Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 listopada 2024 r., imieniny Walerego, Wirgiliusza



Obrona terytorialna w gotowości

(Zam: 12.03.2020 r., godz. 11.02)

Od 12 marca do odwołania zmienia się model funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) - ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Całość formacji przechodzi w stan 12-godzinnej gotowości do działania. Wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach wojskowych wchodzą w 6-godzinną gotowość do podjęcia działań. To odpowiedź WOT na zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Na obecnym etapie bezpośrednia walka z koronawirusem nie jest możliwa, dlatego Wojska Obrony Terytorialnej w ramach działań Sił Zbrojnych RP będą podejmowały szeroko zakrojone działania profilaktyczne. Działalność szkoleniowa Wojsk Obrony Terytorialnej zostanie ograniczona, zmianie ulegnie model pracy i służby oraz zostaną wdrożone rozwiązania profilaktyczne skutkujące ograniczeniem ryzyka transmisji koronawirusa na/przez żołnierzy WOT i członków ich rodzin.
Żołnierze WOT będą wspierać służby specjalistyczne, odciążać cywilną służbę zdrowia, wspierać opiekę osób starszych oraz edukować otoczenie i personel własny w celu ograniczenia skutków rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.
Działania Wojsk Obrony Terytorialnej będą się skupiały na trzech głównych obszarach:
- Obszar 1: wspieranie Policji, Straży Granicznej, wojewodów oraz władz samorządowych w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa oraz wsparcie opieki nad osobami zakażonymi, przebywającymi w kwarantannie oraz osobami starszymi.
Zadanie to będzie realizowane poprzez selektywną aktywację żołnierzy WOT posiadających kompetencje: ratowników medycznych, pielęgniarek, farmaceutów, żołnierzy z uprawnieniami KPP (kwalifikowanej pierwszej pomocy) – dotyczy to tylko tych żołnierzy, którzy na co dzień nie realizują zadań na rzecz służby zdrowia. Zadanie to będzie dotyczyło też kierowców, logistyków, obsług agregatów prądotwórczych, obsług zestawów oświetleniowych, psychologów oraz informatyków.
Siły te będą utrzymywane w 6-godzinnej gotowości do działania.
Przewiduje się również możliwość wsparcia cywilnych służb medycznych w celu ich odciążenia od działalności bieżącej. Żołnierze OT – ratownicy medyczni oraz posiadający kursy KPP otrzymają do ich dyspozycji wyposażenie medyczne w celu wykorzystania w miejscu zamieszkania i pracy.
- Obszar 2: ograniczanie ryzyka transmisji koronawirusa „na” oraz „przez” żołnierzy WOT i członków ich rodzin.
Zadanie to będzie realizowane w myśl zasady, że „tylko zdrowi, możemy wspierać lokalne społeczności”. W tym celu zmieniony zostanie model toku pracy i służby.
Do końca kwietnia 2020 r. żołnierze OT będą zwolnieni ze szkoleń rotacyjnych realizowanych w jednostkach wojskowych, w tym samym czasie nie będą realizowane szkolenia zintegrowane oraz podstawowe i wyrównawcze żołnierzy OT. Oznacza to, że planowane na najbliższy weekend wcielenia na terenie województw: świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, małopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego nie odbędą się.
Zostaną zorganizowane dodatkowe szkolenia żołnierzy z wykształceniem medycznym i farmaceutycznym nie realizujących zadań na rzecz służby zdrowia oraz żołnierzy z kwalifikacjami KPP.
- Obszar 3: edukacja personelu i otoczenia w zakresie profilaktyki i zapobiegania zakażeniom.
Zadanie to jest realizowane w ramach komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej, za pośrednictwem środków elektronicznych oraz ulotek i informacji dystrybuowanych w miejscach służby i pracy.
W ramach szeroko stosowanej profilaktyki odwołany został udział żołnierzy WOT we wszystkich służbowych przedsięwzięciach zagranicznych. Dowódca WOT zalecił również ograniczenia prywatnych podróży zagranicznych przez żołnierzy i pracowników. Części personelu cywilnego została umożliwiona praca zdalna.
Na chwilę obecną WOT wspiera funkcjonariuszy Straży Granicznej na punktach kontrolnych na granicy województwa śląskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Wsparcie realizowane jest poprzez wystawienie namiotów, środków transportu oraz masztów oświetleniowych. Na wniosek wojewody dolnośląskiego realizowane jest wsparcie transportowe. Na terenie całego kraju żołnierze WOT objęli opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Wsparcie polega na izolowaniu kombatantów od potencjalnych źródeł zakażenia wirusem poprzez pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb (zakupy, transport).
Dowódcy Brygad OT utrzymują kontakcie z wojewodami i biorą udział w posiedzeniach WCZK.
W celu szybszej koordynacji przedsięwzięć z ramienia dowództwa WOT zostali delegowani oficerowie łącznikowi do Ministerstwa Zdrowia. Trwa planowanie dalszego zaangażowania.
- Zapobieganie i opóźnianie rozprzestrzeniania koronowirusa wymaga podjęcia szybkich działań właśnie teraz - na wczesnym etapie kiedy istnieje jeszcze możliwość wpływu na tempo i zasięg jego transmisji. W tym celu Wojska Obrony Terytorialnej zmieniają model funkcjonowania formacji ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy” – powiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT.
Oprac. J.P.

Komentarze

Dodane przez Mieszkaniec, w dniu 12.03.2020 r., godz. 11.23
Może lepiej przeszkolić pracowników wyszkowskiego ZUSU bo nie mają pojęcia o czym mówią minister swoje A oni własne teorie i wprowadzają ludzi w błąd jak zwykle pierdzą w stołki za nasze podatki
Dodane przez Anonim, w dniu 12.03.2020 r., godz. 12.31
Brŕ Zgadzam się osobiście podają błędne info A i tel.są zbyt zajęci żeby odebr. Może się wypalił i jak ordynator wewnętrznego np.
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 12.03.2020 r., godz. 15.17
Żądamy niezwłocznego zawieszenia wszystkich mszy i innych religijnych zgromadzeń, w tym rekolekcji, w kościołach obrządku rzymskokatolickiego oraz wszelkich zbiorowych celebracji w świątyniach innych wyznań. Celebracje te stanowią ogromne zagrożenie epidemiczne dla wszystkich Polek i Polaków. Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w mszach uczestniczy około 25 procent populacji Polski (38% spośród zobowiązanych). Te 25 procent może zagrozić nie tylko sobie, ale także życiu i zdrowiu 75-procentowej większości. Kategorycznie żądamy, by nas przed tym zagrożeniem uchronić. Dlaczego ta sprawa jest ważna? 11 marca rząd ogłosił decyzję o prewencyjnym zawieszeniu działania uczelni, szkół, przedszkoli i placówek kulturalnych. Wobec tak radykalnego kroku całkowicie niezrozumiałe jest wyłączenie spośród tych instytucji kościołów i związków wyznaniowych, które stwarzają co najmniej takie samo zagrożenie. Celebracja mszy dominującego w Polsce obrządku rzymskokatolickiego wiąże się z rytuałami bardzo wysokiego ryzyka epidemicznego, jak zanurzanie palców w wodzie święconej, doustne przyjmowanie komunii, czy podawanie ręki na znak pokoju. A przecież długotrwałe zgromadzenie dużej grupy ludzi na ograniczonej powierzchni jest w czasie epidemii groźne samo w sobie. Wobec tych zagrożeń i wobec faktu, że kościół włoski dekretem konferencji biskupów całkowicie zawiesił odprawianie nabożeństw, wprost niepojęta jest decyzja Episkopatu podana przez abp Gądeckiego o planowanym zwiększeniu liczby mszy w Polsce, i to bez rezygnacji z wymienionych wyżej ryzykownych zachowań. Kościół nie jest państwem w państwie, tylko instytucją jak każda inna, działającą na terytorium naszego kraju i jako taka musi podlegać świeckim normom, regulacjom i nakazom prawa, ponieważ służą one bezpieczeństwu i dobru wszystkich obywatelek i obywateli - zarówno tych wierzących, jak i tych niewierzących. Musi im podlegać zawsze i bezwarunkowo, na równych prawach z innymi organizacjami. A już szczególnie w dobie zagrożenia ogólnokrajową i ogólnoświatową epidemią.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta