Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 listopada 2024 r., imieniny Konrada, Leonarda



Koronawirus a praca zdalna - co należy wiedzieć o pracowniku i pracodawcy?

(Zam: 06.12.2020 r., godz. 13.54)

Praca zdalna w wielu firmach staje się nową rzeczywistością. Popularny home office jeszcze przed epidemią koronawirusa był popularny wśród stanowisk biurowych, które nie wymagały codziennej obecności w firmie. Postępująca epidemia COVID-19 sprawiła, że wiele firm zrezygnowało bądź mocno zredukowało z powierzchni biurowych w całości skupiając się na pracy zdalnej. To rozwiązanie ma, jak każde swoje wady i zalety. Jakie są główne plusy i minusy pracy zdalnej dla pracownika i dla pracodawcy?

Możliwość pracy zdalnej dotyczy głównie pracowników umysłowych, którzy swoją pracę mogą wykonywać w zaciszu domowym. Pracownicy służby zdrowia, kasjerzy, kierowcy, kurierzy, czy osoby na stanowiskach produkcyjnych nie mają możliwości świadczyć pracy zdalnie. Czy praca zdalna to przywilej? Dla pracownika to wygodne rozwiązanie- nie poświęca czasu na dojazdy ani na szykowanie się do pracy. Nie ma określonego sposobu ubierania się, a praca często może być wykonywana w elastycznych godzinach. Takie rozwiązanie wymaga jednak dużej dawki dyscypliny. Nie każde mieszkanie przystosowane jest jednak do pracy. Zaczynając od niewygodnego krzesła, braku drukarki, czy innych wygód może się okazać, że pracownicy poświęcają pracy więcej niż regulaminowe 8 godzin. Praca zespołowa przeniosła się do świata online, jednak nie zastąpi ona w 100% możliwości spotkania ze współpracownikami.  Z punktu widzenia pracodawcy rozwiązanie pracy zdalnej także ma swoje słabe i mocne strony. Dużą zaletą jest możliwość obniżenia kosztów wynajmu biura, zakupu akcesoriów biurowych, czy dodatkowych udogodnień- jak np., kawa. Pracodawca ma jednak utrudnioną kontrolę nad wykonywaniem pracy przez swoich podwładnych. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź:  https://www.nntfi.pl/finanse-po-godzinach/praca-zdalna-wady-i-zalety.

Praca zdalna - porady
Praca zdalna dla wielu pracodawców staje się codziennością. Może być ona nie tylko wygodnym ale i efektywnym rozwiązaniem. Jak sprawić, żeby była ona korzystna zarówno dla pracownika jak i dla pracodawcy?
Porady dla pracodawcy:
Jasno sprecyzuj swoje oczekiwania. Określ zadania dla pracowników i upewnij się, że są dla nich zrozumiałe. Zadbaj o aneks do umowy, jeśli w związku z pracą zdalną zmienia się zakres obowiązków.
Ustal godziny pracy w jakich wymagasz dostępności swoich pracowników. Przestrzegaj ich, gdy kontaktujesz się z nimi, a po wskazanych godzinach pozwól korzystać im z czasu wolnego.
Zadbaj o regularny kontakt z pracownikami. Wprowadź wideoczat lub telekonferencje o stałych porach. To nie tylko umożliwi regularny kontakt i kontrolę nad zadaniami, pozwoli także zweryfikować, czy pracownicy nie potrzebują pomocy.
Jasno komunikuj zastrzeżenia do wykonywanej przez podwładnych pracy. Na bieżąco zwracaj uwagę na błędy, nie tłum w sobie negatywnych emocji.
W przypadku, gdy masz możliwość zadecydować komu przydzielić pracę zdalną- zezwól na nią zaufanym pracownikom. Nowym osobom możesz delegować pracę biurową w połączeniu ze zdalną, a w miarę zdobycia zaufania i poprawnego wykonywania swoich obowiązków możesz zwiększać ilość dni zdalnej pracy.
Interesuj się pracą wykonywaną przez pracowników i ich problemami. Na bieżąco rozmawiajcie- nie tylko o sprawach służbowych. Budując relację zwiększasz motywację i poczucie bycia ważnym.  

Porady dla pracownika:
Wspólnie z przełożonym zadbaj o ustalenie stałych godzin pracy. Przestrzegaj ich, a w przypadku jakichkolwiek problemów porozmawiaj z pracodawcą. Wszelkie prywatne sprawy staraj się załatwiać poza czasem pracy. W przypadku wideokonferencji zadbaj o odpowiedni strój. Wstawaj na tyle wcześnie, aby zdążyć przygotować się do pracy.
W przypadku jakichkolwiek pytań – nie bój się zwrócić do pracodawcy o pomoc. Nie warto tracić czasu na zastanawianie się. Prosząc o pomoc oszczędzasz czas i zwiększasz swoją efektywność.
Zadbaj o zdrowie i odpoczynek po pracy. Aktywność fizyczna, spotkania ze znajomymi, czy przebywanie na powietrzu nie tylko przekładają się na poprawę nastroju, ale także na efektywność pracy.
Jasno komunikuj o wszelkich problemach i potrzebach. Niezależnie czego dotyczą- te rozwiązywane na bieżąco pozwalają lepiej wykonać obowiązki
Jasno komunikuj pracodawcy wszelkie problemy, które dostrzegasz. Może np.
 Praca zdalna ma swoje wady i zalety. Wykonywana rozsądnie i przestrzegając zasady może być tak samo efektywna jak ta wykonywana w biurze. Od obu stron wymagane są dyscyplina i zaufanie. Przestrzegając ustalonych założeń może się okazać, że obie strony będą zadowolone, motywacja pracownika utrzymana, a efekty pracy zadawalające pracodawcę.




Materiał sponsorowany

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta