Wspomnienie wielkiego zwycięstwa
(Zam: 16.08.2021 r., godz. 09.33)Msza odbyła się w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski. Jej uczestnicy przeszli pod pomnik znajdujący się przy ul. Wołowskiego. Odegrano hymn. Krótką uroczystość poprowadziła Małgorzata Wyszyńska, modlitwę poprowadził ks. Jarosław Balikowski. Uczestnicy złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem. Na terenie restauracji Leśny Dworek Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic zorganizowało projekcję filmu „Historia pewnego pomnika, czyli śladami Cudu nad Wisłą”.
Rano przed uroczystościami spod pomnika pomordowanych w 1920 r. wyruszył rajd rowerowy „Śladami Bitwy Warszawskiej”, który zakończył się na terenie Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie. Tam o godz. 16.00 odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu solistów Anny Nadwodnej i Krzysztofa Ciupińskiego-Świątka.
Głos zabrali przedstawiciele wyszkowskiego oddziału Związku Piłsudczyków.
- My Polacy jesteśmy dumni z naszej tożsamości, historii, ona tworzy się nadal, jest nierozerwalnie związana z poczuciem tożsamości narodowej i religijnej - wspomniał Ireneusz Elward. - W Polsce zawsze była tolerancja religijna. Polska była jednym z niewielu krajów w Europie, w którym nie płonęły stosy. Mieliśmy podpisaną Konfederację Warszawską, która gwarantowała wolność wyznania wszystkim, pod warunkiem, że wyznanie nie godziło w ustrój Rzeczpospolitej i jej dobro. „Wyznanie” sowieckie godziło w ustrój, w dobro Rzeczpospolitej i każdego z nas. Ono musiało upaść.
- Za chwilę przejedziemy pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, na którym jest napis „Wskrzesicielowi Państwa Polskiego”. Tak, Józef Piłsudski wbrew wszystkiemu i wszystkim doprowadził do wskrzeszenia naszej ojczyzny, dzięki temu możemy dziś świętować, wspominać poległych, pomordowanych żołnierzy - stwierdził prezes oddziału Związku Piłsudczyków w Wyszkowie Sylwester Raniszewski. - Jest też drugi napis „Naszą największą siłą jest nasza wiara, strzeżcie jej i rozwijajcie ją”. Marszałek miał w wiarę w przywrócenie ojczyzny. Największą wiarę, zawsze mówił, dała mu matka. W Święto Wojska Polskiego wspominamy żołnierzy, ale należy pamiętać również o matkach, które w wojnach często cierpiąc nędzę ze swoimi bliskimi opłakiwały synów z różańcem w ręku. Żołnierz szablą walczył, matki - różańcem.
Pod znajdującym się przy historycznej plebanii popiersiem marszałka złożono kwiaty i znicze.
J.P.
Komentarze
Dodane przez 123, w dniu 16.08.2021 r., godz. 22.34
Coś puste ławki na placu przy Idzim😀
Coś puste ławki na placu przy Idzim😀
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl