Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 listopada 2024 r., imieniny Natalii, Zdzisława



„Traktujecie edukację naszych dzieci jak remont chodników”

(Zam: 19.12.2019 r., godz. 09.13)

Mieszkańcy Skuszewa sprzeciwiają się zamiarowi likwidacji miejscowej szkoły filialnej. W liście, który zamierzają skierować do władz miejskich, oceniają ten pomysł jako nieprzemyślany „Oszczędności finansowe, na które się Państwo powołują, są bardzo wątpliwe. Straty dla lokalnej społeczności - bardzo duże i trudne do policzenia. Bezpieczeństwo naszych dzieci - zagrożone.” - piszą.

Poniżej treść listu mieszkańców:
„My, mieszkańcy wsi Skuszew, chcemy wyrazić swój zdecydowany sprzeciw wobec pomysłu likwidacji szkoły w Skuszewie będącej Filią Szkoły Podstawowej nr 3. im. Jana Hempla w Wyszkowie.
W dniu 09.12.2019 r. na spotkaniu z rodzicami dzieci uczęszczających do oddziału Filialnego zostaliśmy poinformowani przez Zastępcę Burmistrza Wyszkowa Panią Anetę Kowalewską o pomyśle likwidacji naszej Filii. Decyzja ta miała być podyktowana tylko i wyłącznie oszczędnościami budżetowymi.
Z informacji przekazanych na spotkaniu wynika, że gminny budżet na cele oświatowe wynosi ponad 60 mln zł, z czego całkowite roczne koszty utrzymania Filii w Skuszewie to około 300 tys. zł., czyli około 0,5% budżetu. Na to składają się pensje nauczycieli oraz utrzymanie budynku. Z tego wyliczenia wynika, że koszty utrzymania naszej szkoły są niewielkie i praktycznie niezauważalne dla budżetu. Stąd nasze niezrozumienie i brak akceptacji dla pomysłu likwidacji szkoły.
Pomysł likwidacji Filii z powodów oszczędności budżetowych jest dla nas całkowicie niezrozumiały i nieakceptowalny. Nie widzimy dla tego pomysłu racjonalnego uzasadnienia. Uważamy ten pomysł za nieprzemyślany, narażający nasze dzieci na niepotrzebny stres i trudności, a są to dzieci, które dopiero rozpoczęły edukację. Niektóre z nich podjęły naukę o rok wcześniej, aby uczyć się w szkole, która jest na miejscu i nie naraża ich na dodatkowe przeżycia związane z dowozem autokarem razem ze starszą młodzieżą. Nasze dzieci musiałyby wstawać dużo wcześniej, po to, aby zdążyć na autobus, który odjeżdża z przystanku o godz. 7.30, a po zajęciach lekcyjnych czekać na autobus powrotny. Jest to kolejny kontrargument do likwidacji szkoły.
Nie mamy nic przeciwko oszczędzaniu i właściwemu gospodarowaniu zasobami gminy. Widzimy jednak, że Państwa argumentacja, z jaką dotychczas udało nam się zapoznać, sprowadza się do tego, że traktujecie edukację naszych dzieci tak samo, jak remont chodników, budowę drogi czy sieci wodno-kanalizacyjnej. W naszej ocenie postawienie znaku równości pomiędzy tymi dziedzinami jest niedopuszczalne i niemoralne.
Proszę wziąć pod uwagę, na jaki stres i niedogodności chcą Państwo narazić nasze dzieci. Czy przemyśleli je Państwo, zamierzając takie działania? Czy przemyśleli Państwo swój pomysł w kontekście położenia Skuszewa względem Rybienka Leśnego?
W obecnej chwili nasze dzieci są odprowadzane i odbierane ze szkoły zazwyczaj pieszo lub na rowerze w większości przypadków przez osoby starsze (Dziadków). Wynika to z tego, że rodzice muszą pracować.
Szkoła posiada bardzo dobrą lokalizację, gdyż znajduje się w centralnym położeniu Skuszewa. Nawet dla osób zamieszkałych na ul. Kółko po drugiej stronie ul. Łochowskiej nie stanowi to większego problemu, bo odległość do szkoły jest niewielka.
Sytuacja drastycznie się zmienia, gdyby doszło do likwidacji szkoły. Możliwość odbioru dzieci przez osoby starsze, zazwyczaj niezmotoryzowane, ze względu na odległość praktycznie stałaby się niemożliwa. Mało tego, doszłaby konieczność przedostania się przez nasze dzieci przez bardzo ruchliwą, niebezpieczną i zatłoczoną w godzinach szczytu ulicę Warszawską. Wszystko to spowodowałoby konieczność znacznego zreorganizowania dotychczasowego planu dnia, naraziło na dodatkowe koszty i niebezpieczeństwo.
To właśnie w tej szkole, dzięki panującej w niej atmosferze, jej uczniowie już od ponad 40 lat rozwijają swe zainteresowania i pasje, a rodzice bez wahania powierzają jej swoje dzieci. Absolwenci tej szkoły, dzięki zaangażowaniu swoich wychowawców oraz małej liczebności w klasach, odnoszą dużo większe sukcesy w nauce.
Szkoła to nie tylko budynek. To społeczność, którą współtworzą pracownicy, uczniowie i ich rodzice. Klimat, wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, stabilność funkcjonowania, nieustanne doskonalenie działań, doskonale sprecyzowane cele, to wartości, których nie zastąpi nawet najlepiej wyposażony budynek. Nasza szkoła daje dzieciom niezwykłą szanse stworzenia trwałych i bezpiecznych relacji koleżeńskich. Nasze dzieci nie doświadczają powszechnej w wielu większych szkołach izolacji z racji wieku, wszystkie są uczniami edukacji wczesnoszkolnej. Bawią się wspólnie i nawiązują przyjaźnie z kolegami i koleżankami niezależnie od tego, do której chodzą klasy, niezależnie od statusu materialnego rodziny, nie obserwujemy tu podziałów na lepszych i gorszych.
Dzieci w szkole czują się bezpiecznie. Panuje tutaj niemal rodzinna atmosfera. Nauczyciele znają nasze pociechy i nas. Wiedzą, z jakimi trudnościami się borykamy i mogą natychmiast zareagować na daną sytuację czy problem. W dużej szkole jest to niemożliwe.
Na likwidacji szkół zawsze najbardziej tracą dzieci. Muszą one zmienić nauczycieli, środowisko, w którym się wychowywały. Ma to negatywny wpływ na ich rozwój emocjonalny. Powinno nam wszystkim zależeć na realnym wsparciu uczniów i nauczycieli!
Chcielibyśmy się w tym miejscu powołać na Deklarację na rzecz edukacji przyszłości, która sprzeciwia się likwidacji małych szkół i jednoznacznie wskazuje na nie, jako centrum życia kulturalnego każdej wiejskiej społeczności.
Nie wyobrażamy sobie, by w Skuszewie, który się rozwija i powiększa zabrakło dotychczasowej szkoły. Chcemy mieć wpływ na edukację swoich dzieci i możliwość dalszego posyłania ich do SP w Skuszewie tak jak do tej pory.
Pomysł likwidacji szkoły narazi też lokalną społeczność na oskarżenia o niegospodarność. Mamy tu na myśli ostatnio poczynione inwestycje z funduszu sołeckiego, chociażby wybudowaną niedawno siłownię plenerową. Bez istnienia szkoły plac i znajdujące się na nim wyposażenie staną się bezużyteczne, bo to właśnie obecność szkoły najbardziej przyciąga lokalną społeczność do tego miejsca. Smutne jest również to, że wiele remontów w naszej szkole zostało wykonanych przez mieszkańców Skuszewa, niektóre również sfinansowane, a wysiłek ten może okazać się na marne.
W szkole działa również świetlica środowiskowa, w której spotykają się dzieci oraz seniorzy ze Skuszewa. Szkoła jest miejscem nie tylko edukacji naszych dzieci, ale także miejscem spędzania wolnego czasu dla wszystkich mieszkańców, ponieważ przy budynku istnieje wcześniej wspomniany plac zabaw, boisko do koszykówki oraz nowo wybudowana siłownia plenerowa. Oprócz tego budynek służy mieszkańcom jako miejsce zebrań wiejskich.
O braku szerszej analizy w kwestii likwidacji szkoły może świadczyć też fakt, że nie wzięto pod uwagę rozwoju Skuszewa. W ostatnich latach obserwujemy napływ nowych mieszkańców, w szczególności młodych, budowane są nowe domy, ciągle pojawiają się ogłoszenia o sprzedaży nowych działek budowlanych. Widać, że nasza wieś jest atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. Ma na to wpływ również bliska obecność szkoły.
Podsumowując, uważamy pomysł likwidacji szkoły za nieprzemyślany. Oszczędności finansowe, na które się Państwo powołują, są bardzo wątpliwe.
Straty dla lokalnej społeczności - bardzo duże i trudne do policzenia.
Bezpieczeństwo naszych dzieci - zagrożone.
Kto jest w stanie wziąć na siebie taką odpowiedzialność?
Jako mieszkańcy Skuszewa nie zgadzamy się z tym pomysłem.
Dlatego zwracamy się ogromną prośbą o odrzucenie pomysłu likwidacji szkoły. Proszę wziąć pod uwagę wszystkie implikacje, jakie spowodowałaby taka decyzja. Jeśli zechcą Państwo jeszcze raz przeanalizować tę kwestię, mamy nadzieję, że zmienią Państwo zdanie.
Mimo różnic zdań w tej sprawie na pewno łączy nas jedno, a mianowicie dobro dzieci.
Z wyrazami szacunku mieszkańcy Skuszewa, Rada Rodziców i Wychowankowie.”
J.P.
Tytuł artykułu pochodzi od redakcji

Komentarze

Dodane przez MAR, w dniu 19.12.2019 r., godz. 10.08
Nie będzie szkoły, będą baseny na Polonezie
Dodane przez Leszek, w dniu 19.12.2019 r., godz. 11.24
Pewnie jest już chętny na budynek.
Dodane przez WWY, w dniu 19.12.2019 r., godz. 13.10
Widziały gały na kogo głosowały. A potem zdziwienie. Ludzie ponarzekają, poprotestują, szkołę i tak zlikwidują, a w roku wyborczym zakrzykną "łoo, basen łotwarty zbudowaly" i ponownie zagłosują na tę sama ekipę.
Dodane przez Anonim, w dniu 19.12.2019 r., godz. 15.24
Drodzy mieszkańcy ponad 61% poparcia (218 głosów) w tej szkole miał szanowny burmistrz w ostatnich wyborach samorządowych, więc może zrobić co chce bo przecież go wybraliście.
Dodane przez zabużak, w dniu 19.12.2019 r., godz. 18.45
Panie radny Rojek, na litość boską! Ratuj pan przynajmniej szkołę w Skuszewie. To już ostatnia szkoła w naszej, wspólnej parafii Kamieńczyk.
Dodane przez Szkoła w Kamieńczyku, w dniu 20.12.2019 r., godz. 21.14
Nie wierzcie Nowosielskiemu, ze szkoła zostanie dla mieszkańców Skuszewa, wynajmie zapewne "znajomkowi" za poł darmo, jak zrobił ze szkoła w Kamieńczyku, prawie tysiąc metrów kwadratowych szkolnych i gospodarczych i 1 ha terenu wynajął za tysiąc złotych, nie wspomnę, że przed zamknięciem został wymieniony dach za 250 tysięcy, to się nazywa gospodarność, sami oceńcie.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta