Urząd proponuje rezygnację z funduszu sołeckiego
(Zam: 22.03.2021 r., godz. 10.07)Możliwość rezygnacji z funduszu burmistrz zapowiadał już w minionym roku.
Formalnie radni będą debatować nad projektem uchwały „w sprawie niewyrażenia zgody na wyodrębnienie środków stanowiących fundusz sołecki w budżecie Gminy Wyszków na 2022 r.”. Fundusz przez ostatnie lata pozwalał na realizację drobnych inwestycji zgodnie z wnioskami przegłosowanymi w trakcie zebrań wiejskich. Jak argumentuje magistrat, dzięki funduszowi udało się zrealizować większość drobnych zadań na terenie sołectw. Wskazuje jednocześnie na „kolejne wady tego rozwiązania, które uzasadniają podjęcie uchwały o niewyodrębnieniu funduszu”.
Wśród wad urzędnicy wymieniają rozdrobienie środków budżetowych. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały ”W naszej gminie, w której funkcjonuje 27 sołectw, utworzenie funduszu sołeckiego wiąże się z rozdrobnieniem środków budżetowych. Średnia wysokość środków przypadających na sołectwo w 2021 roku to niecałe 27 000 zł. Uniemożliwia to realizację znaczących wydatków w poszczególnych sołectwach, a w swojej łącznej kwocie stanowi znaczące obciążenie budżetu. W 2021 roku było to ponad 725 000 zł. Zamiast rozdrobnionych zadań, możliwe byłoby wykonanie tak potrzebnych w naszych sołectwach wydatków inwestycyjnych, chociażby w infrastrukturę drogową i na przykład utwardzenie 1-2 dróg lub budowę chodników.".
Kolejny argument: niekorzystny wpływ na wskaźniki budżetowe. „Część wydatków funduszu stanowią wydatki bieżące, które mają znaczny wpływ na kształtowanie się wskaźników budżetowych. Wydatki bieżące na zadania w ramach funduszu sołeckiego mogą utrudnić zaplanowanie i uchwalenie budżetu na kolejny rok budżetowy – ma to istotne znaczenie wraz z sukcesywnym wzrostem (niezależnym od naszego samorządu) pozostałych wydatków bieżących.".
Niska frekwencja na zebraniach wiejskich to kolejny, zdaniem urzędników, czynnik przemawiający za rezygnacją z budżetu sołeckiego. „Często trzeba było „na siłę” zbierać kworum, które stanowiło ułamek mieszkańców danej społeczności. W ramach narzędzi partycypacyjnych, zachęcających mieszkańców do współdecydowania zaproponujemy zatem teraz inicjatywę lokalną. Projekt uchwały przedłożony zostanie do konsultacji społecznych 25 marca."
Urząd wskazuje też na politykę finansową państwa (samorząd dostaje coraz niższe zwroty części wydatków poniesionych na realizację funduszu) i niewielką elastyczność środków funduszu (z funduszu sołeckiego nie mogą być realizowane wspólne projekty kilku sołectw). „…warto podkreślić, że mimo ewentualnego niewyodrębnienia funduszu sołeckiego będą mogły być ponoszone niezbędne wydatki na rzecz sołectw – w normalnym trybie budżetowym. Proponujemy strategiczne inwestowanie w potrzeby sołectw w ramach zrównoważonego rozwoju, a w ramach podnoszenia partycypacji mieszkańców – inicjatywę lokalną."
Zgodnie z ustawą, w ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy bezpośrednio bądź za pośrednictwem organizacji pozarządowych mogą złożyć wniosek o realizację zadania publicznego np. w zakresie edukacji, oświaty, kultury, sportu, porządku, bezpieczeństwa publicznego, remontu dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej. Realizacja inicjatywy polega na współpracy mieszkańców i urzędu, przewiduje wkład własny mieszkańców, który może polegać na pracy społecznej, świadczeniach pieniężnych, rzeczowych.
Niedawno radni gminy Zabrodzie podjęli uchwałę o rezygnacji z funduszu sołeckiego. Miejscy radni mają podjąć decyzję 31 marca.
J.P.
Cytaty w artykule pochodzą z uzasadnienia projektu uchwały
Komentarze
Dodane przez 123, w dniu 22.03.2021 r., godz. 16.06
Zlikwidują fundusz sołecki i kasę przeznacza na premie dla urzedasow, bo ciagle im mało.
Zlikwidują fundusz sołecki i kasę przeznacza na premie dla urzedasow, bo ciagle im mało.
Dodane przez Radni bezRadni, w dniu 22.03.2021 r., godz. 16.36
Nie piszczcie Państwo, ze nasi radni bezradni podejmą decyzje, bo oni nie podejmują żadnych decyzji, oni są maszynkami do głosowania w rękach GBurmistrza.
Nie piszczcie Państwo, ze nasi radni bezradni podejmą decyzje, bo oni nie podejmują żadnych decyzji, oni są maszynkami do głosowania w rękach GBurmistrza.
POPIERAM
Dodane przez Piotr, w dniu 25.03.2021 r., godz. 06.54
maszynki do głosowania to nasi radni _zastanawiam się czy rozumieją problem_ PRZEPRASZAM PANA SZCZERBA i innych którzy próbują reprezentować wyborców
Dodane przez Piotr, w dniu 25.03.2021 r., godz. 06.54
maszynki do głosowania to nasi radni _zastanawiam się czy rozumieją problem_ PRZEPRASZAM PANA SZCZERBA i innych którzy próbują reprezentować wyborców
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl