Tacy sami – bez ściany miedzy nami
(Zam: 15.07.2021 r., godz. 17.36)Happening „Tacy sami – bez ściany miedzy nami” był podsumowaniem projektu dofinansowanego przez powiat wyszkowski „Poznać, przeżyć, zrozumieć IV”. Składał się on z kilku części. Jedną z nich była kampania „Tacy sami” z charakterystycznymi zdjęciami osób niepełnosprawnych, które było można zobaczyć w różnych miejscach miasta. W ramach projektu odbyła się również gra miejska „Tacy sami – Wyszków 2021” oraz kampania „Obywatel włączONy”, w ramach której PSOUU przygotowało punkty usługowo-informacyjne poświęcone ważnym dziedzinom w życiu człowieka - pracy i korzystaniu z urzędów, aktywności fizycznej i zdrowemu odżywianiu, dbałości o finanse, uczestnictwu w życiu kulturalnym.
W środę członkowie stowarzyszenia, przedstawiciele prowadzonych przez PSOUU placówek, wolontariusze, niepełnosprawni podsumowali kilkumiesięczne działania. Przygotowali 8 stref aktywności. W strefie „Przełącz się na sport” odbywały sięgry i zabawy sprawnościowe, konkursy, były tory przeszkód i pokazy sportowe. Kultura i sztuka, warsztaty malarskie, rękodzielnicze, wystawy prac - to tematyka kącika „Myślę, tworzę, jestem”. Pod hasłem „Włącz się do pracy” trwały zajęcia związane z nauką, poradnictwem, quizy, prezentacja firm, które zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami.
W strefie „Zdrowie, ekologia, bezpieczeństwo”odbywała się nauka pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, bezpieczeństwa na drodze, a także zasad segregowania śmieci.Pod hasłem „Zdrowie moja pasja” można było skorzystać z porad żywieniowych i zdrowegopoczęstunku. Była też „Strefa gwiazd”, czyli prezentacja twórczości artystycznej oraz „PełnoPrawni” - strefa billboardowej kampanii społecznej. Chętni mieli możliwość wykonania zdjęć w specjalnie przygotowanym kąciku.
Mimo upalnego dnia uczestnikom nie brakowało chęci do zabawy, sportu i rekreacji. Organizatorzy zaprosili wszystkich m.in. do wspólnego tańca oraz na pokaz sztuk walki, który przygotowali przedstawiciele klubu Kuźnia Mistrzów Wyszków Paweł Deluga i Piotr Trześniewski.
Wśród gości happeningu byli m.in. członkini Zarządu Powiatu Teresa Czajkowska, przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Piórkowska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Agnieszka Mróz, zastępca burmistrza Aneta Kowalewska.
Koło PSOUU w 2019 r. obchodziło jubileusz 25-lecia swojego istnienia w Wyszkowie. Przewodniczy mu Urszula Mikołajczyk. Koło prowadzi w naszym mieści trzy placówki:
- Warsztaty Terapii Zajęciowej (dzienna terapia i rehabilitacja społeczna oraz zawodowa dla 30 osób z niepełnosprawnością intelektualną z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności),
- Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy (specjalistyczna placówka edukacyjna dla osób do 25 roku życia, zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, wsparcie rodziców, projekty z zakresu rehabilitacji),
- Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy typu B (przeznaczony dla 40 osób powyżej 18 roku życia z niepełnosprawnością intelektualną. Jego cele to m.in. wieloprofilowe postępowanie rehabilitacyjno-terapeutyczne, prowadzenie aktywizacji zawodowej).
Prócz codziennej działalności PSOUU realizuje szereg inicjatyw, takich jak obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, turnieje tenisa stołowego, bocce, otwarty rajd pieszo-rowerowy, festiwal twórczości dzieci i młodzieży i in.
J.P.
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl