Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 listopada 2024 r., imieniny Natalii, Zdzisława



Wariant wybrany

(Zam: 21.11.2019 r., godz. 21.29)

Tak zwany wariant W2 będzie realizował wykonawca budowy linii 2x 400 kV Stanisławów-Ostrołęka. Będzie ona przebiegać m.in. przez gminę Zabrodzie i Wyszków.

Spotkania konsultacyjne z przedstawicielami inwestora (Polskie Sieci Elektroenergetyczne), wykonawcy (konsorcjum firm Elfeko SA, Spie Elbud Gdańsk SA, Eltel Networks Energetyka SA) odbyły się w Zazdrości (20 listopada) i w Wyszkowie (21 listopada). To była kolejna okazja do zadania pytań i rozwiania wątpliwości, które pojawiały się na wszystkich spotkaniach konsultacyjnych realizowanych od lipca w gminach, przez które linia ma przebiegać.
Przedstawiciele podmiotów odpowiedzialnych za inwestycję w ramach konsultacji przeprowadzili ankietę. W ten sposób uzyskali 586 odpowiedzi, w tym z gminy Zabrodzie 116, z gminy Wyszków - 28. Większość wypowiadających się w ten sposób wskazała na wariant W2.
Podczas wizyty w Zazdrości i Wyszkowie dyrektor inwestycji elektroenergetycznych Elfeko Maciej Schulz omówił wyniki pomiarów pól elektrycznych pod istniejącymi liniami 400 kV. Chciał w tej sposób rozwiać wątpliwości mieszkańców, wyrażane podczas konsultacji, które najczęściej dotyczyły względów zdrowotnych i obaw dotyczących szkodliwości pola elektromagnetycznego, odległości inwestycji od zabudowy, obniżenia wartości działek oraz zahamowania możliwości inwestycyjnych na terenach objętych linią. Mieszkańcy sugerowali też, jako możliwe rozwiązanie, budowę kabla podziemnego.
Jak wyjaśnił Maciej Schulz, Polska na tle Unii Europejskiej ma jedne z najbardziej restrykcyjnych norm w zakresie dopuszczalnych wartości pola elektrycznego i magnetycznego. Dla pola elektrycznego w Niemczech, Finlandii, Czechach, Francji norma wynosi 5 kV/m, w Polsce jest to 1 kV/m. W przypadku pola magnetycznego w Europie obowiązuje 80 A/m, w Polsce 60 A/m.
- Wzięliśmy pod lupę wiele obiektów i urządzeń elektrycznych - zaznaczył M. Schulz.
Wyniki pomiarów dokonywanych w stosunku do kuchenki mikrofalowej, suszarki, odkurzacza itp. odniesiono do pomiarów dokonanych na skraju 70-metrowego (wolnego od jakiejkolwiek zabudowy) pasa pod linią wysokiego napięcia. Okazało się, że wartości były niższe lub podobne jak na skrajach 70-metrowego pasa technicznego i nie przekraczają dopuszczalnej normy. Bezpieczeństwo linii 400 kV potwierdziły również pomiary pola magnetycznego.
- W polu elektromagnetycznym przebywamy na co dzień nie zdając sobie sprawy z tego, że jego wartości są często większe niż pod liniami - zaznaczył Maciej Schulz. - Poza tym są instytucje państwowe, które czuwają nad tym, by było bezpiecznie. Polska jest liderem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo oddziaływania linii. Czy zatem wartości pola są bezpieczne? Z całą odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że tak.
Przedstawiciel wykonawcy uspokajał też co do szumu akustycznego, który pojawia się wokół linii, gdy panuje wilgoś. Drgania wody osadzającej się na linii można ograniczyć poprzez trójwiązkowy układ przewodów - taki będzie zastosowany przy budowie linii Stanisławów-Ostrołęka. Dzięki temu hałas będzie jeszcze mniej odczuwalny, choć, jak zaznaczył M. Schulz, w roku jest ok. 30 dni, kiedy wartości dźwięku słyszanego w okolicach linii są wyraźnie większe. Jeśli powietrze jest suche, hałas nie jest słyszalny.
Według przedstawiciela wykonawcy, względy technologiczne sprawiają, że budowa podziemnej kablowej linii nie jest możliwa. Sieć podziemna nie jest rozwijana w Europie i została zastosowana w ograniczonym stopniu, na bardzo zurbanizowanych obszarach.
Maciej Schulz zapewnił, że inwestycja będzie bezpieczna. W 70-metrowym pasie pod linią nie będą zlokalizowane żadne zabudowania. Wybranym wariancie W2 w pasie 200 m pod linią znajdzie się 20 zabudowań, w pasie 400 m - 89. Na terenie gminy Wyszków linia będzie miała 9,4 km długości, w gminie Zabrodzie - 1,4 km. Całkowita jej długość wyniesie ok. 100 km. Inwestycja ma być zrealizowana do 2023 r. Przed wykonawcą teraz m.in. rozmowy z właścicielami nieruchomości dotyczące służebności przesyłu.
J.P.


Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta