Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 grudnia 2024 r., imieniny Honoraty, Zenona



Wpadajcie na „Roczniaka”
W piątek 5 września „Roczniak”, czyli koncert w Starym Browarze

(Zam: 03.09.2014 r., godz. 10.26)
Zagrają The Analogs, Lostbone, Pies Mazowiecki i Kami Kadze. Będzie można usłyszeć ciekawie zapowiadającą się mieszkankę – od punk rocka, poprzez metal i brzmienia inspirowane muzyczną sceną amerykańskiego Seattle lat 90.

Mija rok, od kiedy Wyszkowski Ośrodek Kultury Hutnik „Hutnik” i Wyszkowskie Stowarzyszenie Kultury Alternatywnej „Alternator” zorganizowali wspólnie pierwszy koncert zatytułowany „Piątek 13-tego”. Data kojarząca się z pechem im przyniosła powodzenie – od tego czasu wyszkowianie i przyjezdni, których na dobrych koncertach nie brakuje, mogli posłuchać rodzimych i przyjezdnych kapel m.in. Kabanos, SexBomba, Dahaca, Scarlet Skies, Bachor, Mahikan. W tym roku w miejskim parku w ramach „Palinocki” mogliśmy podziwiać m.in. Wparkustraszy, C.O.D.E, Experience, Antyradio Coverband. Różne gatunki muzyczne, grupy młode i te o ugruntowanej pozycji – to znaki rozpoznawcze koncertów organizowanych przez „Alternator” i „Hutnik”. Jak mówią przedstawiciele „Alternatora”, formuła, którą przyjęli na samym początku sprawdziła się, stąd też podczas „Roczniaka” 5 września w Starym Browarze również będzie można liczyć na różnorodność.

 
The Analogs
































Najbardziej znany to The Analogs – grupa powstała w 1995 r. w Szczecinie grająca punk rock. Są uważani za prekursorów street punka w Polsce. Mają na swoim koncie kilkanaście płyt, koncerty w kraju i za granicą, a ich recenzje można było przeczytać w tak znanych pismach jak „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik”, „Ślizg”. Ta popularność i wypłynięcie na szerokie wody to w dużej mierze zasługa oryginalnych tekstów Pawła Czekały (współzałożyciel grupy).

 
Lostbone































Wielbicieli metalu na pewno zainteresuje Lostbone, którzy gustują w takich odmianach tego gatunku jak trash, hardcore, death. Grają od dziewięciu lat, wydali trzy albumu. Grali u boku tak znanych zespołów jak Motorhead, Gojira, Soilwork, Coal Chamber, Cavalera Conspiracy, Six Feet Under, czy wśród polskich Acid Drinkers, Hunter, Kat & R, Frontside czy Proletaryat i in. W tej chwili promują wydany w 2012 r. album „Ominous” (światowa premiera byłą w 2013 r.) i szykują materiał na nowe wydawnictwo. Koncert w Wyszkowie będzie jednym z wielu, które jeszcze w tym roku planują w kraju i za granicą.

 
Pies Mazowiecki
































Zupełnie inną atmosferę zapewni Pies Mazowiecki z Mińska Mazowieckiego powstały w 2011 r. Na ich stronie internetowej czytamy „Grają brudną, energetyczną muzykę gitarową, w której słychać wpływy sceny Seattle z lat 90. Eksperymentują z brzmieniem, sięgają od psychodeli przez punk, stoner rock po muzykę akustyczną. W ich twórczości słychać umiłowanie hard rocka lat 70. i 90. Zwracają szczególną uwagę na teksty.”, a na ich brzmienie miały wpływ „Nirvana, Sonic Youth, Melvins, Pixies, Mudhoney, Radiohead, Mad Season, Carusella, Dyse, Black Sabbath, Jimi Hendrix, Colour Haze, Alice in Chains, The Stoogies, Joy Division, Bob Dylan, Led Zeppelin, Monotonix, Pearl Jam, Screaming Trees, Velvet Underground, the Beatles I wiele, wiele innych…”.
Znakiem rozpoznawczym Psa Mazowieckiego są polskie teksty oraz energia na scenie. Mają już na swoim koncie pewnie sukcesy, m.in. zajęcie pierwszego miejsca w plebiscycie na najlepszą mińską kapelę, wyróżnienie przez Piotra Metza w konkursie Skoda Auto Muzyka, wyróżnienie w konkursie kapel rockowych „Dobra strona rocka”.

 
.


































Koncerty organizowane przez „Alternator” i „Hutnik” powoli dopracowują się swojej marki. Coraz więcej nowych zespołów zgłasza się do stowarzyszenia z chęcią zagrania i zaprezentowania się przed publicznością. 5 września swoją szansę dostał zespół Kami Kadze – tego dnia zadebiutuje przez publicznością. Powstał w Wyszkowie, choć żaden z muzyków stąd nie pochodzi. Spotkali się w jednej pracy. We wrześniu 2013 r. udało się zorganizować pierwszą próbę. Piszą o sobie: „Początki nie były łatwe. Byliśmy zmuszeni do częstych zmian sal prób i szukania nowych. Próby odbywały się pod Wyszkowem – dzięki gościnności perkusisty w MDK Pułtusk – skąd niestety zostaliśmy wyproszeni, a nawet w 22-metrowym mieszkaniu basisty, gdzie udawało nam się pomieścić cały zespół, razem z perkusją. Początkowo zespół miał grać wyłącznie covery. Z czasem jednak zaczęliśmy pisać własne teksty i ta droga jest znacznie przyjemniejsza, choć nadal chętnie gramy utwory innych zespołów. Muzyka to dla nas przede wszystkim zabawa, nie jesteśmy profesjonalistami”.
Wokalistą jest pochodzący z Pułtuska „Macho” Marcin Zając, gitarzystą pochodzący z Mazur, Jacek, który jest też autorem muzyki. Na gitarze basowej gra, pochodzący z Kujaw, Jakub Piekacz (autor wszystkich tekstów kapeli), na perkusji – pochodzący z okolic Wyszkowa, Marcin Tarnażewski.
Promocja młodych zespołów to jeden z celów „Alternatora”. Już teraz w kolejce na pokazanie się w Wyszkowie czeka około dziesięć zespołów, które zgłosiły się do stowarzyszenia. Być może taką szansę dostaną 28 listopada podczas kolejnej imprezy planowanej w Starym Browarze. Wśród najbliższych planów stowarzyszenia jest też kolejny wieczór poezji w „Zebrze” 20 września.
Tymczasem zapraszamy 5 września do Starego Browaru na „Roczniaka”. Początek koncertu o godz. 17.00. Bilety w cenie 15 zł do kupienia w WOK „Hutnik”.
J.P.

Foto
Roczniak

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta