Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 listopada 2024 r., imieniny Konrada, Leonarda



Literacki powrót do przeszłości

(Zam: 08.09.2020 r., godz. 08.50)

Niemal 30 lat temu grali „Balladynę” w szkolnym kole teatralnym. W minioną niedzielę przypomnieli ten dramat w ramach Narodowego Czytania.

Gminna Biblioteka Publiczna w Brańszczyku zorganizowała spotkanie 6 września w Skansenie im. Marii Żywirskiej. Gości witała dyrektor Marta Gołębiewska, która zwróciła uwagę, że to już 9 edycja Narodowego Czytania. Przeczytała list patronującego akcji prezydenta Andrzeja Dudy, zachęcający do wspólnej lektury dramatu Juliusza Słowackiego.
„Balladynę” w skansenie czytali m.in. członkowie dawnego koła teatralnego.
- Podczas wyjazdu do teatru nawiązała się rozmowa o Narodowym Czytaniu „Balladyny”. Jeden z uczestników zaczął cytować ten utwór. Okazało się, że w szkole w Brańszczyku wiele lat temu działało koło teatralne „Piątaki”. „Balladynę” grali w 1992 r. - poinformowała Marta Gołębiewska. - Miło mi, że prawie wszyscy ówcześni aktorzy wyrazili gotowość do udziału w dzisiejszym Narodowym Czytaniu - dodała.
Opiekunami koła były Renata Bauer, Maria Kuś. W skansenie można było oglądać wystawę fotografii z inscenizacji „Balladyny” sprzed niemal 30 lat. Była ona też utrwalona na taśmach VHS, jednak do niedzielnego spotkania nie udało się odnaleźć tego nagrania. Marta Gołębiewska zaapelowała do osób posiadających film o podzielenie się nim z biblioteką.
W skansenie wystąpili: Teresa Uchal (Balladyna), Piotr Depta (Kirkor), Anna Bauer (Alina), Sylwia Podolecka-Iwańska (Wdowa) Kamilla Depta (Goplana), Wiesław Przybylski (Grabiec), Hubert Ginko (Skierka), Marta Gołębiewska (Chochlik).
- Gratuluję wspaniałego pomysłu, aby przypomnieć inscenizację, którą kiedyś wykonali uczniowie szkoły w Brańszczyku - podkreślił wójt Wiesław Przybylski.
W ramach niedzielnego spotkania biblioteka zorganizowała konkurs wiedzy o dramacie Słowackiego. W nagrodę można było otrzymać egzemplarze „Balladyny” z okolicznościowymi pieczątkami. Wszyscy goście otrzymali niespodzianki, a czytający „Balladynę” - dyplomy od wójta.
Była też muzyczna niespodzianka – piosenka Moniki Urlik „Nie wie nikt” w wykonaniu Zuzanny Ginko.
J.P.
























Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 08.09.2020 r., godz. 21.51
Brawo Pani Marto, w przeciwieństwie do Paziewskiego, Pani stawia na miejscowych.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta