Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 listopada 2024 r., imieniny Natalii, Zdzisława



Zbiórka datków na popiersie marszałka

(Zam: 23.12.2019 r., godz. 10.03)

Przed zabytkową plebanią przy Sanktuarium św. Idziego ma zostać odsłonięte popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego. Społeczny komitet na rzecz jego budowy rozpoczął zbiórkę pieniędzy.

Społeczny komitet prowadzi zbiórkę publiczną od 1 grudnia. Wolontariusze kwestowali m.in. podczas wigilii samorządowej, która odbyła się w hali WOSiR 20 grudnia. Uzyskali w jej trakcie 1242,62 zł. W czasie tego wieczoru przedstawiciel pomysłodawców prezes Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie Sylwester Raniszewski przedstawił założenia tego przedsięwzięcia.
- Związek Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański od kilku lat prowadził starania, aby na terenie powiatu wyszkowskiego, w jego centrum, w Wyszkowie powstał pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Starania te zaczynają się urzeczywistniać – podkreślił. – 8 listopada 2019 r. został powołany komitet społeczny na rzecz budowy popiersia marszałka, a 14 listopada została zarejestrowana zbiórka publiczna w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Jak poinformował, w skład komitetu wchodzą przedstawiciele Starostwa Powiatowego, gminy Wyszków, duchowni, członkowie Związku Piłsudczyków i mieszkańcy.
- Popiersie stanie w miejscu szczególnym dla historii Wyszkowa – przed zabytkową plebanią, która była świadkiem ważnych, nie tylko dla miasta, wydarzeń – zaznaczył Sylwester Raniszewski. – Realizacja wiąże się z kosztami, którym sami nie jesteśmy w stanie sprostać. Prosimy państwa o wsparcie. Na konto wpłynęły już pierwsze środki od mieszkańców i przedsiębiorców.
Odsłonięcie popiersia ma nastąpić 15 sierpnia 2020 r. podczas obchodów 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej.
- Zdecydowaliśmy się na skromne popiersie, a nie pomnik, bo marszałek Piłsudski był człowiekiem niezwykle skromnym, mało wymagającym dla siebie. Najważniejsza była dla niego budowa niepodległego państwa polskiego – stwierdził prezes. – Nasz związek chce przede wszystkim eksponować dokonania i czyny marszałka, tym bardziej, że historia naszego miasta jest związana z Józefem Piłsudskim. Po upadku Powstania Styczniowego Wyszków decyzją ówczesnego cara na kilkadziesiąt lat utracił prawa miejskie. Puszcza Biała i Kamieniecka była miejscem licznych walk i potyczek z wojskiem carskim. Marszałek Józef Piłsudski 4 lutego 1919 r. przywrócił prawa miejskie Wyszkowowi. W tym roku minęła 100 rocznica tego wydarzenia. Józef Piłsudski nadał prawa kombatanckie bohaterom walk o wolną Polskę, powstańcom, legionistom, żołnierzom. Opieką objął rodziny poległych – dodał.
Zbiórka ma być też realizowana m.in. podczas uroczystości patriotycznych, kulturalnych organizowanych na terenie powiatu.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 24.12.2019 r., godz. 17.53
Lepiej byłoby gdyby zbierali na chore dzieci.
Dodane przez Adam, w dniu 27.12.2019 r., godz. 09.56
Kolejny pomnik... I po co?
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 27.12.2019 r., godz. 13.06
Setna rocznica Bitwy Warszawskiej to wielkie święto. Odsłonięcie w Wyszkowie popiersia Piłsudskiego z tej okazji jest świetnym pomysłem i ukoronowaniem wielu działań wyszkowskich Piłsudczyków. Dobrze byłoby, gdyby do tego doszło wiele innych działań edukacyjnych, ponieważ jak widać z poprzednich wpisów świadomość narodowa dla niektórych osób to jakaś abstrakcja.
Dodane przez Anonim, w dniu 27.12.2019 r., godz. 13.59
Po prostu ty jesteś dla ludzi abstrakcją
Dodane przez Bŕrrrr, w dniu 28.12.2019 r., godz. 11.11
Panie Głowacki z całym szacunkiem do pańskiej osoby.Czy życie ludzkie A tym bardziej dziecka nie jest ważniejsze od popiersia.?
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 28.12.2019 r., godz. 15.07
Że też w naszym mieście niema jeszcze pomników : Wojtyłły, Dmowskiego, Kaczyńskiego (obojętne którego), Mariana Banasia, Glapińskiego (wraz z sekretarkami), księdza Jankowskiego i paru innych jeszcze. Głowacki, głowa do góry i do roboty! Na początek może ufunduj pomnik Macierewicza Samotrzeć ( wraz z Misiewiczem i Jannigerem).
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 28.12.2019 r., godz. 19.48
Wpis – godz. 11.11. Nie ma takiego dylematu. Należy wspierać zarówno chore dzieci jak i pamięć historyczną.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta