Szkoła w Olszance większa i nowocześniejsza
(Zam: 01.02.2020 r., godz. 20.40)Gości witała dyrektor Szkoły Podstawowej w Olszance Dorota Kalinowska. Wśród nich byli m.in. zastępca dyrektora ostrołęckiej delegatury Kuratorium Oświaty Mirosław Grzyb, zastępca burmistrza Aneta Kowalewska, wójt gminy Somianka Andrzej Żołyński, przedstawiciele Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego „Przyjazny Krąg” (organ prowadzący szkołę) oraz dyrektorzy szkół podległych tej organizacji, sołtys Olszanki Zdzisław Bryk, sołtys Sitna Jadwiga Ickiewicz.
Uchwałę w sprawie rozbudowy szkoły stowarzyszenie podjęło w 2018 r. Prace rozpoczęły się w lipcu 2019 r. Dobudowana część budynku zajmuje 183 m kw. Wykonana została z 18 modułów, w których są zorganizowane 3 sale lekcyjne, pokój nauczycielski i kancelaria dyrektora, łazienki, szatnia, podjazd dla niepełnosprawnych. Nowe pomieszczenia wyposażono w nowe meble. Każda sala lekcyjna ma tablicę multimedialną z projektorem oraz niezbędne pomoce dydaktyczne.
Otwierając nowe pomieszczenia goście przecięli wstęgę. Ks. Kazimierz Wądołowski poświęcił sale, a także krzyże, które zawisną w każdej z nich.
- Jesteśmy przekonani, że oddane do użytku pomieszczenia przyczynią się do poprawy warunków nauki i pracy. Nowa część posiada bezkolizyjne połączenie z budynkiem szkolnym i estetyczne zaplecze sanitarne. Jest przystosowane do korzystania przez osoby niepełnosprawne – zabrała głos prezes Stowarzyszenia „Przyjazny Krąg” Anna Kmoch. – Uczniowie, piękny budynek to tylko część szkoły. Zasadniczą wartość stanowicie wy. Pragniemy, by było to dla was miejsce, do którego będziecie przychodzić chętnie każdego dnia. To waszymi marzeniami i sukcesami wypełnią się mury tej szkoły. To wasze osiągnięcia będą stanowić jej dorobek.
Jak podkreśliła prezes, realizacja rozbudowy była dużym wyzwaniem dla zarządu stowarzyszenia.
- Cieszymy się, że inwestycja zakończyła się po przezwyciężeniu wielu trudności pojawiających się w trakcie realizacji. Śmiało mogę powiedzieć, że dzisiejszy dzień jest szczególnym świętem dla wszystkich. Czujemy wielką radość i ogromną satysfakcję, że udało się doprowadzić do końca to wyjątkowo duże przedsięwzięcie – oznajmiła.
Anna Kmoch podziękowała wszystkim, którzy służyli pomocą, wsparciem finansowym, doradztwem w trakcie realizacji tego zadania.
- Z taką pasją i miłością, jaką macie państwo do tej szkoły, nie ma takiej rzeczy, która nie mogłaby się wam udać – podkreśliła Aneta Kowalewska, gratulując realizacji przedsięwzięcia.
- Jestem pod wrażeniem, bo w dzisiejszych czasach to rzadkość, by szkoła i to nie prowadzona przez samorząd, rozbudowywała się. Kieruję ukłony w kierunku do osób, które przyczyniły się do stworzenia komfortowych warunków edukacji na miarę XXI wieku – zaznaczył Mirosław Grzyb. – Krzyż jest odzwierciedleniem doświadczeń pokoleń Polaków. Cieszę się, że z Bogiem w sercu i z modlitwą na ustach zaczyna się nowy etap w historii tej szkoły.
Wspomnienia na temat placówki snuła poprzednia dyrektor Maria Garbarczyk. Jak mówiła, budynek został wniesiony w latach 60. w czynie społecznym, a mieściły się w nim klasy oraz mieszkania dla nauczycieli. Wcześniej kształcenie odbywało się w drewnianym budynku z trzema klasami i mieszkaniem dla kierownika szkoły. Jak wspomniała, szkołą kierował wówczas Piotr Morka, do dziś dobrze wspominany przez mieszkańców jako mądry kierownik i animator życia kulturalnego oraz społecznego Olszanki i Sitna. Przez lata szkoła podlegała licznym reformom, także tej z lat 90 XX w., przywracającej gimnazja.
- Obniżenie stopnia organizacji szkoły do 6 klas powodowało, że była mniejsza liczba uczniów. Samorządy borykały się z ich utrzymaniem. Wielu groziła likwidacja. Naszą szkołę spotkałby taki los, gdyby nie stowarzyszenie „Przyjazny Krąg”, które przejęło naszą szkołę oraz placówki w Łosinnie i Kręgach. Dzięki niemu i jego dobrej pracy możemy się dziś spotkać na tak miłej uroczystości – stwierdziła Maria Garbarczyk.
Stowarzyszenie Społeczno-Oświatowe „Przyjazny Krąg” jest organem prowadzącym Szkołę Podstawową w Olszance od 1 września 2012 r. Początkowo była to placówka sześcioklasowa z oddziałem przedszkolnym. Uczęszczało do niej 48 uczniów, a do oddziału przedszkolnego 15 dzieci. Od września 2014 r. w budynku rozpoczęło działalność Niepubliczne Przedszkole Twórcze „Domisiowe Przedszkole”. Od 2017 r. to szkoła ośmioklasowa z oddziałem przedszkolnym. Obecnie uczy się w niej 76 osób, a z oddziału przedszkolnego korzysta 8. Zatrudnionych jest 19 nauczycieli, 2 pracowników obsługi i 1 administracji.
- Wszyscy z dużym zaangażowaniem tworzą przyjazną atmosferę szkoły i motywują uczniów do rozwijania talentów oraz osiągania sukcesów – podkreśliła dyrektor Dorota Kalinowska.
Szkoła realizuje różnorodne projekty, dzięki którym wzbogaciła się o sprzęt audiowizualny, laptopy, drukarki (w tym 3D), tablety, pomoce do robotyki i in. Uczniowie mogą brać udział w zajęciach rozwijających i wyrównawczych, konkursach, apelach, uroczystościach prezentując swoje zdolności, umiejętności. Korzystają z patio z miejscem do spacerów, tenisa stołowego, organizacji uroczystości. Do dyspozycji mają też plac zabaw, boisko do piłki siatkowej, bieżnię na 100 m, boisko trawiaste i miejsce do trenowania skoku w dal.
Piątkową uroczystość zwieńczył występ uczniów i wspólny poczęstunek.
J.P.
Komentarze
Można.?
Dodane przez Bŕrrrr, w dniu 02.02.2020 r., godz. 14.28
Czyli jednak się opłaca? a Pan burmistrz zlikwidował...
Dodane przez Bŕrrrr, w dniu 02.02.2020 r., godz. 14.28
Czyli jednak się opłaca? a Pan burmistrz zlikwidował...
Dodane przez Anonim, w dniu 03.02.2020 r., godz. 10.49
Brawo dla odważnych. Warto przeciwstawić się ZŁU.
Brawo dla odważnych. Warto przeciwstawić się ZŁU.
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl