Prawdziwe piękno kolędy
(Zam: 17.01.2020 r., godz. 09.30)Dom Pomocy Społecznej w Niegowie, w którym odbyło się to spotkanie, prowadzi Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego. Dyrektor DPS s. Cecylia Lewandowska otwierając koncert zachęcała do szukania prawdziwego sensu kolędy.
- Ta bożonarodzeniowa pieśń staje się jednym komercyjnych produktów, nachalnie towarzysząca zakupom w supermarketach, dołączona do czasopism w formie płyt, traktowana jako trampolina do kariery wątpliwej jakości artystów - stwierdziła. - Przypominamy sobie historię kolędy, by na nowo doświadczyć jej wyjątkowości i piękna, które coraz skuteczniej usiłuje nam zabrać popkultura. Ze świętym Mikołajem już się jej udało, ale nie dajemy sobie zbanalizować kolędy. Dlatego też jest nasze spotkanie, nasze kolędowanie - zaznaczyła.
Wraz z dyrektor DPS koncert otworzył wicestarosta Leszek Marszał, który odniósł się do działalności sióstr.
- Ta ciężka praca wykonana przez opiekunów, dyrekcję została doceniona m.in. w roku ubiegłym poprzez Nagrodę Starosty Powiatu Wyszkowskiego w dziedzinie pomoc społeczna, która otrzymała siostra dyrektor – zaznaczył. - Cieszę się, że tak dużo osób przyjęło zaproszenie na dzisiejszą Kolędnicę. Wiem, że dla opiekunów, wychowawców przygotowania były trudne. Spotkanie to ma charakter integracyjny, skierowane jest do dzieci, młodzieży, dorosłych. Poprzez wspólne kolędowanie uwielbiamy miłość Boga, który narodził się dla nas wszystkich i przyniósł nam pokój. Święty Jan Paweł II mówił, że poprzez śpiew możemy przeżywać wiarę jako żywą radość i miłość. Tego wam dziś życzę.
Członek Zarządu Powiatu Teresa Czajkowska odczytała list od wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła skierowany do organizatorów kolędnicy. Napisał w nim m.in. „Pragnę wyrazić uznanie dla artystów, którzy zaprezentują dziś swoje umiejętności. Występ ten będzie potwierdzeniem ich zdolności pokonywania własnych ograniczeń, a tym samym pięknym uwieńczeniem dotychczasowego etapu rehabilitacji. Nie wątpię, że radość z udziału w przeglądzie i satysfakcja, którą daje aplauz słuchaczy okażą się doświadczeniami o ważnym znaczeniu dla rozwoju mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w sferze społecznej i emocjonalnej. Sukcesy kolędników to zasługa całego zespołu domu. Na ręce wielebnej siostry składam wyrazy szacunku dla wysiłku wkładanego we wszechstronną, kompetentną i pełną czułości troskę dla podopiecznych. Za nieustanną gotowość do osobistego poświęcenia i imponujące efekty pracy serdecznie dziękuję siostrom samarytankom i osobom świeckim zatrudnionym w placówce”.
Wśród gości koncertu byli przedstawiciele władz powiatu, gminy Zabrodzie, instytucji działających w powiecie wyszkowskim, a także młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie. Obecna była też Matka Generalna Zgromadzenia s. Anuncjata Zdunek.
Jako pierwsi zaśpiewali członkowie chóru z Liceum im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie oraz goście z Środowiskowego Domu Samopomocy w Miedznie. Następnie słuchacze mogli podziwiać reprezentacje placówek działających w powiecie wyszkowskim. Wystąpili podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Wyszkowie, Środowiskowego Domu Samopomocy „Soteria”, Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie, Środowiskowego Domu Samopomocy „Drogowskaz w Wyszkowie, Domu Pomocy Społecznej „Fiszor” w Gaju, Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wyszkowie i Domu Pomocy Społecznej w Niegowie. Uczestnicy w większości wykonali kolędy, choć zdarzały się także i przedstawienia. Każdy z występujących otrzymał upominek. Ważniejsze były jednak chyba gorące brawa i wzruszenie, jakie towarzyszyło widzom. O tych emocjach mówiła pod koniec koncertu Teresa Czajkowska.
- Było pięknie, wzruszająco. Słuchając was, nie po raz pierwszy zresztą, pomyślałam, że bez was ten świat nie byłby tak dobry, nie przybliżał nas tak do rzeczywistości. Jesteście tacy autentyczni, szczerzy w tym co robicie – zaznaczyła. - Siostrze dyrektor, jako głównemu organizatorowi, dziękuję szczególnie - inspiruje nas już i gromadzi tu po raz szósty, byśmy wspólnie oddawali hołd Bogu, krzewili tradycję chrześcijańską, jakże przecież polską - dodała.
J.P.
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl