Festiwal Kultury Międzyrzecza zawita do Wyszkowa i Kamieńczyka
(Zam: 25.06.2021 r., godz. 15.19)Polska do niedawna szczyciła się trzema flisackimi stolicami - obok Kamieńczyka nad Bugiem był to Ulanów nad Sanem i Czernichów nad Wisłą. Kto pamięta o tych wielowiekowych tradycjach? Jeszcze do okresu międzywojennego rozwijało się na Bugu flisactwo. Oryle (flisacy) byli prawdziwą grupą zawodową, która miała swój folklor - gwarę, pieśni (inaczej trele), zawołania, opowieści orylskie i swoje obyczaje. Flisacy byli przekaźnikami informacji i nośnikami kultury.
Pierwsza edycja festiwalu odkryje na nowo historię i kulturę związaną z terenami położonymi u zbiegu rzeki Liwiec i Bug. Na kanwie historii i nieco zapomnianych tradycji o mazowieckim flisactwie organizatorzy zapraszają na opowieść atrakcyjną dla zróżnicowanych odbiorców wydarzenia.
W programie:
3 lipca, Kapela Hałasów, Czeremszyna - Kamieńczyk, Rynek
10 lipca , Kapela Kwapińskiego, Hambawenah - Wyszków, Park Karola Wazy
17 lipca, Sutari, Kapela Niwińskich - Węgrów, plaża nad Zalewem Węgrowskim
Początek koncertów o godz. 18.00. Będą również transmitowane na Facebooku Trzeciej Fali.
Biogramy:
Kapelę Hałasów tworzy rodzinny duet: Jacek Hałas (śpiew, akordeon, lira korbowa, drumla, taniec) i Alicja Choromańska-Hałas (bęben, tapan, gordon), zajmujący się od lat badaniem najciekawszych i najbardziej archaicznych form tańca, muzyki i rzemiosła. Nauki pobierane u źródła – u wiejskich mistrzów, poszerzone studiowaniem materiałów etnograficznych, a przede wszystkim stała aktywność muzyczna, pozwalają Kapeli Hałasów tworzyć przekaz żywiołowy, interaktywny i atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy.
W ostatnich latach zajmują się tańcem korowodowym, tradycjami wędrownych śpiewaków oraz działalnością warsztatową. Od 2005 jako Nomadzi Kultury podróżują po Europie z tradycyjną jurtą, gdzie prezentują efekty swych poszukiwań oraz przedsięwzięcia realizowane wspólnie z artystami z całego świata.
Więcej informacji: halas.art.pl
Czeremszyna - zespół folkowy, inspirujący się folklorem słowiańskim, głównie podlaskim. Powstał w listopadzie 1993 roku z inicjatywy Barbary Kuzub-Samosiuk, w Czeremsze, na Podlasiu.
Od początku istnienia zespołu na jego repertuar składają się przede wszystkim pieśni ludowe pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego wykonywane w gwarze z Podlasia zaaranżowane na głos i różne instrumenty m.in. akordeon, bałałajkę basową, cymbały, fujarę słowacką, mandolinę, skrzypce, sopiłki i instrumenty perkusyjne. Płyta zespołu z 2003 roku pt. „Hulaj póki czas” została laureatem konkursu „Wirtualne Gęśle” 2003.
http://www.czeremszyna.pl/
Kapela Zdzisława Kwapińskiego została założona już w latach 80. Trzonem zespołu zawsze był jej lider – Pan Zdzisław. Zdzisław Kwapiński od lat jest jednym z najprężniejszych animatorów muzycznej kultury swojego regionu. Jest skrzypkiem, saksofonistą, śpiewakiem i tancerzem, a także znawcą folkloru ziemi radomskie. Przez wszystkie lata działalności współpracowało z nim wielu muzyków. Przy niektórych okazjach występują wraz z nimi śpiewaczki: Pani Zofia Gunia i jej córki, Ksawera i Joanna.
Hambawenah – polski zespół folk-rockowy wykonujący tradycyjne i autorskie pieśni flisackie w nowoczesnych aranżacjach.
https://www.facebook.com/Hambawenah
Sutari – trio Sutari to siła trzech kobiecych głosów i bogatej wyobraźni muzycznej. Artystki kontynuują tradycje polskich pieśniarek ludowych. Ich praca nadała nowy kierunek myśleniu o muzyce folkowej w Polsce. Eksperymentują z różnymi technikami wokalnymi, wielogłosem, polskimi rytmami. Tworzą własne instrumenty oraz badają potencjał muzyczny przedmiotów codziennego użytku. Aranżują stare polskie pieśni, a także komponują własne utwory, oparte na różnych kobiecych tradycjach muzycznych.
Trio Sutari zostało wybrane do zaprezentowania swojej muzyki na największych międzynarodowych targach muzyki światowej WOMEX 2015 i jest jedną z niewielu polskich i europejskich grup, które nagrały sesję muzyczną dla kultowej amerykańskiej stacji radiowej KEXP.
https://www.sutari.pl/
Kapela Niwińskich - to uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski, poszukujący rdzennego brzmienia muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej. Ten muzyczny kolektyw tworzą Mateusz i Agnieszka Niwińscy, a także współpracujący z nimi m.in. Jacek i Kuba Mielcarek, Angela Zajcewa, Janek Tarkowski. Muzycy czerpią repertuar z muzyki skrzypcowej Polski Centralnej – radomskiego Mazowsza południowo-wschodniego i północnego, nauczony wprost od rdzennych mistrzów, odnaleziony w archiwalnych nagraniach i zapisach nutowych. Wykonując wiejskie tańce i zabawy sięgają po sprawdzoną przez pokolenia formułę spontanicznego, wiejskiego muzykowania kultywując taneczny kontekst starej muzyki. W repertuarze mają min. wiejskie oberki i ciągłe mazury śpiewaki, poleczki, krakowiaki, walczyki, liczne tańce i pieśni. Muzycy chętnie wracają ze swoją muzyką do miejsc, z których ona wyszła – grają często na lokalnych festiwalach, wiejskich i miejskich potańcówkach, weselach. W 2017 r wydali swój debiutancki album p.t. „Czas wesela”.
https://www.facebook.com/kapelaNiwinskich/
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Trzecia Fala. Sfinansowano go ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2021. Wsparcie finansowe: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Partnerzy: Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik”, Węgrowski Ośrodek Kultury, STOART i ZAiKS, Taxi Wisła, Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic
Organizatorzy
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl