Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 listopada 2024 r., imieniny Natalii, Zdzisława



Zawsze blisko morza

(Zam: 22.02.2020 r., godz. 19.42)

W Wyszkowie uczczono 100-lecie zaślubin Polski z morzem. W Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” odbyła się uroczystość połączona z koncertem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Zanim goście zgromadzili się w „Hutniku” część z nich udała się na ul. Strażacką, by przed tablicą poświęconą ludziom morza złożyć wieńce.
W „Hutniku” gościli m.in. burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Kołobrzegu Antoni Szarmach, wiceprezes Ligi Morskiej i Rzecznej Marek Padjas, przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Piórkowska. Ich obecność miała związek z honorowym patronatem, który nad obchodami w Wyszkowie pełnili burmistrz Grzegorz Nowosielski, prezes LMiR kpt. ż. w. Andrzej Królikowski, burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska, prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska.
Wśród gości byli też przedstawiciele samorządu powiatu wyszkowskiego, przedstawiciele służb i stowarzyszeń mundurowych, duchowni i in. Uroczystość współorganizowali Urząd Miejski w Wyszkowie i oddział Ligi Morskiej i Rzecznej, którego prezes Elżbieta Kasińska zabrała głos.
- Związek Wyszkowa z morzem jest od wielu lat silnie umocowany na tych ziemiach. Zawiązane jeszcze przed wojną koło Ligi Morskiej i Rzecznej kształtowało wielu marynarzy naszej ziemi. Jest wśród nas wielu kapitanów żeglugi wielkiej, którzy krzewią miłość do morza, patriotyzm - stwierdziła. - To dla nas niesamowite przeżycie, że miasto śródlądowe od lat stara się pielęgnować tradycję morską. Dziś są to nasze śródlądowe zaślubiny z morzem.
Elżbieta Kasińska wspomniała o rejsach, które na tratwie „Pielgrzym” wyszkowianie odbyli na trasie Wyszków-Gdańsk, Kraków-Kołobrzeg.
- O rejsie, Lidze Morskiej i Rzecznej i w Wyszkowie było głośno nie tylko w Polsce , ale i na całym świecie dzięki klubowi krótkofalarskiemu, uczniom z Brańszczyka i ich opiekunowi Pawłowi Różańskiemu. Cieszę się, że możemy promować wartości Ligi - dodała Elżbieta Kasińska.
- Dziękuję, że byliście z nami w czasie obchodów 100 rocznicy zaślubin - zabrała głos burmistrz Hanna Pruchniewska. - Z Wyszkowa do Pucka jest tylko 372 km i związek tych dwóch miast wydaje się silny - dodała. - Współcześnie, także dzięki takim działaniom jak te realizowane w Wyszkowie, cały kraj mówi o tym, że Polska stała się prawdziwie niepodległa 10 lutego 1920 r., bo jaka to by była niepodległość bez morza - dodała zwieńczywszy przemówienie zaproszeniem do Pucka.
Antoni Szarmach wspomniał o maszcie z tratwy „Pielgrzym”, który został zamocowany w Kołobrzeg przy pomniku 100-lecia LMiR.
- Z kolei Maszt w Wyszkowie jest przy kotwicy, która została przywieziona z Kołobrzegu. Niebawem podobny maszt stanie też w Pucku - zaznaczył wspominając o planowanym rejsie „Pielgrzyma”
Wśród przemawiających był też m.in. prezes Związku Piłsudczyków w Wyszkowie Sylwester Raniszewski, który podarował oddziałowi Ligii kopie czasopisma „Żołnierz Polski” z 1920 r.
Podczas uroczystości przedstawiciele Ligi wręczyli podziękowania osobom wspierającym jej poczynania. W ten sposób docenili Irenę Zdunek, Adama Janusa, Pawła Trzcińskiego, Hannę Pruchniewską, burmistrz Anetę Kowalewską, Pawła Różańskiego. Paweł Różański za wykonanie 100 łączności na 100-lecie Polski został uhonorowany medalem za zasługi dla LMiR. Liga wyróżniła też Wojciecha Chodkowskiego - pomysłodawcę budowy tratwy „Pielgrzym” i rejsów.
Spotkanie było okazją do obejrzenia zdjęć z wyprawy „Od Tatr do Bałtyku”.
Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego składał się z dwóch części patriotycznej i rozrywkowej, a artyści rozpoczęli od „Hymnu do Bałtyku”.
J.P.












































Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta