Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 listopada 2024 r., imieniny Konrada, Leonarda



Fatalna jakość powietrza

(Zam: 18.01.2021 r., godz. 08.40)

Skokowo pogorszyła się jakość powietrza w Wyszkowie. Według danych z niedzieli, normy pyłów zawieszonych były przekroczone nawet o ponad 500 proc.

Panujące silne mrozy i konieczność zapewnienia ciepła w pomieszczeniach powoduje, że jakość powietrza na terenie Wyszkowa znacząco się pogorszyła. Według zainstalowanych w Wyszkowie czujników normy pyłów zawieszonych w niedzielę wieczorem były przekroczone o:
PM 2,5
- czujnik przy ul. Sowińskiego 80 - 516 proc.
- czujnik przy ul. Geodetów 45 - 414 proc.
- czujnik przy ul. Matejki 5 - 552 proc.
PM10
- czujnik przy ul. Sowińskiego 80 - 374 proc.
- czujnik przy ul. Geodetów 45 - 347 proc.
- czujnik przy ul. Matejki 5 - 387 proc.

W poniedziałek rano było niestety niewiele lepiej:
PM 2,5
- czujnik przy ul. Sowińskiego 80 - 305 proc.
- czujnik przy ul. Geodetów 45 - 321 proc.
- czujnik przy ul. Matejki 5 - 454 proc.
PM10
- czujnik przy ul. Sowińskiego 80 - 338 proc.
- czujnik przy ul. Geodetów 45 - 325 proc.
- czujnik przy ul. Matejki 5 - 346 proc.

Według czujnika zlokalizowanego w Rząśniku normy pyłów w poniedziałek rano były przekroczone o: PM 2,4 - 632 proc., PM 10 - 458 proc.

Pył zawieszony PM2.5 (drobny) to mieszanina stałych i ciekłych cząstek o średnicy mniejszej niż 2,5 μm (mikrometrów) znajdujących się w powietrzu w postaci aerozolu. W skład cząstek wchodzą m.in. siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne takie jak dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo-a-piren), a także alergeny takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów. Pył jest niebezpieczny dla układu oddechowego (dociera do pęcherzyków płucnych) i układu krążenia (przenika do naczyń krwionośnych i krwiobiegu).

Pył zawieszony PM10 to mieszanina stałych i ciekłych cząstek o średnicy mniejszej niż 10 μm (mikrometrów) znajdujących się w powietrzu w postaci aerozolu. W skład cząstek wchodzą m.in. siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne takie jak dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo-a-piren), a także alergeny takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów. Jest szkodliwy dla oczu (spojówki) i układu oddechowego (nos, gardło, płuca).

Przy tak znacznych przekroczeniach norm dzieciom, osobom starszym, kobietom w ciąży oraz osobom cierpiącym na astmę, choroby płuc, alergiczne choroby skóry i oczu oraz choroby krążenia (stany pozawałowe i zaburzenia rytmu serca) zaleca się ograniczenie do minimum wychodzenie z domu. Szczególnie należy unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Pozostałym zaleca się rezygnację z wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu i zaniechanie palenia papierosów.

Oprac. J.P.
Opis PM 2,5 i 10 oraz zaleceń na podstawie IMGW

Komentarze

Mój ból jest większy niż twój
Dodane przez Anonim, w dniu 18.01.2021 r., godz. 08.50
PiS to nierząd! Polakom zakazano odwiedzić zmarłych w dn. 1-3 listopada, ale mamy za to ogólnopolską transmisję ze mszy św. w rocznicę śmierci matki Jarosława Kaczyńskiego Marii Kaczyńskiej. W samym kościele widoczny brak nakazanego przez nierząd dystansu 1,5 m. Czy podobną transmisję TVPiS przeprowadzi z mszy rocznicowej po śmierci ojca Rajmunda? To bedzie 17 kwietnia.
Słowa Rajmunda Kaczyńskiego o swoich synach
Dodane przez Anonim, w dniu 18.01.2021 r., godz. 08.54
"Moim dzieciom nie wolno dawać władzy. Zniszczą każdego, kto jest od nich lepszy, bo są złośliwi".
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 18.01.2021 r., godz. 09.37
prawdziwe odkrycie Ameryki! gratulacje tysiąckrotne
Spalanie drewna
Dodane przez Smog Wyszków, w dniu 18.01.2021 r., godz. 11.14
Od pierwszego stycznia 2021 obowiązuje nowa uchwała antysmogowa dla województwa mazowieckiego . To nowe prawo zakazuje spalania drewna w kominkach i piecach w dniach gdy zanieczyszczenie powietrza przekracza stany alarmowe. Zakaz ten nie dotyczy domów, w których kominek jest jedynym źródłem ciepła, lub gdy zawiedzie podstawowy sposób ogrzewania – na przykład zabraknie prądu.Kara za nie przestrzeganie tych przepisów to mandat w wysokości od 500 PLN do 5000 PLN.W Rybienku Leśnym to nowe prawo jest bezczelnie łamane. Wielu mieszkańców używa tutaj kominków do spalania różnego rodzaju drewna - widać to po zgromadzonych zapasach tego paliwa na posesjach. Często jest drewno mokre ,przy spalaniu którego wydobywają się szczególnie toksyczne, rakotwórcze substancje.Są też i tacy , którzy wrzucają do kominka drewno ze starych podkładów kolejowych- to jest szczególnie niebezpieczne jeśli chodzi o zatruwanie powietrza.Służby miejskie są jak zwykle ślepe i głuche - ani im w głowie egzekwowanie nowego prawa.REDAKCJO WYSZKOWIAKA - w ramach misji edukacyjnej mediów napiszcie tekst na temat tej nowej uchwały antysmogowej.Może ktoś to przeczyta i zacznie używać kominka tak, jak na to pozwalają przepisy, bowiem zatruwanie powietrza i życia mieszkańców to jest po prostu zbrodnia.!!!!Zamieszczanie samych pomiarów zanieczyszczonego powietrza to za mało.Jaki jest stan powietrza w tych dniach to widać i czuć- nie potrzeba do tego tekstu w gazecie.
Dodane przez Nikolas, w dniu 18.01.2021 r., godz. 11.22
Co to tych postów ma jakość powietrza!!!!
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 18.01.2021 r., godz. 12.07
Odpowiedzialność za ponad 90% tego stanu zanieczyszczenia ponoszą właściciele pieców na węgiel a nie kominków na drewno.
Dodane przez anonim, w dniu 18.01.2021 r., godz. 12.28
Dlaczego Smog Wyszków nie protestuje przeciwko nowej modernizacji w PEC czyli spalaniu biomasy drzewnej, która za kilka lat będzie nie eko ? A gdzie pieniądze wiążące się z nową uchwała antysmogową ? Czy za wszystkie kaprysy ekologów, mamy płacić z swojej kasy?
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 18.01.2021 r., godz. 14.48
w tym momencie warto sobie przypomnieć czego to nie mówiła i obiecywała kilka lat temu pani Emilewicz, w kwestii walki ze smogiem, wówczas już chyba minister - kobieta poszybowała dalekooooo, aż za daleko, bo za karę usiądzie w tylnych ławach w sejmie -

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta