Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 listopada 2024 r., imieniny Walerego, Wirgiliusza



Flaga Polski w Twoim oknie

(Zam: 02.05.2020 r., godz. 13.18)

  • Źródło: niepodlegla.gov.pl
Biuro Programu „Niepodległa” już po raz kolejny zaprasza do akcji #mojaflaga, czyli wywieszenia Biało-Czerwonej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ambasadorami akcji są wszyscy, którzy wywieszają flagę podczas świąt państwowych lub w ważnych momentach życia.

Aby wziąć udział w akcji wystarczy wywiesić Flagę Polski przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy, zrobić zdjęcie i udostępnić je w mediach społecznościowych z hasztagiem #mojaflaga.
W akcji #mojaflaga dotychczas brali udział miedzy innymi Marcin Gortat i Energa Basket Liga, Tour de Pologne i Czesław Lang oraz czołowi polscy lekkoatleci tacy jak Adam Kszczot, Konrad Bukowiecki, Paweł Wojciechowski czy Marcin Lewandowski. W promocję akcji angażowały się również Polski Komitet Olimpijski, Polska Liga Siatkowa czy profil Łączy Nas Piłka.
Więcej o fladze:
- Symbole narodowe, w tym m.in. flaga, są czynnikiem łączącym Polaków. Potwierdzają to badania Narodowego Centrum Kultury z 2016 roku dotyczące m.in. symboli państwowych. Znakomita większość Polaków (aż 94%) uznała wtedy, że patriotyzm polega m.in. na okazywaniu szacunku fladze i innym symbolom narodowym.
- Znaczenie bieli i czerwieni, kolorów nawiązujących do białego orła na czerwonej tarczy herbowej, zamanifestowano w spektakularny sposób m.in. 3 maja 1792 roku, czyli w pierwszą rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji. Kobiety okazywały poparcie dla Konstytucji wkładając białe suknie przepasane czerwoną wstęgą, a panowie – zakładając biało-czerwone szarfy. Było to najprawdopodobniej pierwsze publiczne i powszechne podkreślenie znaczenia połączenia tych kolorów. Biało-czerwone barwy towarzyszyły też Polakom w okresie Księstwa Warszawskiego i powstań narodowych.
- Pierwsza regulacja prawna dotycząca barw narodowych została przyjęta w 1831 roku przez Sejm Królestwa Polskiego. Uznano wtedy, że ze względu na potrzebę stworzenia wspólnego symbolu łączącego Polaków, będzie nim Kokarda Narodowa w kolorach białym i czerwonym.
- O fladze w kolorach białym i czerwony wspomniano po raz pierwszy w akcie prawnym w uchwale Sejmu Ustawodawczego z 1919 roku.
Oprac. J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta