W poszukiwaniu wojennych mogił
(Zam: 24.05.2021 r., godz. 09.27)W 2015 roku w Leszczydole-Nowinach z inicjatywy mieszkańców powstało Stowarzyszenie „Wspólna przyszłość”. Głównym celem działalności jest promocja kultury wśród mieszkańców miejscowości i najbliżej okolicy. Informujemy o historii regionu i jego dziedzictwie. Promujemy aktywny tryb spędzania wolnego czasu oraz staramy się działać na polu integracji społecznej i międzypokoleniowej. W realizację kolejnych projektów staramy się angażować jak największą grupę mieszkańców oraz skupiać wokół siebie pasjonatów Małej Ojczyzny, w tym szczególnie dzieci i młodzież. Wspieramy inicjatywy związane z kulturą, oświatą, ekologią, ochroną środowiska, bezpieczeństwem, historią i sportem oraz dziedzictwem kulturowym Kurpi Białych. Duża w tym zasługa prezesa Artura Gałązki, który ma ciekawe pomysły, szczególnie związane z przeszłością Leszczydołu-Nowin i najbliższej okolicy i stara się zarażać swoją pasją coraz więcej osób.
A że mu się to udaje świadczy kolejny projekt realizowany przez Stowarzyszenie od kwietnia 2021 roku. Projekt nosi tytuł „Na zawsze pozostali na ziemi wyszkowskiej”. W ramach projektu chcemy przeprowadzić inwentaryzację leśnych i polnych mogił oraz cmentarzy wojennych znajdujących się na terenie powiatu wyszkowskiego. Do tej pory ocalaliśmy dla przyszłych pokoleń leśne mogiły wokół Leszczydołu-Nowin, m.in. odnowiliśmy zbiorową mogiłę z okresu I wojny światowej przy ulicy Zacisze. Teraz przyszedł czas na rozszerzenie działań. Ziemia wyszkowska kryje więcej takich obiektów, z których część jest obecnie coraz trudniejsza do zlokalizowania, bo naocznych świadków tamtych wydarzeń coraz mniej, a czas zaciera ślady. Wsparcie finansowe Powiatu Wyszkowskiego daje nam możliwość realizacji obecnego projektu. Opracowany przez Stowarzyszenie i złożony projekt „Na zawsze pozostali na ziemi wyszkowskiej” spotkał się z uznaniem członków komisji weryfikacyjnej i otrzymał dofinansowanie. Cieszy nas fakt, że pomysły naszego Stowarzyszenia spotykają się z zainteresowaniem władz naszego powiatu.
A naprawdę warto takie projekty realizować, szczególnie dla dzieci i wnuków. Inwentaryzacji poddajemy mogiły wojenne znajdujące się poza obszarami cmentarzy parafialnych. W naszym opracowaniu nie będziemy uwzględniali pomników, obelisków lub innych miejsc pamięci narodowej. Ważnym elementem projektu jest również to, że na podstawie zebranych informacji zostanie stworzona interaktywna mapa wszystkich zlokalizowanych mogił i cmentarzy wojennych znajdujących się na terenie powiatu wyszkowskiego. Mapa będzie zawierać dane, które uda nam się ustalić w trakcie realizacji zadania. Dodane będą również aktualne fotografie. Dostęp z poziomu przeglądarki internetowej pozwoli odbiorcom zdalnie podpatrywać efekty naszej pracy, a może to być również wsparcie dla wycieczek pieszych lub rowerowych, gdyż mapa będzie zawierać dane GPS. Z poziomu smartfona będzie możliwość zapoznania się z zebranymi informacjami oraz wyznaczenia trasy dojazdu, gdyby ktoś miał ochotę odwiedzić dane miejsce. Jesteśmy przekonani, że stworzenie takiej mapy bazy będzie podstawą do tego, aby w przyszłości uzupełniać ją o kolejne dane.
Chcemy zaangażować w te działania tych mieszkańców powiatu, którzy mają informacje o takich obiektach. Liczymy na Państwa pomoc w realizacji naszego projektu i cenne informacje. Mamy nadzieję, że takie miejsca chętnie ze swoimi uczniami odwiedzać będą nauczyciele ze szkół powiatu wyszkowskiego i będzie to cenne uzupełnienie lokalnej wiedzy. W chwili obecnej powołany został zespół projektowy, który prowadzi intensywne działania mające na celu zebranie wszelkich dostępnych informacji. Podjęta została również współpraca z poszczególnymi gminami wchodzącymi w skład powiatu wyszkowskiego. Przed nami również bardzo dużo pracy w terenie.
Chcemy, żeby naszemu projektowi przyświecały słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego „Gdy gaśnie pamięć ludzka – dalej mówią kamienie”.
Niech zatem nasze wspólne działania będą tym kamieniem, który po nas pozostanie. Wszystkich, którzy posiadają informacje na temat lokalizacji mogił i cmentarzy wojennych, zarówno żołnierzy, jak i ofiar cywilnych na terenie powiatu wyszkowskiego, prosimy o kontakt z naszym stowarzyszeniem. Już dziś zapraszamy chętne osoby do współpracy lub przynajmniej prosimy ich o kontakt mailowy, jeśli posiadają wiedzę o lokalizacji starych i zapomnianych grobów, mogił i cmentarzy wojennych. Dane kontaktowe na stronie naszego stowarzyszenia. To już ostatni moment, aby ocalić te miejsca od zapomnienia. Ten projekt niech będzie wspólnym dziełem całej powiatowej społeczności.
Mamy nadzieję, że ten projekt, jak i poprzednie zakończy się sukcesem i dotrze do jak największej grupy ludzi, tym bardziej, że efekty pracy będą publikowane w Internecie.
Realizując projekt chcemy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo uczestników. Większość spotkań prowadzona będzie w formule online. Spotkania w terenie odbywać się będą z zachowaniem reżimu sanitarnego. Większość prac prowadzić będziemy w sieci, więc będzie to aktualnie najbezpieczniejsza forma.
T. P. (Stowarzyszenie „Wspólna Przyszłość”)
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl