wydziale promocji i rozwoju Starostwa Powiatowego Ewa Michalik. Przypomniała niektóre fakty z życia Norwida, a także jego znaczenie dla kultury. Norwid urodził się 24 września 1821 r. w majątku Laskowo-Głuchy.
- Po śmierci matki Cyprian Norwid trafił pod opiekę Ksawerego Dybowskiego, właściciela Dębinek, które stały się w zasadzie „nowym domem” przyszłego poety i jego rodzeństwa - doskonale pamiętał to wyjątkowe miejsce i pięknie położony dwór, który wielokrotnie przedstawiał na swoich dziełach plastycznych - podkreśliła Ewa Michalik. - Z czterech największych poetów polskich okresu romantyzmu tylko Norwid nie ma swojego miejsca upamiętnienia, wciąż pozostaje artystą „bezdomnym”. Wielkim wyzwaniem i swoistym zobowiązaniem dla potomnych są jego słowa pochodzące z ostatniego listu, który napisał dwa miesiące przed śmiercią w Domu św. Kazimierza „C.N. zasłużył na dwie rzeczy od Społeczeństwa Polskiego: to jest, ażeby oneż społeczeństwo nie było dlań obce i nieprzyjazne”.
Ewa Michalik przypomniała, że w maju 2021 r. w pałacu w Dębinkach m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej, samorządowcy podpisali deklarację poparcia idei utworzenia muzeum.
Za powołaniem muzeum zagłosowali wszyscy radni obecni na sesji: Ewa Bartosiewicz, Teresa Czajkowska, Paweł Deluga, Marzena Dyl, Bogusław Frąckiewicz, Justyna Garbarczyk, Wojciech Kozon, Agnieszka Ołdak-Prokop, Sławomir Pędzich, Waldemar Sobczak, Adam Turek, Piotr Wykowski, Iwona Wyszyńska, Jerzy Żukowski.
Nieobecni byli: Tadeusz Kuchta, Adam Mróz, Bogdan Pągowski, Renata Rębała, Katarzyna Wysocka.
- Można rzec, że dziś na naszych oczach i dzięki nam dzieje się historia. Pragnę jednak zaznaczyć, że utworzenie muzeum nie byłoby możliwe bez zaangażowania Fundacji Museion Norwid, która od wielu lat zabiegała, by w tym miejscu powstało muzeum jednego z czterech najwybitniejszych twórców doby romantyzmu - stwierdził przewodniczący Rady Powiatu Waldemar Sobczak. - Nie bylibyśmy tu gdyby nie gmina Zabrodzie, z którą przed rokiem podjęliśmy pierwsze rozmowy najpierw w sprawie obchodów 200 rocznicy, a potem utworzenia muzeum.
Przewodniczący dziękował wsrzytkim osobom zaangażowanym w powstanie muzeum.
- Wydarzenia dnia dzisiejszego to nasz wspólny sukces i powód do dumy - podkreślił. - Powadzimy rozmowy z ministrem kultury prof. Piotrem Glińskim w sprawie współprowadzenia muzeum. Mam nadzieję, że niedługo będziemy mogli przekazać państwu dobre wiadomości w tej sprawie.
Waldemar Sobczak zapowiedział główne obchody rocznicy urodzin Norwida zaplanowane w Dębinkach 24-26 września.
Tego dnia w pałacu odbyła się też sesja Rady Gminy Zabrodzie, która również jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie utworzenia i prowadzenia muzeum.
- Podjęcie tych uchwał to nie koniec naszej pracy. Już proszę o dalsze wsparcie. Dzięki uchwałom możemy zwrócić się do ministra o zapewnienie finansowania na remont i funkcjonowanie obiektu - stwierdził wójt gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski. - Mamy nadzieję, że muzeum będzie na szczycie listy podczas planowania wycieczek z całej Polski i nie tylko. Musimy sprostać wyzwaniu stworzenia nowczesnego muzeum, które zainteresuje nie tylko norwidologów, ale też i młodzież.
Odpowiednią decyzję dotyczącą powołania muzeum podjęły też władze Fundacji Museion Norwid.
Załącznikiem do uchwały jest umowa pomiędzy stronami, która przewiduje uruchomienie muzeum od 15 września. Założyciele zobowiązali się przekazać nie mniej niż po 30 tys. zł rocznie począwszy od 2022 r. (w tym roku fundacja ma przekazać dodatkowo 10 tys. zł).
Dyrektora muzeum powoła powiat w porozumieniu z gminą Zabrodzie i po uzyskaniu zgody fundacji. Powiat powoła też 12-osobową radę muzeum (w porozumieniu z gminą i za zgodą fundacji). Bezpośredni nadzór nad muzeum będzie pełnił powiat. Ogólny nadzór - minister kultury.
Środową uroczystość swoim występem uświetnił pianista Piotr Lewandowski.
J.P.
-
źródło fot. gmina Zabrodzie -
źródło fot. gmina Zabrodzie
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl