Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 grudnia 2024 r., imieniny Honoraty, Zenona



Każdy może zagłosować korespondencyjnie
Ci, którzy chcą skorzystać z tej możliwości powinni zgłosić ten fakt w urzędzie gminy do 27 kwietnia

(Zam: 22.04.2015 r., godz. 12.12)
Zgłoszenie należy złożyć w urzędzie gminy, gdzie mieszkaniec jest wpisany do rejestru wyborców, ustnie, pisemnie, faxem, elektronicznie. Trzeba podać imię (imiona), nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, wskazać wybory, których dotyczy zgłoszenie (prezydenckie), podać adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy albo zadeklarować osobisty odbiór pakietu. Wyborca musi też na zgłoszeniu zawrzeć oświadczenie o wpisaniu do rejestru wyborców w danej gminie (pomocniczy wzór zgłoszenia publikuje na swojej stronie internetowej Państwowa Komisja Wyborcza www.prezydent2015.pkw.gov.pl).
W zgłoszeniu można też zażądać przesłania z pakietem wyborczym nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a.

Foto
Wzór koperty na pakiet wyborczy
źródło: Fundacja Batorego


Jak informuje PKW „Wyborca, nie później niż 7 dni przed dniem wyborów, otrzyma z urzędu gminy pakiet wyborczy, który zostanie doręczony wyłącznie do rąk własnych wyborcy, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość i pisemnym pokwitowaniu odbioru. Jeżeli wyborca we wniosku zadeklarował osobisty odbiór pakietu wyborczego, pakiet ten we wskazanym terminie będzie możliwy do odebrania w urzędzie gminy (w godzinach pracy urzędu). Jeżeli wyborca nie może potwierdzić odbioru, doręczający sam stwierdzi datę doręczenia oraz wskaże odbierającego i przyczynę braku jego podpisu. W przypadku nieobecności wyborcy pod wskazanym adresem doręczający umieści zawiadomienie o terminie powtórnego doręczenia w skrzynce na listy lub gdy nie jest to możliwe, na drzwiach mieszkania. Termin powtórnego doręczenia nie może być dłuższy niż 3 dni od dnia pierwszego doręczenia.”.
W pakiecie wyborczym wyborca otrzymuje: kopertę zwrotną, kartę do głosowania, kopertę na kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, instrukcję głosowania korespondencyjnego i ewentualnie nakładkę w alfabecie Braille’a.
Kopertę zwrotną należy zakleić i nadać w placówce Poczty Polskiej na adres obwodowej komisji wyborczej najpóźniej do 7 maja 2015 r., jeżeli placówka pocztowa znajduje się w gminie, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców lub do 6 maja 2015 r. w dowolnej placówce Poczty Polskiej na terenie kraju.
Wyborca może przed dniem głosowania osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do właściwego urzędu gminy (w godzinach pracy tego urzędu) lub w dniu głosowania, do czasu jego zakończenia, osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej, której adres znajduje się na kopercie zwrotnej.
Głosować korespondencyjnie nie mogą ci, którzy udzielili pełnomocnictwa do głosowania, a także ci, którzy są w spisach wyborców w obwodach głosowania utworzonych w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, domach studenckich lub zespołach domów studenckich.
Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego dotyczyć też będzie ewentualnej drugiej tury. Jeśli w pierwszej turze wyborca głosował w sposób tradycyjny (lub wcale), a w drugiej chce oddać głos korespondencyjnie, taki zamiar musi zgłosić do 14 maja.
W Urzędzie Miejskim w Wyszkowie w sprawach dotyczących rejestru wyborców należy dzwonić pod numer tel. 297437703.
J.P.
Na podstawie www.prezydent2015.pkw.gov.pl

Foto
Wzór karty do głosowania
źródło: Fundacja Batorego

Foto
Wzór koperty zwrotnej
źródło: Fundacja Batorego

Foto
Wzór zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego
źródło: Fundacja Batorego

Komentarze

Druga tura wyborów prezydenckich
Dodane przez Alfred, w dniu 27.04.2015 r., godz. 16.51
Będe w sanatorium 12 V-2 VI.Jak mogę zagłosować?

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta