Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 listopada 2024 r., imieniny Natalii, Zdzisława



Powrót do bajki

(Zam: 24.02.2020 r., godz. 10.22)

Któż z nas nie tęskni za uporządkowanym światem, gdzie wszystko ma swoje miejsce i sens? Teatr Niezbędny sięgnął po tekst Hanny Krall „Gdzie się podziała nasza bajka”, w którym pokazuje, że nawet w świecie opowieści dla dzieci musi być określona hierarchia, dobro i zło, bohater i antybohater.

Teatr Niezbędny dwa lata temu w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” zaprezentował „Smoka” rosyjskiego dramatopisarza Eugeniusza Szwarca. Było to przedsięwzięcie bardzo dobrze przyjęte przez wyszkowską publiczność. Niedzielną premierę spektaklu „Gdzie się podziała nasza bajka” grupa też chyba musi uznać za udaną - widownia oklaskiwała aktorów na stojąco. Tym razem Teatr Niezbędny wziął na warsztat tekst znanej reportażystki Hanny Krall - kompilację kilku znanych bajek dla dzieci, w których występują takie postacie jak Jaś i Małgosia, Wilk, Kopciuszek. Żadna z tych historii w tej opowieści nie może się zakończyć, bowiem postacie migrują między bajkami zaburzając ich pierwotny sens. A przecież „Nie ma radości bez smutku”, nie ma zła bez dobra. Jak mówi jeden z bohaterów „Zrozumcie, ktoś musi to na siebie wziąć. W każdej bajce musi być ktoś zły, inaczej dzieci nie wiedziałyby, kto jest dobry”. Dlatego bohaterowie wracają do swoich bajek, by mogły zostać opowiedziane tak, jak założyli ich autorzy. Ten sens polegający na istnieniu różnych odcieni życia pokazuje młodym widzom Teatr Niezbędny. Podczas premiery, która odbyła się 23 lutego w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” większość widzów stanowili jednak dorośli. Efekt pracy grupy obserwowali m.in. rodziny, przyjaciele i współpracownicy teatru, aktorzy, których pamiętamy ze „Smoka” i in. Teatr zamierza zaprezentować spektakl podczas kolejnych pokazów przeznaczonych dla najmłodszych.
„Co się stało z naszą bajką” wyreżyserował Piotr Adler, który do tekstu Hanny Krall dopisał, za zgodą autorki, alternatywne zakończenie, również prezentowane podczas premiery.
- Opracowując scenariusz skontaktowałem się z Hanną Krall. Pokazałem jej swoją wersję. Stwierdziła „upiększanie świata nie jest moją domeną” i zaproponowała, by zagrać jej spektakl z moim zakończeniem, co w pracy nad nim dodało mi skrzydeł - stwierdził Piotr Adler.
W spektaklu wystąpili: Joanna Adler, Lidia Błachnio, Anna Chmielak, Agnieszka Głowacka, Marta Grus, Honorata Piotrowska, Jolanta Wiśniewska, Jolanta Wnuk, Piotr Adler i Tomasz Ponichtera. Za scenografię i jej montaż odpowiedzialni byli Akademia Umiejętności Pan Hilary, Bartłomiej Adler, Krzysztof Jastrzębski. Lalki przygotowała Marzena Szulc, kostiumy - Teatr Niezbędny. Charakteryzację wykonała Magda Jezierska Make-Up Studio. Wykorzystano muzykę Fostera Stephena Collinsa, słowa piosenki napisał Piotr Adler, a nagrano ją w studiu nagrań Studio RG. W scenografii wykorzystano zdjęcia Woytka Smółkowskiego. Spektakl wyprodukowała Akademia Umiejętności Pan Hilary. Realizacją dźwięku zajął się Bartłomiej Adler, realizacją oświetlenia Marcin Stokowski (WOK „Hutnik”). Plakat zapowiadający spektakl zaprojektował Woytek Smółkowski. Wszystkim współtwórcom przedsięwzięcia podczas premiery dziękował Piotr Adler. Kwiatów nie szczędziła im także publiczność.
J.P.


























Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta