Stawiają na ekologiczną edukację
(Zam: 20.11.2019 r., godz. 15.41)Spotkanie rozpoczęło się w Zespole Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie. Gości witał dyrektor Marian Popławski. Wśród nich byli m.in. mazowiecki kurator oświaty Aurelia Michałowska, zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kamila Mokrzycka, przedstawiciele władz powiatu.
„Czyste mazowieckie” to program edukacyjny dla dzieci, młodzieży, dorosłych, którego celem jest propagowanie wiedzy na temat emisji gazów i dbałości o czyste powietrze. Jego pomysłodawca był wojewoda Zdzisław Sipiera. Program ma za zadanie budować świadomość, pokazać, że w prosty sposób, także dzięki wsparciu finansowemu instytucji rządowych, można wpływać na stan środowiska. Kampania obejmuje organizację szkoleń dla dzieci i młodzieży, warsztaty, konkusy z nagrodami dla uczniów szkół podstawowych (makiety ekologicznego miast), publikacje i wydawnictwa. Powstał też spot propagujący postawy proekologiczne. Program nawiązuje do działań Ministerstwa Środowiska i wpisuje się ogólnopolskie kampanie na rzecz czystego powietrza,
Otwierając spotkanie w ZS nr 1 kurator Aurelia Michałowska odebrała od dyrektora Mariana Popławskiego okolicznościowy medal wykonany z okazji niedawno obchodzonego 70-lecia szkolnictwa zawodowego. Podkreśliła, jak ważną rolę odgrywa edukacja ekologiczna prowadzona na wielu poziomach.
- Musi być kierowana do wszystkich, począwszy od najmłodszych, a jej treści powinniśmy przekazywać sobie nawzajem wszędzie - w domu, sklepie itp. - zaznaczyła. - Kiedy się rodzimy bierzemy pierwszy łyk powietrza, które potem wdychamy przez całe życie. Musimy zrobić wszystko, by było czyste. Takie akcje ekologiczne jak ta są bardzo istotne w osiąganiu tego celu.
Jak poinformowała kurator, w tegorocznej akcji „Czyste mazowieckie” wzięło udział ponad 2200 uczniów z 50 szkół z województwa.
- To spora grupa ludzi wyposażonych w wiedzę, choć to jeszcze za mało, by powiedzieć, że trafiła ona do każdego - zaznaczyła. - Dlatego cały czas musimy działać, by nasze dzieci, wnuki mogły nam kiedyś podziękować, że zajęliśmy się problemem zanieczyszczonego powietrza. Mam nadzieję, że te działania przyniosą wymierne efekty. Nauczyciele, pedagodzy na pewno wykorzystają zdobytą wiedzę przy realizacji kolejnych programów edukacyjnych, podzielą się nią w swoim środowisku. Mam nadzieję, że zdobytą wiedzę będziecie wykorzystywać na co dzień.
- Edukacja jest pierwszym krokiem na drodze do dbałości o dobre środowisko - głos zabrała Kamila Mokrzycka. - Jako Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska wiemy, że kształtując postawy wpływamy na o, jak będzie wyglądało nasze środowisko. Staramy się finansować projekty infrastrukturalne, ale nie zapominamy o edukacji.
Zastępca prezesa WFOŚ wspomniała o programie „Czyste powietrze”, na którego realizację fundusz na Mazowszu wydał do tej pory ponad 2 mln zł.
- Program jest 10-letni, jesteśmy po roku wdrażania i mam nadzieję, że zainteresowanie nim będzie rosło. Wydaje mi się, że duża ilość wniosków złożonych na Mazowszu, ponad 12 tys., to efekt tego, że mieszkańcy wiedzą, jakie są zasady dofinansowania i mają świadomość jak ważna jest dbałość o środowisko - zaznaczyła.
W czasie spotkania odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Czyste mazowieckie”, który odbył się w ZS nr 1. Wzięło w nim udział 15 uczniów z pięciu szkół średnich z powiatu wyszkowskiego. Rozwiązywali test złożony z 30 pytań. Spośród reprezentantów każdej z placówek najlepiej wypadli wypadli: Agata Biedrzycka (Zespół Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie), Paulina Skurzewska (I Liceum Ogólnokształcące im. CK Norwida), Patryk Laska (Zespół Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego), Łukasz Twardowski (Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik”), Michał Kołodziejczyk (Zespół Szkół w Długosiodle). Powiatowym zwycięzcą konkursu została Agata Biedrzycka.
W ramach spotkania przed budynkiem ZS nr 1 zsadzono drzewka pamięci, które ufundowała młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Wyszkowie.
Kolejna część uroczystości odbyła się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, w którym, dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, powstała ekologiczna ścieżka edukacyjna, z której, jak zadeklarowała dyrektor Edyta Jarosz, będą korzystać uczniowie z innych szkół.
Rozstrzygnięto też Międzyszkolny Konkurs Matematyczny „Potyczki matematyczne z ekologią”, w którym nagrody ufundował Urząd Wojewódzki w Warszawie. I miejsce zajął Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wyszkowie, II - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ostrołęce, III - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Makowie Mazowieckim, IV - Zespół Szkół Specjalnych w Brańszczyku, V - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pułtusku, VI - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Przasnyszu.
Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali przedstawienie, a gościom wręczyli samodzielnie wykonane bukiety kwiatów.
Program „Czyste mazowieckie’ współfinansuje Wojewódzkie Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Spotkanie w Wyszkowie zorganizowani: Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, Wojewódzki Fundusz ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Starostwo Powiatowe w Wyszkowie.
J.P.
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl